Jedynie prawda jest ciekawa

Udaremniono zamach w Hiszpanii

05.11.2015

Hiszpańska policja w ostatniej chwili udaremniła zamach terrorystyczny i aresztowała trzech Marokańczyków należących do organizacji powiązanej z Państwem Islamskim. Jak się okazało zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego".

Zatrzymani są oskarżani o przynależenie do grupy terrorystycznej, powiązanej z Państwem Islamskim oraz o przygotowywanie w jego imieniu zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii.

Jaki wynika z informacji „El País” ”, zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego podobnego do tych, które miały miejsce ostatnio w krajach znajdujących się blisko Hiszpanii”.

Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych, Jorge Jorge Fernández Díaz, że zatrzymania są bardzo ważnym krokiem w walce z terroryzmem dżihadu, ponieważ w odróżnieniu od wcześniejszych operacji, zatrzymani mężczyźni nie rekrutowali nowych bojowników, lecz mieli dostęp do wszelkiego rodzaju broni i byli przygotowani do dokonania zamachu – podaje portal Binanse.pl.

Akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie podejrzanych, została przeprowadzona bardzo sprawie, obserwowani mężczyźni „wykazywali zachowania wskazujące na ich nieprzewidywalność”, a także przejawiali bardzo dużą chęć do „przejścia do akcji” oraz do dokonania zamachu terrorystycznego – wynika z informacji hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rozbita komórka była – według „El País” – dobrze zorganizowaną i zhierarchizowaną strukturą, każdy członek miał przydzielone konkretne zadania. Przywódca sprawował funkcje związane z naborem nowych członków m.in. poprzez rozpowszechnianie postulatów ISIS za pomocą mediów społecznościowych i internetu. Dwaj pozostali członkowie komórki mieli zajmować się działaniem w terenie, tj. dokonywaniem aktów terrorystycznych.

mmil/Binanse.pl

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook