Jedynie prawda jest ciekawa


Ależ oni nie znoszą polskiego rządu. FT:UE musi być ostrożna w wywieraniu presji na Polskę

22.02.2018
1270premiernastanowiskudowodzenia
Ależ oni nie znoszą polskiego rządu. FT:UE musi być ostrożna w wywieraniu presji na Polskę

UE "co do zasady" słusznie domaga się od Polski poszanowania praworządności i udziału w unijnym mechanizmie relokacji uchodźców, musi jednak uważać, bo nadmierna presja mogłaby w tym kraju wywołać antyunijne nastroje i zwiększyć poparcie dla PiS - pisze "FT".

"Chmury zbierają się nad stosunkami między Komisją Europejską a Polską" - ocenia "Financial Times" w czwartkowym komentarzu redakcyjnym.

Rząd Polski "odwraca się od elementarnych europejskich wartości demokracji i rządów prawa" oraz odmawia zaangażowania się w przyjęty w 2015 roku unijny plan rozdziału uchodźców między kraje Unii, co - jak ocenia brytyjski dziennik - "stworzyło dodatkowe napięcia" w rozpoczynających się dyskusjach na temat wieloletniego budżetu unijnego na lata 2021-2027.

"W Brukseli, Paryżu i Berlinie panuje coraz większe przekonanie, że jeśli Polska będzie nadal łamała unijne zasady, to nie powinno się jej pozwalać na dalsze korzystanie z unijnej hojności" - pisze "FT". Przypomina, że w 2016 roku Polska, największy beneficjent netto unijnych funduszy, otrzymała od UE 10,6 mld euro, co odpowiadało 2,6 proc. polskiego dochodu narodowego brutto.

Niemcy chcą, by przyznawanie środków z unijnego budżetu było odtąd w większym stopniu powiązane z kluczowymi politykami i wartościami UE, w tym w kwestii migracji i praworządności, tymczasem "na obu tych frontach Polska wypada źle".

Gazeta radzi Polsce, by nie ignorowała ostrzeżeń zawartych w propozycji Niemiec. "Ze względów historycznych i geograficznych Niemcy słusznie uważają pojednanie z Polską za kluczowe, jednak nawet Berlin, podobnie zresztą jak inne europejskie stolice, zaczyna tracić cierpliwość" - ocenia "FT".

Jako uzasadnione ocenia dziennik obawy Niemiec w sprawie stosowania się Polski do zasad w obu tych kwestiach. Zastrzega jednak, że "powiązanie funduszy unijnych z kwotami (przyjętych) uchodźców w przypadku uchylających się od tego krajów może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, bo ustanowiłoby wymierną cenę za krnąbrność".

"FT" wskazuje też, że "jeśli presja wywierana przez UE pójdzie za daleko, może doprowadzić do ożywienia (w Polsce) antyunijnych resentymentów, zwiększając poparcie dla rządu i umacniając władzę PiS".

(PAP)

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook