Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraiński ekspert: amerykańska broń pomoże w powstrzymaniu Rosji

03.08.2017

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy pomogłyby w powstrzymaniu rosyjskiej agresji w Donbasie, na wschodzie naszego kraju - powiedział w czwartek PAP Wołodymyr Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.

Kilka dni wcześniej dziennik "Wall Street Journal" napisał, że eksperci Pentagonu i Departamentu Stanu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni pola walki, w tym przeciwpancernej.

Broń, którą na podstawie planu ma otrzymać Ukraina do walki z prorosyjskimi separatystami, jest określana przez autorów projektu jako "defensywna", jednak w przeciwieństwie do dotychczasowej pomocy amerykańskiej dla władz w Kijowie, która nie obejmowała broni pola walki, jest śmiercionośna.

- Amerykańska pomoc byłaby ogromnym wsparciem dla państwa, które walczy ze znacznie większym przeciwnikiem. Osobiście uważam, że nawet jeśli ta pomoc trafi do nas jeszcze w tym roku, to będzie ona nieco spóźniona, niemniej jednak odegra bardzo ważną rolę we wzmacnianiu obronności i lepszym powstrzymywaniu agresora w ukraińsko-rosyjskiej wojnie - oświadczył Horbacz.

W jego ocenie dostawy broni pola walki ze Stanów Zjednoczonych są w pełni realne; świadczą o tym wypowiedzi specjalnego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurta Volkera i ministra obrony USA Jamesa Mattisa, zaś sam plan został zaakceptowany przez Pentagon i Departament Stanu, "co jest nowością w tej sytuacji" - podkreślił.

Zdaniem eksperta Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni, której nie posiada i nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować w krótkim czasie.- Jest to m.in. broń przeciwczołgowa, bo największe straty nasza armia ponosi w wyniku ostrzałów czołgowych. Używanie czołgów, co prawda, jest zakazane mińskimi porozumieniami w sprawie Donbasu, ale przeciwnik je wykorzystuje. Przydałyby się nam więc amerykańskie przeciwczołgowe pociski kierowane Javelin - powiedział.

- Potrzebujemy także broni przeciwlotniczej na wypadek, gdyby Rosja zastosowała przeciw nam lotnictwo oraz wszelkich innych technologicznych amerykańskich nowinek, których sami nie jesteśmy w stanie produkować i które posłużyłby nam jako środek do powstrzymywania przeciwnika - zaznaczył.

Horbacz ocenił także, że dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy wywołają ostre protesty Rosji, która już oświadczyła, że doprowadzą one do eskalacji konfliktu w Donbasie. Mówił o tym rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

- Warto o tym wspomnieć, bo przez ostatnie dwa lata, gdy Zachód ociągał się z udzieleniem Ukrainie pomocy wojskowej, tłumaczono nam, że USA i Unia Europejska starają się uniknąć eskalacji. A Ukraińcy płacili życiem za tę iluzję spokoju i wojna nadal trwa, ostrzały nie cichną. Ukraina jednak pozostaje ofiarą konfliktu i ma pełne prawo do obrony na swoim własnym terytorium. Argumenty, które rozpowszechnia strona rosyjska, że doprowadzi to do eskalacji, są niemoralne, bo rozwiązania tego konfliktu nie widać - oświadczył.

- Nie można zmuszać Ukrainy jako ofiary konfliktu do pokoju mówiąc, że jej opór, czy sprzeciw, zaostrzy sytuację. Bo tylko równowaga sił na linii frontu pozwala mówić o jakichś równoprawnych negocjacjach. Nierównowaga sił na korzyść agresora prowokuje Rosjan, by nie wypełniali swoich zobowiązań - powiedział Horbacz w rozmowie z PAP.

PAP

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook