Jedynie prawda jest ciekawa


Twarda postawa bratanków. Węgry nie chcą masowej imigracji

05.03.2018
szijjarto05032018
Twarda postawa bratanków. Węgry nie chcą masowej imigracji

Rząd Węgier zgłosił obiekcję do przygotowywanej przez ONZ Globalnej Umowy o Migracji. Węgrzy chcą, aby ONZ dołączyło do niej ich 12-punktowy plan i grożą, że jeśli tak się nie stanie to wycofają się z negocjacji i nie poprą ostatecznej wersji umowy.

Prace nad Globalna Umową o Migracji (GMC) rozpoczęto w październiku 2016 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której opisano ogólne założenia nowej umowy. Ma ona regulować wszystkie kwestie migracji – ekonomiczne, praw człowieka, humanitarne itd. - na poziomie międzynarodowym. Sama w sobie nie będzie mieć żadnej mocy prawnej, ale założeniem tego typu umów jest określenie problemów i potencjalnych rozwiązań, które później zostają zaimplementowane do konkretnych umów międzypaństwowych.

Nowy plan ONZ od początku budzi kontrowersje. W grudniu zeszłego roku USA wycofały się z prac nad nim, chociaż to właśnie Obama był jednym z jego architektów. Donald Trump stwierdził, że u jego podstaw leży chęć zlikwidowania granic pomiędzy państwami, a na to USA nie mogą sobie pozwolić.

12 punktów

Rząd Węgier postanowił, że nie wycofa się z prac nad GMC, ale postawił ONZ ultimatum – 12-punktowy program zwany „Przede wszystkim bezpieczeństwo”. Według Petera Szijjarto, węgierskiego sekretarza spraw zagranicznych, te 12 punktów ma zagwarantować bezpieczeństwo Węgrom.

Węgry nie zgadzają się ze zdaniem ONZ, że migracja jest zjawiskiem pozytywnym i że nie da się jej powstrzymać. Według nich europejskie doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że niekontrolowana migracja prowadzi do powstawania napięć społecznych i stanowi problem dla służb mających zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom danego kraju. Zwracają również uwagę, że imigracja jest niebezpieczna także dla samych imigrantów, którzy często ryzykują życiem aby dostać się do obcego państwa. Dlatego ich zdaniem państwa powinny współpracować aby ograniczyć imigrację zamiast do niej zachęcać. Węgry wzywają również do przyjęcia takiego prawa, które pomoże powstrzymać przemytników, którzy zarabiają na przerzucaniu nielegalnych imigrantów do Europy. Według nich mechanizm relokacji uchodźców sprawia, że proceder przemytu ludzi, który często kończy się ofiarami śmiertelnymi wśród samych uchodźców, jest opłacalny.

Węgierski plan wzywa również ONZ do uszanowania niepodległości poszczególnych państw i prawa do ochrony własnej tożsamości, dziedzictwa historycznego i religijnego i struktury społecznej. Ich zdaniem każde państwo ma pełne prawo do ochrony własnych granic i decydowania o tym kogo przyjąć a kogo nie. Węgry podkreślają, że przekraczanie granic państwowych powinno następować tylko i wyłącznie w sposób zgodny z prawem i społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować państw, które walczą z nielegalną imigracją.

Twarda postawa bratanków

Szijjarto stawia sprawę jasno: jeśli ONZ nie przyjmie węgierskiego planu, to Węgry nie będą mogły poprzeć ostatecznej wersji GMC. Oczywiście szanse na to, że 12 punktów autorstwa węgierskiego rządu znajdą się w finalnej wersji umowy są czysto iluzoryczne. Jednak opór Węgier może spowodować lawinę. Gdy ogłoszono pierwszą wersję GMC João Vale de Almeida, ambasador UE przy ONZ ogłosił, że nie tylko UE, ale także wszystkie państwa członkowskie, popierają wysiłki na rzecz jego uchwalenia. Sprzeciw Węgier może sprawić, że inne państwa UE, którym nie podoba się wizja niekontrolowanej demokracji, też zgłoszą swoje zastrzeżenia – co ostatecznie doprowadzi do upadku samej idei GMC. A takich państw jest wiele – Czechy, Słowacja, Polska, Austria czy chociażby Włochy, gdzie zwycięskie partie prawicowe szły po władzę z hasłami ograniczenia migracji. A jeżeli władze UE będą starały się powstrzymać sprzeciw własnych członków siłą – to coraz silniejszy w Europie uniosceptycyzm dostanie do ręki kolejny argument. 

 


Warto poczytać

 1. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 2. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 3. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 4. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 5. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 6. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 7. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook