Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina: Armia zakończyła ćwiczenia koło Krymu

02.12.2016

Armia Ukrainy zakończyła w piątek dwudniowe ćwiczenia rakietowe nad Morzem Czarnym w pobliżu zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Armia Ukrainy zakończyła w piątek dwudniowe ćwiczenia rakietowe nad Morzem Czarnym w pobliżu zaanektowanego przez Rosję Krymu. Przeprowadzono m.in. próby pocisków kierowanych średniego zasięgu.

Szef sztabu generalnego w Kijowie Wiktor Mużenko ocenił, że wojskowi wypełnili postawione im zadania. Z uznaniem wypowiedział się o podwyższeniu gotowości bojowej przez siły zbrojne. "Granice powietrzne Ukrainy są nienaruszalne" - napisał na Facebooku.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) podkreślił, że przeprowadzone w czwartek i piątek ćwiczenia były ważne ze względu na wznowienie niszczonej przez lata obrony przeciwlotniczej.

"W ciągu wielu lat rosyjska agentura i sprzedajni szefowie Ministerstwa Obrony świadomie niszczyli system obrony przeciwlotniczej, dlatego te manewry były dla nas tak istotne. Jest to poważny krok ku odnowieniu obrony powietrznej naszego państwa" - oświadczył, cytowany w komunikacie RBNiO.

Przeciwko ćwiczeniom, które odbywały się w odległości około 30 kilometrów od zajętego przez Rosję Krymu, ostro protestowała Moskwa. W przekazanej ukraińskiej dyplomacji nocie rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło, że jeśli któraś z ukraińskich rakiet zbliży się do Krymu, zostanie zestrzelona, a wyrzutnie, z których je odpalono, będą zniszczone.

Generał Mużenko przyznał w czwartek, że ćwiczenia były uważnie obserwowane przez rozlokowane na Krymie wojska rosyjskie. "Były samoloty, (a na morzu) stały okręty, które śledziły wystrzały. Sądzę, że (Rosjanie) przekonali się, iż obrona przeciwlotnicza Ukrainy jest sprawna" - mówił.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaakcentował, że armia przeprowadziła manewry mimo gróźb Rosji. "Pragnę podkreślić, że próby rakietowe odbywają się w przestrzeni powietrznej Ukrainy, nad otwartym morzem i w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym. Ćwiczenia trwają niezależnie od jakichkolwiek oświadczeń nadchodzących z Moskwy" - powiedział w czwartek.

Rosja zajęła należący do Ukrainy Krym w 2014 roku, w następstwie interwencji militarnej i referendum, którego wyników nie uznały ani władze w Kijowie, ani Zachód. Zgodnie z prawem międzynarodowym Krym pozostaje częścią terytorium Ukrainy.

[fot. PAP/EPA]

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook