Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina i Syria to rejony strategiczne dla Rosji – mówi Siergiej Szojgu

24.05.2017

Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego.

Ukraina, Syria i Półwysep Koreański są strategicznie ważnymi obszarami dla Federacji Rosyjskiej - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas wystąpienia w wyższej izbie parlamentu, Radzie Federacji.

Szojgu mówił w nim m.in. o operacji wojskowej w Syrii. Zapewnił, że rosyjskie siły lotnicze przeprowadziły tam czterokrotnie więcej uderzeń niż koalicja międzynarodowa pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że kluczową rolę w działaniach w Syrii odgrywają rosyjskie siły operacji
specjalnych. 

”Sukcesy syryjskich sił rządowych byłyby niemożliwe bez pomocy rosyjskich doradców wojskowych, którzy na najważniejszych kierunkach prowadzą planowanie operacji i zarządzanie wojskami. Kluczową rolę w likwidowaniu dowódców terrorystów i niszczeniu najważniejszych obiektów przeciwnika
odgrywają w Syrii siły operacji specjalnych" - oświadczył.

Rosyjskie ministerstwo - zapewnił Szojgu - wie, w jakich miejscach i które konkretnie ugrupowania terrorystyczne w Syrii mają broń chemiczną. Minister oświadczył, że reportaże w mediach dotyczące użycia w Syrii broni chemicznej są wykorzystywane w celach politycznych i wyraził przekonanie, że "większość filmów i reportaży jest inscenizowana".  

Jednocześnie Szojgu podkreślił, że w kwestii Syrii Rosja podtrzymuje "w trybie całodobowym" kontakty ze stroną amerykańską.

Minister podkreślił rolę współpracy Ministerstwa Obrony z komisjami parlamentarnymi zajmującymi się obronnością, co sprzyja - jak ocenił - poprawie sytuacji w siłach zbrojnych Rosji.  

"Jest to szczególnie aktualne dzisiaj, gdy rośnie napięcie na świecie, przede wszystkim w tak strategicznie ważnych dla Rosji rejonach jak Ukraina, Syria i Półwysep Koreański" - oświadczył. 

Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego, co - jak oznajmił – jest czynnikiem niestabilności na świecie. Oskarżył również Zachód o narzucanie światu opinii o zagrożeniu militarnym ze strony Rosji. Ocenił, że w tych warunkach niezbędne jest doskonalenie
rosyjskich sił zbrojnych, tak by mogły one sprostać wszelkim wyzwaniom i "skutecznie bronić interesów narodowych".

Minister zapewnił, że resort obrony Rosji doprowadził do osiągnięcia przez Federację Rosyjską strategicznego parytetu z krajami NATO mimo niższych - jak ocenił - wydatków na armię. 

"Udało się nam w zeszłym roku podwyższyć możliwości bojowe sił zbrojnych o 14 proc., a także zapewnić strategiczny parytet z krajami NATO" - powiedział. 

Szojgu również poinformował, że wojska obrony wybrzeża rosyjskiej marynarki wojennej przechodzą obecnie na strukturę organizacyjną korpusów armijnych. Trzy takie korpusy zostały już sformowane we Flocie Północnej, Flocie Bałtyckiej i Flocie Czarnomorskiej. 

Minister zapowiedział także, że do końca 2020 roku rosyjskie wojska lądowe przejdą całkowicie na nowoczesne systemy rakietowe Iskander-M. 

Zapewnił również parlamentarzystów, że na 99 proc. ustalono przyczynę katastrofy samolotu ministerstwa obrony nad Morzem Czarnym w grudniu zeszłego roku. Zapowiedział, że wkrótce opublikowane zostaną informacje na ten temat.

pg/PAP

[foto" Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook