Jedynie prawda jest ciekawa

Udaremniono zamach w Hiszpanii

05.11.2015

Hiszpańska policja w ostatniej chwili udaremniła zamach terrorystyczny i aresztowała trzech Marokańczyków należących do organizacji powiązanej z Państwem Islamskim. Jak się okazało zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego".

Zatrzymani są oskarżani o przynależenie do grupy terrorystycznej, powiązanej z Państwem Islamskim oraz o przygotowywanie w jego imieniu zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii.

Jaki wynika z informacji „El País” ”, zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego podobnego do tych, które miały miejsce ostatnio w krajach znajdujących się blisko Hiszpanii”.

Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych, Jorge Jorge Fernández Díaz, że zatrzymania są bardzo ważnym krokiem w walce z terroryzmem dżihadu, ponieważ w odróżnieniu od wcześniejszych operacji, zatrzymani mężczyźni nie rekrutowali nowych bojowników, lecz mieli dostęp do wszelkiego rodzaju broni i byli przygotowani do dokonania zamachu – podaje portal Binanse.pl.

Akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie podejrzanych, została przeprowadzona bardzo sprawie, obserwowani mężczyźni „wykazywali zachowania wskazujące na ich nieprzewidywalność”, a także przejawiali bardzo dużą chęć do „przejścia do akcji” oraz do dokonania zamachu terrorystycznego – wynika z informacji hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rozbita komórka była – według „El País” – dobrze zorganizowaną i zhierarchizowaną strukturą, każdy członek miał przydzielone konkretne zadania. Przywódca sprawował funkcje związane z naborem nowych członków m.in. poprzez rozpowszechnianie postulatów ISIS za pomocą mediów społecznościowych i internetu. Dwaj pozostali członkowie komórki mieli zajmować się działaniem w terenie, tj. dokonywaniem aktów terrorystycznych.

mmil/Binanse.pl

[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook