Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraiński ekspert: amerykańska broń pomoże w powstrzymaniu Rosji

03.08.2017

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy pomogłyby w powstrzymaniu rosyjskiej agresji w Donbasie, na wschodzie naszego kraju - powiedział w czwartek PAP Wołodymyr Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.

Kilka dni wcześniej dziennik "Wall Street Journal" napisał, że eksperci Pentagonu i Departamentu Stanu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni pola walki, w tym przeciwpancernej.

Broń, którą na podstawie planu ma otrzymać Ukraina do walki z prorosyjskimi separatystami, jest określana przez autorów projektu jako "defensywna", jednak w przeciwieństwie do dotychczasowej pomocy amerykańskiej dla władz w Kijowie, która nie obejmowała broni pola walki, jest śmiercionośna.

- Amerykańska pomoc byłaby ogromnym wsparciem dla państwa, które walczy ze znacznie większym przeciwnikiem. Osobiście uważam, że nawet jeśli ta pomoc trafi do nas jeszcze w tym roku, to będzie ona nieco spóźniona, niemniej jednak odegra bardzo ważną rolę we wzmacnianiu obronności i lepszym powstrzymywaniu agresora w ukraińsko-rosyjskiej wojnie - oświadczył Horbacz.

W jego ocenie dostawy broni pola walki ze Stanów Zjednoczonych są w pełni realne; świadczą o tym wypowiedzi specjalnego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurta Volkera i ministra obrony USA Jamesa Mattisa, zaś sam plan został zaakceptowany przez Pentagon i Departament Stanu, "co jest nowością w tej sytuacji" - podkreślił.

Zdaniem eksperta Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni, której nie posiada i nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować w krótkim czasie.- Jest to m.in. broń przeciwczołgowa, bo największe straty nasza armia ponosi w wyniku ostrzałów czołgowych. Używanie czołgów, co prawda, jest zakazane mińskimi porozumieniami w sprawie Donbasu, ale przeciwnik je wykorzystuje. Przydałyby się nam więc amerykańskie przeciwczołgowe pociski kierowane Javelin - powiedział.

- Potrzebujemy także broni przeciwlotniczej na wypadek, gdyby Rosja zastosowała przeciw nam lotnictwo oraz wszelkich innych technologicznych amerykańskich nowinek, których sami nie jesteśmy w stanie produkować i które posłużyłby nam jako środek do powstrzymywania przeciwnika - zaznaczył.

Horbacz ocenił także, że dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy wywołają ostre protesty Rosji, która już oświadczyła, że doprowadzą one do eskalacji konfliktu w Donbasie. Mówił o tym rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

- Warto o tym wspomnieć, bo przez ostatnie dwa lata, gdy Zachód ociągał się z udzieleniem Ukrainie pomocy wojskowej, tłumaczono nam, że USA i Unia Europejska starają się uniknąć eskalacji. A Ukraińcy płacili życiem za tę iluzję spokoju i wojna nadal trwa, ostrzały nie cichną. Ukraina jednak pozostaje ofiarą konfliktu i ma pełne prawo do obrony na swoim własnym terytorium. Argumenty, które rozpowszechnia strona rosyjska, że doprowadzi to do eskalacji, są niemoralne, bo rozwiązania tego konfliktu nie widać - oświadczył.

- Nie można zmuszać Ukrainy jako ofiary konfliktu do pokoju mówiąc, że jej opór, czy sprzeciw, zaostrzy sytuację. Bo tylko równowaga sił na linii frontu pozwala mówić o jakichś równoprawnych negocjacjach. Nierównowaga sił na korzyść agresora prowokuje Rosjan, by nie wypełniali swoich zobowiązań - powiedział Horbacz w rozmowie z PAP.

PAP

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook