Jedynie prawda jest ciekawa


Twarda postawa bratanków. Węgry nie chcą masowej imigracji

05.03.2018
szijjarto05032018
Twarda postawa bratanków. Węgry nie chcą masowej imigracji

Rząd Węgier zgłosił obiekcję do przygotowywanej przez ONZ Globalnej Umowy o Migracji. Węgrzy chcą, aby ONZ dołączyło do niej ich 12-punktowy plan i grożą, że jeśli tak się nie stanie to wycofają się z negocjacji i nie poprą ostatecznej wersji umowy.

Prace nad Globalna Umową o Migracji (GMC) rozpoczęto w październiku 2016 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której opisano ogólne założenia nowej umowy. Ma ona regulować wszystkie kwestie migracji – ekonomiczne, praw człowieka, humanitarne itd. - na poziomie międzynarodowym. Sama w sobie nie będzie mieć żadnej mocy prawnej, ale założeniem tego typu umów jest określenie problemów i potencjalnych rozwiązań, które później zostają zaimplementowane do konkretnych umów międzypaństwowych.

Nowy plan ONZ od początku budzi kontrowersje. W grudniu zeszłego roku USA wycofały się z prac nad nim, chociaż to właśnie Obama był jednym z jego architektów. Donald Trump stwierdził, że u jego podstaw leży chęć zlikwidowania granic pomiędzy państwami, a na to USA nie mogą sobie pozwolić.

12 punktów

Rząd Węgier postanowił, że nie wycofa się z prac nad GMC, ale postawił ONZ ultimatum – 12-punktowy program zwany „Przede wszystkim bezpieczeństwo”. Według Petera Szijjarto, węgierskiego sekretarza spraw zagranicznych, te 12 punktów ma zagwarantować bezpieczeństwo Węgrom.

Węgry nie zgadzają się ze zdaniem ONZ, że migracja jest zjawiskiem pozytywnym i że nie da się jej powstrzymać. Według nich europejskie doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że niekontrolowana migracja prowadzi do powstawania napięć społecznych i stanowi problem dla służb mających zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom danego kraju. Zwracają również uwagę, że imigracja jest niebezpieczna także dla samych imigrantów, którzy często ryzykują życiem aby dostać się do obcego państwa. Dlatego ich zdaniem państwa powinny współpracować aby ograniczyć imigrację zamiast do niej zachęcać. Węgry wzywają również do przyjęcia takiego prawa, które pomoże powstrzymać przemytników, którzy zarabiają na przerzucaniu nielegalnych imigrantów do Europy. Według nich mechanizm relokacji uchodźców sprawia, że proceder przemytu ludzi, który często kończy się ofiarami śmiertelnymi wśród samych uchodźców, jest opłacalny.

Węgierski plan wzywa również ONZ do uszanowania niepodległości poszczególnych państw i prawa do ochrony własnej tożsamości, dziedzictwa historycznego i religijnego i struktury społecznej. Ich zdaniem każde państwo ma pełne prawo do ochrony własnych granic i decydowania o tym kogo przyjąć a kogo nie. Węgry podkreślają, że przekraczanie granic państwowych powinno następować tylko i wyłącznie w sposób zgodny z prawem i społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować państw, które walczą z nielegalną imigracją.

Twarda postawa bratanków

Szijjarto stawia sprawę jasno: jeśli ONZ nie przyjmie węgierskiego planu, to Węgry nie będą mogły poprzeć ostatecznej wersji GMC. Oczywiście szanse na to, że 12 punktów autorstwa węgierskiego rządu znajdą się w finalnej wersji umowy są czysto iluzoryczne. Jednak opór Węgier może spowodować lawinę. Gdy ogłoszono pierwszą wersję GMC João Vale de Almeida, ambasador UE przy ONZ ogłosił, że nie tylko UE, ale także wszystkie państwa członkowskie, popierają wysiłki na rzecz jego uchwalenia. Sprzeciw Węgier może sprawić, że inne państwa UE, którym nie podoba się wizja niekontrolowanej demokracji, też zgłoszą swoje zastrzeżenia – co ostatecznie doprowadzi do upadku samej idei GMC. A takich państw jest wiele – Czechy, Słowacja, Polska, Austria czy chociażby Włochy, gdzie zwycięskie partie prawicowe szły po władzę z hasłami ograniczenia migracji. A jeżeli władze UE będą starały się powstrzymać sprzeciw własnych członków siłą – to coraz silniejszy w Europie uniosceptycyzm dostanie do ręki kolejny argument. 

 


Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook