Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina: Uczczono pamięć Pawła Szeremeta

20.07.2017

W Kijowie odbyła się w czwartek demonstracja upamiętniająca dziennikarza Pawła Szeremeta, który rok temu zginął w zamachu bombowym. Wzięli w niej udział m.in. znajomi i byli współpracownicy Szeremeta, a także dziennikarze i obrońcy praw człowieka.

Uczestnicy marszu złożyli kwiaty i zapalili znicze na skrzyżowaniu ulic w centrum ukraińskiej stolicy, gdzie 20 lipca 2016 roku eksplodowała bomba umieszczona pod samochodem, którym dziennikarz jechał do pracy. Na chodniku umieszczono baner z napisem "Kto zabił Pawła?"; słychać było muzykę, którą lubił dziennikarz. Następnie uczestnicy akcji przeszli pod budynek administracji prezydenta Ukrainy, wzywając władze do większego zaangażowania w śledztwo w sprawie zabójstwa Szeremeta; demonstrowano także przed siedzibami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i ukraińskiego MSW.

W ubiegłym tygodniu Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) napisał w raporcie, że dotychczas śledztwo dotyczące zamachu na Szeremeta nie przyniosło żadnych wyników. CPJ zwrócił się do władz Ukrainy o włączenie w śledztwo niezawisłych ekspertów międzynarodowych. Zaapelował także m.in. o przesłuchanie świadków, którzy do tej pory nie spotykali się ze śledczymi oraz o współpracę ze śledztwem władz Rosji i Białorusi.

CPJ uważa, że wyjaśnienie okoliczności śmierci Szeremeta powinno stać się "swoistym kryterium oceny postępu reform na Ukrainie, które finansowane są przez Unię Europejską".
Jak podaje Radio Swoboda, władze Ukrainy uznają zabójstwo Szeremeta za umotywowane politycznie i nie wykluczają, że było wykonane na zlecenie osoby powiązanej z Rosją, lecz nadal nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów potwierdzających tę hipotezę. Z kolei Rosja oskarża o śmierć dziennikarza władze Ukrainy, które, jak twierdzi Moskwa, "nie potrafiły zapewnić bezpieczeństwa" dziennikarzowi.

Ukraińscy śledczy rozpatrywali kilka wersji jego zabójstwa, lecz podkreślali, że żadna z nich nie jest główna. Wymieniali m.in. wątek osobistej wrogości do zabitego, jego zawodową działalność dziennikarską oraz destabilizację sytuacji w Kijowie i w kraju. W lutym prowadzący dochodzenie oświadczyli, że za główną wersję uważają działalność dziennikarską Szeremeta.


 

Urodzony w Mińsku Szeremet, autor filmów dokumentalnych i książek, pięć lat przed śmiercią mieszkał w Kijowie, gdzie pracował dla internetowej "Ukrainskiej Prawdy" oraz był prezenterem radia Wiesti. Karierę dziennikarską rozpoczął na Białorusi, a jego krytyczne materiały o rządach prezydenta Alaksandra Łukaszenki i konflikt z władzami sprawiły, że wyjechał z tego kraju i przez lata mieszkał w Rosji. Był założycielem opozycyjnego wobec władz w Mińsku portalu internetowego "Biełorusskij Partizan".

PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook