Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska propaganda w mediach społecznościowych. Oto kulisy działań prowadzonych przez Kreml

09.09.2017

- Serwis społecznościowy Twitter opracowuje na potrzeby senackiej komisji wywiadu analizę używania tego serwisu przez organizacje powiązane z machiną propagandową Kremla - poinformował w piątek konserwatywny portal The Hill.

Analiza aktywności podejrzanych o związki z Kremlem właścicieli kont na Twitterze będzie podobna do opracowania jaką senacka komisja wywiadu otrzymała w środę od serwisu społecznościowego Facebook - ujawnił senator Mark Warner, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w tej komisji.

Senacka komisja wywiadu jest jedną z czterech komisji Kongresu, które niezależnie od siebie prowadzą dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Równocześnie specjalny prokurator Robert Mueller, w przeszłości dyrektor FBI, od 23 maja b.r. kieruje śledztwem kryminalnym zmierzającym do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z zarzutami, że otoczenie Donalda Trumpa podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej miało powiązania z przedstawicielami władz Rosji.

Facebook w opracowaniu przekazanym Muellerowi i członkom senackiej komisji wywiadu ujawnił w środę, że organizacja Internet Research Agency znana z propagowania w internecie stanowiska zgodnego z oficjalną linią Kremla, poprzez konta fikcyjnych osób, zakupiła na Facebooku w okresie amerykańskiej kampanii przed wyborami prezydenckimi 5 200 reklam politycznych za 150 tys. USD.

Zdaniem senatora Warnera ujawnienie w raporcie Facebooka publikowania przez ten serwis stronniczych, płatnych ogłoszeń politycznych związanej z rosyjskim rządem organizacji jest zaledwie "wierzchołkiem góry lodowej" - jednym z wielu przykładów wykorzystywania przez władze rosyjskie serwisów społecznościowych takich jak Facebook i Twitter w celu manipulowania opinią publiczną w USA i innych demokratycznych państwach.

Przedstawiciel Twittera, odmówił komentowania informacji senatora Warnera o przygotowywaniu przez tę firmę opracowania podobnego do raportu Facebooka. Wszelako dane zebrane przez portal Hamilton-68, który rozpoczął działalność na początku sierpnia z misją demaskowania kremlowskiej dezinformacji w internecie, wskazują, że Twitter jest platformą do podobnych manipulacji Moskwy jak Facebook.

Clint Watts, pomysłodawca portalu Hamilton-68, w przeszłości ekspert FBI w dziedzinie cyberbezpieczeństwa razem ze swoimi współpracownikami podczas pierwszych tygodni działalności Hamilton-68 zidentyfikował na Twitterze 600 kont związanych z pajęczyną instytucji finansowanych przez Moskwę.

Właściciele tych 600 kont byli szczególnie aktywni i wyjątkowo zgodni ze sobą w kontrowersyjnych, zażartych i powodujących erozję zaufania do instytucji demokratycznych oraz systemu politycznego Zachodu debatach na Twitterze.

Wykorzystywanie serwisów społecznościowych przez Kreml do realizacji swoich politycznych celów rodzi uzasadnione pytania, czy kampanie polityczne i reklama polityczna w serwisach społecznościowych nie powinna być regulowana tak samo jak w tradycyjnych mediach - zastanawia się Matea Gold na łamach dziennika "Washington Post".

W Stanach Zjednoczonych zagraniczne korporacje i obywatele obcych państw nie mogą finansować, czy wspomagać pieniężnie poczynań zmierzających do wywarcia wpływu na wynik federalnych, stanowych czy lokalnych wyborów.

 

Czy Facebook złamał prawo, przyjmując płatne ogłoszenia od związanej z Kremlem organizacji? Czy kampania polityczna prowadzona pod przykrywką "swobodnej wymiany opinii" przez moskiewskich trolli w Twitterze powinna być regulowana przepisami prawa wyborczego? Już samo pojawienie się takich pytań jest przykładem znaczenia serwisów społecznościowych w roli politycznego narzędzia - podkreśla w portalu Politico krytyk medialny Jason Schwartz.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

 

 

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook