Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska propaganda w mediach społecznościowych. Oto kulisy działań prowadzonych przez Kreml

09.09.2017

- Serwis społecznościowy Twitter opracowuje na potrzeby senackiej komisji wywiadu analizę używania tego serwisu przez organizacje powiązane z machiną propagandową Kremla - poinformował w piątek konserwatywny portal The Hill.

Analiza aktywności podejrzanych o związki z Kremlem właścicieli kont na Twitterze będzie podobna do opracowania jaką senacka komisja wywiadu otrzymała w środę od serwisu społecznościowego Facebook - ujawnił senator Mark Warner, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w tej komisji.

Senacka komisja wywiadu jest jedną z czterech komisji Kongresu, które niezależnie od siebie prowadzą dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Równocześnie specjalny prokurator Robert Mueller, w przeszłości dyrektor FBI, od 23 maja b.r. kieruje śledztwem kryminalnym zmierzającym do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z zarzutami, że otoczenie Donalda Trumpa podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej miało powiązania z przedstawicielami władz Rosji.

Facebook w opracowaniu przekazanym Muellerowi i członkom senackiej komisji wywiadu ujawnił w środę, że organizacja Internet Research Agency znana z propagowania w internecie stanowiska zgodnego z oficjalną linią Kremla, poprzez konta fikcyjnych osób, zakupiła na Facebooku w okresie amerykańskiej kampanii przed wyborami prezydenckimi 5 200 reklam politycznych za 150 tys. USD.

Zdaniem senatora Warnera ujawnienie w raporcie Facebooka publikowania przez ten serwis stronniczych, płatnych ogłoszeń politycznych związanej z rosyjskim rządem organizacji jest zaledwie "wierzchołkiem góry lodowej" - jednym z wielu przykładów wykorzystywania przez władze rosyjskie serwisów społecznościowych takich jak Facebook i Twitter w celu manipulowania opinią publiczną w USA i innych demokratycznych państwach.

Przedstawiciel Twittera, odmówił komentowania informacji senatora Warnera o przygotowywaniu przez tę firmę opracowania podobnego do raportu Facebooka. Wszelako dane zebrane przez portal Hamilton-68, który rozpoczął działalność na początku sierpnia z misją demaskowania kremlowskiej dezinformacji w internecie, wskazują, że Twitter jest platformą do podobnych manipulacji Moskwy jak Facebook.

Clint Watts, pomysłodawca portalu Hamilton-68, w przeszłości ekspert FBI w dziedzinie cyberbezpieczeństwa razem ze swoimi współpracownikami podczas pierwszych tygodni działalności Hamilton-68 zidentyfikował na Twitterze 600 kont związanych z pajęczyną instytucji finansowanych przez Moskwę.

Właściciele tych 600 kont byli szczególnie aktywni i wyjątkowo zgodni ze sobą w kontrowersyjnych, zażartych i powodujących erozję zaufania do instytucji demokratycznych oraz systemu politycznego Zachodu debatach na Twitterze.

Wykorzystywanie serwisów społecznościowych przez Kreml do realizacji swoich politycznych celów rodzi uzasadnione pytania, czy kampanie polityczne i reklama polityczna w serwisach społecznościowych nie powinna być regulowana tak samo jak w tradycyjnych mediach - zastanawia się Matea Gold na łamach dziennika "Washington Post".

W Stanach Zjednoczonych zagraniczne korporacje i obywatele obcych państw nie mogą finansować, czy wspomagać pieniężnie poczynań zmierzających do wywarcia wpływu na wynik federalnych, stanowych czy lokalnych wyborów.

 

Czy Facebook złamał prawo, przyjmując płatne ogłoszenia od związanej z Kremlem organizacji? Czy kampania polityczna prowadzona pod przykrywką "swobodnej wymiany opinii" przez moskiewskich trolli w Twitterze powinna być regulowana przepisami prawa wyborczego? Już samo pojawienie się takich pytań jest przykładem znaczenia serwisów społecznościowych w roli politycznego narzędzia - podkreśla w portalu Politico krytyk medialny Jason Schwartz.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

 

 

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook