Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina od dziś jest stowarzyszona z UE "To historyczna chwila"

01.09.2017

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował w piątek rodakom pełnego wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i wyraził przekonanie, że dzień ten zostanie zapisany w historii kraju.

- 1 września 2017 roku jest dniem, który na zawsze przejdzie do historii naszej silnej i niepodległej Ukrainy. Dziś w pełnym wymiarze zaczyna obowiązywać umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą i UE - napisał Poroszenko na Facebooku.

Prezydent przypomniał, że część handlowa umowy wraz z umową o strefie wolnego handlu weszła w życie jeszcze 1 stycznia 2016 roku.

- W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku sprzedaż towarów i usług z Ukrainy do UE zwiększył się o 22 proc. Prawie 40 procent naszego handlu zagranicznego przypada właśnie na Unię Europejską - podkreślił.

W ocenie szefa państwa umowa stowarzyszeniowa z UE doprowadziła do"historycznej zmiany struktury geograficznej" ukraińskiego eksportu na korzyść państw unijnych. - Są to już nieodwracalne procesy integracji ukraińskiej gospodarki z rynkami Unii Europejskiej - oświadczył Poroszenko. 

- Determinacja to cnota. Pomimo wszystkich wyzwań zrobiliśmy to. Przez wejście w życie umowy stowarzyszeniowej UE wypełnia obietnicę, jaką daliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom"- podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by stało się to możliwe: tym, którzy byli na Majdanie, i tym, którzy pracowali na rzecz zreformowania kraju. -Ten dzień jest świętem dla naszego kontynentu - podkreślił szef KE.

Dla Ukraińców okupione krwią porozumienie z UE ma słodko-gorzki smak. Z jednej strony bezprecedensowo zbliża ich kraj do Unii, dając m.in. wzajemne otwarcie rynków, z drugiej - zabrakło w nim, a także w innych późniejszych deklaracjach, zapewnienia o europejskiej perspektywie dla Ukrainy.

Wspólnota, która w ostatnich latach walczyła z licznymi kryzysami i w której jeszcze niedawno rosły w siłę antyeuropejskie, populistyczne ruchy, nie była w stanie zdecydować się na taki manifest. UE z trudem udało się dokończyć ratyfikację porozumienia po tym, jak "nie" powiedzieli w referendum Holendrzy. Tamtejsze władze nie postąpiły zgodnie z tą rekomendacją, ale konieczne było przyjęcie przez przywódców UE deklaracji precyzującej, że umowa stowarzyszeniowa nie jest wstępnym krokiem do członkostwa Ukrainy w Unii.

- W końcu osiągnęliśmy to, nad czym pracowaliśmy w ostatnich latach: bliższe stowarzyszenie UE i Ukrainy. Oznacza to bliższe więzi miedzy naszymi obywatelami, większe rynki, więcej możliwości dla firm i przedsiębiorców oraz więcej wymiany doświadczeń, informacji i ekspertyz - podkreśliła w piątkowym oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina miała zostać podpisana w listopadzie 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jednak zawarcie porozumienia wstrzymał rząd Ukrainy. Ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz tłumaczył to obawą przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją.

Decyzja wywołała protesty społeczne, w wyniku których ekipa Janukowycza została odsunięta od władzy. Wywołało to ostrą reakcję Rosji, która zaanektowała należący do Ukrainy Krym i zaczęła wspierać ruchy prorosyjskie na wschodniej Ukrainie.

Polityczną część umowy podpisały nowe władze Ukrainy w marcu 2014 roku. Część handlowa została podpisana kilka miesięcy później. Proces ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina przez wszystkie państwa unijne zakończył się w maju bieżącego roku.

Umowa stowarzyszeniowa, której częścią jest porozumienie o strefie wolnego handlu DCTFA, była negocjowana pomiędzy 2007 a 2011 rokiem. Jej podpisanie nastąpiło dopiero trzy lata później. Część porozumienia była tymczasowo stosowana od 1 listopada 2014 r. Pogłębiło to unijno-ukraińską współpracę w obszarze praw człowieka, fundamentalnych wolności i praworządności, przepływu osób, a także wzmocniło kooperację w wielu sektorach, m.in. energetycznym, ochrony środowiska, transportowym.

Umowa o wolnym handlu (DCFTA), która w pełni weszła w życie w piątek 1 września, była tymczasowo stosowana od 1 stycznia ubiegłego roku. Dzięki niej ukraińskie przedsiębiorstwa otrzymały preferencyjny dostęp do największego rynku na świecie z ponad 500 milionami konsumentów. Korzystają na tym także firmy unijne, które zyskały łatwiejszy dostęp do rynku ukraińskiego.

Z danych KE wynika, że eksport z Ukrainy do UE i ukraiński import z UE wzrósł w pierwszych czterech miesiącach br. o 25 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r.

Porozumienie uruchomiło program reform, których celem jest zbliżenie ukraińskiego prawodawstwa do regulacji funkcjonujących w UE, a w długiej perspektywie ma umożliwić traktowanie ukraińskich produktów tak, jak traktowane są unijne na jednolitym rynku. Według KE stopniowe przyjmowanie unijnych standardów przez producentów zza naszej wschodniej granicy powinno nie tylko pomóc im w funkcjonowaniu w UE, ale też na innych rynkach na całym świecie.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 6. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook