Jedynie prawda jest ciekawa


Ujawniła korupcję, zginęła w wybuchu. Mieszkańcy wyspy wyszli na ulice

23.10.2017
DaphneCaruanaGaliziawiki
Ujawniła korupcję, zginęła w wybuchu. Mieszkańcy wyspy wyszli na ulice

Tysiące mieszkańców Valetty wzięło udział w niedzielę w manifestacji po śmierci dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, zabitej w poniedziałek w wybuchu samochodu. Dziennikarka poruszała wątki korupcyjne, prowadzące do premiera kraju Josepha Muscata.

"Dziennikarze nie dadzą sie uciszyć", "Nie boimy się" - to hasła niesione na czele demonstracji. Część jej uczestników miała koszulki z ostatnimi słowami napisanymi przed śmiercią przez 53-letnią dziennikarkę i blogerkę: "Gdzie nie spojrzeć, pełno oszustów. To rozpaczliwa sytuacja".

W jednym z wcześniejszych wpisów - w zeszłym roku - zauważyła ona: "Życie publiczne na Malcie jest wypełnione niebezpiecznymi, chwiejnymi ludźmi, którzy nie mają ani zasad, ani skrupułów". Jej blog z komentarzami należał do najpoczytniejszych na Malcie. W 2016 roku portal "Politico" nazwał ją jedną z "28 ludzi kształtujących, trzęsących i wstrząsających Europą".

Pochód na całą szerokość ulicy przeszedł pod siedzibę sądu, gdzie stanęło podium z maltańską flagą. Przemawiali przedstawiciele Reporterów bez Granic.

Przedstawiono też listę żądań, przekazanych prezydent Malty Marie Louise Coleiro Preca, m.in. dymisji szefa policji Lawrence'a Cutajara i prokuratora generalnego Petera Grecha oraz obsadzenia obu stanowisk nowymi ludźmi, wybranymi z udziałem 2/3 większości parlamentarnej.

W pochodzie wzięli udział członkowie obu głównych partii politycznych, ale nie pojawili się na nim ani premier Joseph Muscat, ani przywódca opozycji Adrian Delia, który wezwał Muscata do złożenia urzędu, wskazując, że Caruanie Galizii nie zapewniono dostatecznej ochrony. Delia wcześniej w parlamencie oskarżył partię premiera o erozję podstawowych instytucji kraju i państwa prawa.

Wyjątkowo wszystkie gazety maltańskie, w tym partyjne, opublikowały to samo hasło: "Pióro mocniejsze niż strach".

Caruana Galizia ujawniła niektóre z najciemniejszych aspektów polityki maltańskiej. Jej dochodzenie w sprawie Panama Papers obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i spółkami krzakami. Wielokrotnie oskarżała premiera Malty.

Muskat w czerwcu został po raz drugi szefem rządu z ramienia socjaldemokratycznej Partii Pracy. Wcześniej wzywano go do ustąpienia w związku z zarzutami korupcyjnymi - żonę premiera oskarżano o przyjęcie 1 mln dol. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca znaną ze skandalu Panama Papers. Caruana Galizia powoływała się na dokumenty małego maltańskiego banku. Muscat z żoną odrzucili zarzuty, dziennikarkę oskarżając o zniesławienie.

Premier nazwał je"największym kłamstwem w historii maltańskiej polityki" i obiecał złożyć dymisję, jeśli się potwierdzą. Wcześniej utrzymał na stanowisku szefa gabinetu Keitha Schembriego i ministra energetyki Konrada Nizziego, którzy mieli tajne konta w Panamie i w funduszach w Nowej Zelandii.

W wystąpieniu telewizyjnym po zamachu Muscat deklarował: "Nie spocznę, dopóki nie zatriumfuje sprawiedliwość. Nasz kraj na nią zasługuje" i zaapelował o jedność narodową. - Wszyscy wiedzą, że Caruana Galizia była ostrym krytykiem mojej osoby, zarówno jako polityka, jak i człowieka, jednak nic nie może usprawiedliwić takiego barbarzyństwa - oznajmił.

Rząd Malty zapewnił, że zrobi wszystko, by znaleźć sprawcę i zleceniodawców zamachu. W sobotę zaoferował milion euro nagrody za informacje prowadzące do zabójcy.

Z dochodzenia w sprawie morderstwa wycofała się na wniosek rodziny dziennikarki śledcza Consuelo Scerri Herrera, wielokrotnie krytykowana przez Caruanę Galizię.

Włoska gazeta "La Repubblica" napisała, że zabójstwo może być związane z ostatnim śledztwem Caruany Galizii, które dotyczyło handlu narkotykami i przemytu ropy naftowej z Libii. Powołując się na dokumenty włoskiej prokuratury, gazeta podała też, że na Malcie kalabryjska 'ndrangheta i inne włoskie organizacje przestępcze przeprowadzają operacje prania pieniędzy.

Według policji dziennikarka zginęła w wybuchu samochodu, którym jechała, w miejscowości Bidnija w północnej części wyspy. Jak w niedzielę pisze "Times of Malta", do wybuchu użyto semteksu, a ładunek zdetonowano za pomocą telefonu komórkowego.

We wtorek po południu w Parlamencie Europejskim (PE) ma się odbyć nadzwyczajna debata na temat państwa prawa na Malcie w związku z zamordowaniem Caruany Galizii. Komisja ds. Panama Papers w PE oddała cześć dziennikarce minutą ciszy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. Papiez27052018 27.05.2018

  Papież ogłosił nową błogosławioną

  Papież Franciszek modlił się w niedzielę w południe z wiernymi o pokój w Afryce. W czasie spotkania w Watykanie pozdrowił też uczestników pielgrzymki do sanktuarium w Piekarach Śląskich

 2. TommyRobinsonYT 27.05.2018

  Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

  W nie mającym precedensu ataku na wolność mediów królewski sąd w Leeds wydał zakaz podejmowania przez dziennikarzy tematu aresztowania prawicowego aktywisty. Wiele brytyjskich mediów usunęło z tego powodu dostępne w internecie materiały dotyczące tej sprawy

 3. Uchodzcywiki1 27.05.2018

  Fala imigrantów dociera do Europy. Ta liczba niepokoi

  Dwa tysiące migrantów przybyło do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni - podały włoskie media powołując się na służby morskie. Notuje się ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji

 4. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 5. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 6. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 7. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 8. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook