Jedynie prawda jest ciekawa


UE poszerzy się o dwa państwa. Jest poparcie Polski

14.12.2017
AlbaniaUE
UE poszerzy się o dwa państwa. Jest poparcie Polski

- Przedstawiciele komisji spraw zagranicznych parlamentów Grupy Wyszehradzkiej (V4) opowiedzieli się w czwartek w Budapeszcie za poszerzeniem Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich i za wzmocnieniem wspólnej polityki zagranicznej i obronnej UE.

- Akcentujemy potrzebę wzmocnienia wiarogodnej perspektywy unijnej akcesji dla Bałkanów Zachodnich - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele komisji, w tym ze strony polskiej członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Tomasz Grodzki.

- Zdecydowanie popieramy trwające prace, których celem jest przełożenie na praktykę wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - podkreślono również w dokumencie.

Grodzki powiedział PAP, że w pierwszym dniu wizyty, w środę, członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami krajów Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył, kraje te są "na różnych etapach akcesji,() mają bardzo wiele punktów do spełnienia, część zagadnień jest otwartych, część jeszcze nie, i bardzo nieliczne są już protokolarnie zamknięte". Jak powiedział, wydaje się jednak, że "to rozszerzenie prędzej czy później się zdarzy".

W oświadczeniu wyrażono nadzieję, że państwa członkowskie UE w 2018 roku dojdą do porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią. - Konkretną perspektywę europejską należy też zaproponować Bośni i Hercegowinie oraz Kosowu - podkreślono.

Grodzki poinformował, że w czwartek rozmawiano głównie o bezpieczeństwie Europy, w tym o perspektywach istnienia "wspólnych sił zbrojnych", przede wszystkim do ochrony granic zewnętrznych Unii - czy nazwiemy je siłami granicznymi, czy służbą graniczną, czy zjednoczonym wojskiem, to jest mniej istotne.

Jak podkreślili przy tym członkowie komisji w oświadczeniu, ścisła współpraca między UE i NATO ma istotne znaczenie dla wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Szef komisji spraw zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth zapowiedział na konferencji prasowej w imieniu przewodniczących obecnie Grupie Wyszehradzkiej Węgier spotkania przedstawicieli także innych komisji parlamentarnych, m.in. rolnictwa, gospodarki i bezpieczeństwa.

PAP

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 2. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 3. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 6. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 7. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 8. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook