Jedynie prawda jest ciekawa

Tysiące Polaków na ulicach Chicago

08.05.2016

Polacy w Chicago przeszli w dorocznej paradzie trzeciomajowej.

Chicagowska Polonia paradą uczciła w sobotę 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem organizatora - Związku Klubów Polskich - to największe poza granicami Polski obchody tego święta.  Paradzie  towarzyszyło hasło "1050 lat chrztu Polski". 

W biało-czerwonej kolumnie w centrum Chicago maszerowały tysiące osób. Byli uczniowie z polskich szkół, przedstawiciele uczelni, zespoły folklorystyczne, orkiestry, reprezentacje organizacji polonijnych, stowarzyszenia lekarzy, prawników, inżynierów i żeglarzy, organizacje charytatywne, kluby zrzeszające imigrantów z rożnych regionów Polski. Towarzyszyły im patriotycznie udekorowane platformy. 

Funkcję marszałka trzeciomajowej parady powierzono Janowi Krawcowi,  weteranowi II wojny światowej i zasłużonemu dziennikarzowi polonijnemu.  Wicemarszałkami zostały: pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator RP Anna Maria Anders i  Lucyna Migała dyrektor artystyczna i menedżer zespołu ludowego "Lira Ensemble". 

W roku wyborczym w USA na polskiej paradzie w Chicago nie brakowało amerykańskich polityków, wśród nich republikańskiego senatora ze stanu Illinois Marka Kirka oraz przedstawicieli władz Cook County, drugiego co do wielkości powiatu w USA.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski powiedział PAP, że jego obecność na chicagowskiej paradzie "jest wyrazem wsparcia dla Polonii, a także  sygnałem dla amerykańskich władz, że polskie władze są zainteresowane losem swoich rodaków".

"Jestem tutaj wysłannikiem pana prezydenta, dla którego rodacy są bardzo ważni, który pamięta o tych 20 milionach rodaków poza Polską" - podkreślił Kwiatkowski. 

Jak powiedział, w Chicago bywał już wcześniej, ale pierwszy raz jest na trzeciomajowej paradzie. 

"To jest budujące, że tak wielu Polaków  trwa w polskości i podtrzymuje ją. Myślę, że to co najbardziej cieszy to setki a nawet tysiące dzieci idących z biało-czerwonych strojach z polskim flagami. Uważam, że musimy robić wszystko, by tego typu polskie święta w tych miejscach gdzie Polacy mieszkają miały tak wielu uczestników i tak wielu widzów". 

Zdaniem ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa trzeciomajowa parada pokazuje, że "polskość żyje w Chicago, a manifestowane tutaj poczucia związku z krajem pochodzenia napawa optymizmem w kontekście przyszłego pokolenia".

Schnepf, który po raz pierwszy uczestniczył w paradzie w tym mieście, przypomniał w rozmowie z PAP,  że "w Chicago mieszka najstarsza i najliczniejsza Polonia, która gromadzi bardzo różne środowiska z wszystkich regionów Polski". 

"W tej paradzie idą wszyscy, wszystkie organizacje, których jest wiele w Chicago i potrafią się świetnie zorganizować, a to pokazuje, że Polonia może być razem , stanowiąc poważną siłę , a my potrzebujemy tej siły" - podkreślił ambasador. 

Elżbieta i Andrzej Szaflikowie od ponad 20 lat uczestniczą w trzeciomajowych paradach w Wietrznym Mieście. "Mamy trójkę dzieci, które uczęszczają  do polskich szkół  i dla nich jest to oczywiste, że co roku tu jesteśmy" - powiedzieli w rozmowie z PAP. 

lap/PAP

[fot. FreeImages]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook