Jedynie prawda jest ciekawa


Udaremniono zamach w Hiszpanii

05.11.2015

Hiszpańska policja w ostatniej chwili udaremniła zamach terrorystyczny i aresztowała trzech Marokańczyków należących do organizacji powiązanej z Państwem Islamskim. Jak się okazało zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego".

Zatrzymani są oskarżani o przynależenie do grupy terrorystycznej, powiązanej z Państwem Islamskim oraz o przygotowywanie w jego imieniu zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii.

Jaki wynika z informacji „El País” ”, zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego podobnego do tych, które miały miejsce ostatnio w krajach znajdujących się blisko Hiszpanii”.

Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych, Jorge Jorge Fernández Díaz, że zatrzymania są bardzo ważnym krokiem w walce z terroryzmem dżihadu, ponieważ w odróżnieniu od wcześniejszych operacji, zatrzymani mężczyźni nie rekrutowali nowych bojowników, lecz mieli dostęp do wszelkiego rodzaju broni i byli przygotowani do dokonania zamachu – podaje portal Binanse.pl.

Akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie podejrzanych, została przeprowadzona bardzo sprawie, obserwowani mężczyźni „wykazywali zachowania wskazujące na ich nieprzewidywalność”, a także przejawiali bardzo dużą chęć do „przejścia do akcji” oraz do dokonania zamachu terrorystycznego – wynika z informacji hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rozbita komórka była – według „El País” – dobrze zorganizowaną i zhierarchizowaną strukturą, każdy członek miał przydzielone konkretne zadania. Przywódca sprawował funkcje związane z naborem nowych członków m.in. poprzez rozpowszechnianie postulatów ISIS za pomocą mediów społecznościowych i internetu. Dwaj pozostali członkowie komórki mieli zajmować się działaniem w terenie, tj. dokonywaniem aktów terrorystycznych.

mmil/Binanse.pl

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook