Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk chce ratować Słowenię

25.10.2015

Tusk nie chce by Słowenia stała się ofiarą kryzysu migracyjnego.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w niedzielę, że ewentualne zamknięcie austriacko-słoweńskiej granicy sprawiłoby, że ten drugi kraj zupełnie bezsensownie stałby się główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Zadeklarował, że chciałby temu zapobiec.

Po południu w niedzielę w Brukseli odbędzie się miniszczyt kilku najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym państw unijnych i Bałkanów Zachodnich. Na zaproszenie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera spotkają się przywódcy 10 krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowenii i Węgier.

"Bardzo dobrze, że jest to spotkanie. Ono jest skoncentrowane na technicznych, logistycznych, finansowych możliwościach pomocy. To spotkanie musi wyjaśnić też kwestie ewentualnego zamknięcia granicy austriackiej i w konsekwencji niemieckiej, co uczyni zupełnie bezsensownie Słowenię główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Chciałbym temu też zapobiec" - powiedział Tusk. Były premier rozmawiał z dziennikarzami przy okazji oddawania głosu w polskiej ambasadzie w stolicy Belgii.

Szef Rady Europejskiej starał się bagatelizować fakt, że spotkanie zwołał nie on, a szef Komisji Europejskiej. "Ja jestem od zwoływania szczytów, a nie od zwoływania miniszczytów" - oświadczył. Przekonywał, że chce trzymać się traktatów, dlatego może być odpowiedzialny za spotkania przywódców wszystkich państw UE lub szczyty krajów strefy euro.

"Byłoby rzeczą nie do zaakceptowania, gdybym zwoływał szczyty tylko wybranej grupy liderów. Dziś można wyczuć nerwowość w niektórych stolicach z powodu tej inicjatywy szefa Komisji i kanclerz Niemiec, ponieważ ta dwójka polityków stoi za tą inicjatywą" - podkreślił Tusk.

Słowenia wezwała w sobotę Unię Europejską do natychmiastowego podjęcia działań w celu zahamowania napływu uchodźców i migrantów do krajów członkowskich. Do niewielkiej Słowenii przybywają tłumy zdążających dalej na północ i zachód migrantów. W ciągu ubiegłego tygodnia, odkąd Węgry zamknęły swoje granice, do Słowenii przybyło około 58 tys. migrantów.

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 2. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 3. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

 4. Goteborg10122017 10.12.2017

  Obrzucili synagogę koktajlami mołotowa. W środku modlili się ludzie

  Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn obrzuciła koktajlami Mołotowa synagogę w Goeteborgu na południu Szwecji - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę lokalne media

 5. 1270mettimor 09.12.2017

  "Polska chce Morawieckim oczarować UE"

  Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook