Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina i Syria to rejony strategiczne dla Rosji – mówi Siergiej Szojgu

24.05.2017

Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego.

Ukraina, Syria i Półwysep Koreański są strategicznie ważnymi obszarami dla Federacji Rosyjskiej - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas wystąpienia w wyższej izbie parlamentu, Radzie Federacji.

Szojgu mówił w nim m.in. o operacji wojskowej w Syrii. Zapewnił, że rosyjskie siły lotnicze przeprowadziły tam czterokrotnie więcej uderzeń niż koalicja międzynarodowa pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że kluczową rolę w działaniach w Syrii odgrywają rosyjskie siły operacji
specjalnych. 

”Sukcesy syryjskich sił rządowych byłyby niemożliwe bez pomocy rosyjskich doradców wojskowych, którzy na najważniejszych kierunkach prowadzą planowanie operacji i zarządzanie wojskami. Kluczową rolę w likwidowaniu dowódców terrorystów i niszczeniu najważniejszych obiektów przeciwnika
odgrywają w Syrii siły operacji specjalnych" - oświadczył.

Rosyjskie ministerstwo - zapewnił Szojgu - wie, w jakich miejscach i które konkretnie ugrupowania terrorystyczne w Syrii mają broń chemiczną. Minister oświadczył, że reportaże w mediach dotyczące użycia w Syrii broni chemicznej są wykorzystywane w celach politycznych i wyraził przekonanie, że "większość filmów i reportaży jest inscenizowana".  

Jednocześnie Szojgu podkreślił, że w kwestii Syrii Rosja podtrzymuje "w trybie całodobowym" kontakty ze stroną amerykańską.

Minister podkreślił rolę współpracy Ministerstwa Obrony z komisjami parlamentarnymi zajmującymi się obronnością, co sprzyja - jak ocenił - poprawie sytuacji w siłach zbrojnych Rosji.  

"Jest to szczególnie aktualne dzisiaj, gdy rośnie napięcie na świecie, przede wszystkim w tak strategicznie ważnych dla Rosji rejonach jak Ukraina, Syria i Półwysep Koreański" - oświadczył. 

Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego, co - jak oznajmił – jest czynnikiem niestabilności na świecie. Oskarżył również Zachód o narzucanie światu opinii o zagrożeniu militarnym ze strony Rosji. Ocenił, że w tych warunkach niezbędne jest doskonalenie
rosyjskich sił zbrojnych, tak by mogły one sprostać wszelkim wyzwaniom i "skutecznie bronić interesów narodowych".

Minister zapewnił, że resort obrony Rosji doprowadził do osiągnięcia przez Federację Rosyjską strategicznego parytetu z krajami NATO mimo niższych - jak ocenił - wydatków na armię. 

"Udało się nam w zeszłym roku podwyższyć możliwości bojowe sił zbrojnych o 14 proc., a także zapewnić strategiczny parytet z krajami NATO" - powiedział. 

Szojgu również poinformował, że wojska obrony wybrzeża rosyjskiej marynarki wojennej przechodzą obecnie na strukturę organizacyjną korpusów armijnych. Trzy takie korpusy zostały już sformowane we Flocie Północnej, Flocie Bałtyckiej i Flocie Czarnomorskiej. 

Minister zapowiedział także, że do końca 2020 roku rosyjskie wojska lądowe przejdą całkowicie na nowoczesne systemy rakietowe Iskander-M. 

Zapewnił również parlamentarzystów, że na 99 proc. ustalono przyczynę katastrofy samolotu ministerstwa obrony nad Morzem Czarnym w grudniu zeszłego roku. Zapowiedział, że wkrótce opublikowane zostaną informacje na ten temat.

pg/PAP

[foto" Pixabay]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook