Jedynie prawda jest ciekawa


Ależ oni nie znoszą polskiego rządu. FT:UE musi być ostrożna w wywieraniu presji na Polskę

22.02.2018
1270premiernastanowiskudowodzenia
Ależ oni nie znoszą polskiego rządu. FT:UE musi być ostrożna w wywieraniu presji na Polskę

UE "co do zasady" słusznie domaga się od Polski poszanowania praworządności i udziału w unijnym mechanizmie relokacji uchodźców, musi jednak uważać, bo nadmierna presja mogłaby w tym kraju wywołać antyunijne nastroje i zwiększyć poparcie dla PiS - pisze "FT".

"Chmury zbierają się nad stosunkami między Komisją Europejską a Polską" - ocenia "Financial Times" w czwartkowym komentarzu redakcyjnym.

Rząd Polski "odwraca się od elementarnych europejskich wartości demokracji i rządów prawa" oraz odmawia zaangażowania się w przyjęty w 2015 roku unijny plan rozdziału uchodźców między kraje Unii, co - jak ocenia brytyjski dziennik - "stworzyło dodatkowe napięcia" w rozpoczynających się dyskusjach na temat wieloletniego budżetu unijnego na lata 2021-2027.

"W Brukseli, Paryżu i Berlinie panuje coraz większe przekonanie, że jeśli Polska będzie nadal łamała unijne zasady, to nie powinno się jej pozwalać na dalsze korzystanie z unijnej hojności" - pisze "FT". Przypomina, że w 2016 roku Polska, największy beneficjent netto unijnych funduszy, otrzymała od UE 10,6 mld euro, co odpowiadało 2,6 proc. polskiego dochodu narodowego brutto.

Niemcy chcą, by przyznawanie środków z unijnego budżetu było odtąd w większym stopniu powiązane z kluczowymi politykami i wartościami UE, w tym w kwestii migracji i praworządności, tymczasem "na obu tych frontach Polska wypada źle".

Gazeta radzi Polsce, by nie ignorowała ostrzeżeń zawartych w propozycji Niemiec. "Ze względów historycznych i geograficznych Niemcy słusznie uważają pojednanie z Polską za kluczowe, jednak nawet Berlin, podobnie zresztą jak inne europejskie stolice, zaczyna tracić cierpliwość" - ocenia "FT".

Jako uzasadnione ocenia dziennik obawy Niemiec w sprawie stosowania się Polski do zasad w obu tych kwestiach. Zastrzega jednak, że "powiązanie funduszy unijnych z kwotami (przyjętych) uchodźców w przypadku uchylających się od tego krajów może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, bo ustanowiłoby wymierną cenę za krnąbrność".

"FT" wskazuje też, że "jeśli presja wywierana przez UE pójdzie za daleko, może doprowadzić do ożywienia (w Polsce) antyunijnych resentymentów, zwiększając poparcie dla rządu i umacniając władzę PiS".

(PAP)

Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook