Jedynie prawda jest ciekawa


Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

20.06.2018
ImigranciFlickr
Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

Według portalu Breitbart London podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy. Większość z nich zapewne trafi do państw Unii przez obszar Morza Śródziemnego, ale niebezpieczna jest również nowa trasa przerzutowa prowadząca przez Bałkany.

Szczyt kryzysu imigracyjnego przypadł na 2015 rok, jednak od tego czasu liczba nielegalnych imigrantów wkraczających na teren UE, głównie z państw muzułmańskich, zaczęła spadać. W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak doniesienia, że ta tendencja może wkrótce się skończyć. Na przykład w maju złożono w Niemczech 14 tysięcy wniosków o azyl więcej niż w kwietniu.

Ostrzeżenie wiceszefa Frontexu pokazuje, że ta agencja, której zadaniem jest koordynowanie pracy straży granicznych państw należących do strefy Schengen, podziela te obawy. Sen z powiek spędzają Frontexowi głównie Bałkany.

Utworzenie nowej trasy przerzutowej przez Bałkany stało się dla imigrantów koniecznością po tym, jak Włochy zaczęły prowadzić ostrzejszą politykę imigracyjną i powstrzymywać łodzie należące do organizacji pozarządowych przed przybijaniem do portów z transportami uchodźców. Nowa trasa ma zaczynać się w Grecji, a następnie prowadzić przez Albanię, Czarnogórę i Bośnię. Stamtąd tysiące imigrantów usiłują przedostać się do należącej do UE Chorwacji.

To już druga trasa przez Bałkany. W 2015, w samym szczycie kryzysu migracyjnego, setki tysięcy imigrantów przedostały się z Turcji do Grecji, a potem przez Macedonię i Serbię do Węgier i Chorwacji. Umowa pomiędzy UE i Turcją oraz budowa płotu na granicy węgierskiej sprawiły, że ta trasa już wiosną 2016 zaczęła być unikana przez imigrantów.

Nowa trasa przez Bałkany to problem szczególnie dla Chorwacji. Państwa leżące na jej trasie nie mają bowiem wystarczających sił aby powstrzymać napływ uchodźców – a to oznacza, że to właśnie Chorwacja stanie się państwem „frontowym”. To bardzo zła wiadomość dla państwa, którego jednym z głównych źródeł utrzymania jest turystyka. Usługi turystyczne stanowią aż 20% PKB Chorwacji. Przychody z turystyki, generowane głównie przez kurorty na wybrzeżu Adriatyku, napędzają również resztę gospodarki. Tysiące imigrantów maszerujących przez Chorwację może natomiast sprawić, że wielu mieszkańców zachodniej Europy postanowi spędzić urlopy gdzie indziej. Lęk przed takim scenariuszem jest coraz powszechniejszy, tym bardziej, że najprawdopodobniejsza trasa migracyjna będzie wiodła przez popularne wśród turystów południe kraju.

Na razie nie wiadomo ilu nielegalnych imigrantów jest w drodze do Europy. Zdaniem słoweńskiej policji co najmniej 60 tysięcy jest już w drodze – ale faktyczna liczba w najbliższych miesiącach może być znacznie większa. I o ile ryzyko, że powtórzy się rok 2015 jest na razie raczej małe, o tyle wzrost liczby uchodźców na pewno zaostrzy targające wieloma państwami Unii kryzysy polityczne.
Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 2. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 3. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 4. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 5. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 6. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 7. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 8. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook