Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk chce ratować Słowenię

25.10.2015

Tusk nie chce by Słowenia stała się ofiarą kryzysu migracyjnego.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w niedzielę, że ewentualne zamknięcie austriacko-słoweńskiej granicy sprawiłoby, że ten drugi kraj zupełnie bezsensownie stałby się główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Zadeklarował, że chciałby temu zapobiec.

Po południu w niedzielę w Brukseli odbędzie się miniszczyt kilku najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym państw unijnych i Bałkanów Zachodnich. Na zaproszenie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera spotkają się przywódcy 10 krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowenii i Węgier.

"Bardzo dobrze, że jest to spotkanie. Ono jest skoncentrowane na technicznych, logistycznych, finansowych możliwościach pomocy. To spotkanie musi wyjaśnić też kwestie ewentualnego zamknięcia granicy austriackiej i w konsekwencji niemieckiej, co uczyni zupełnie bezsensownie Słowenię główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Chciałbym temu też zapobiec" - powiedział Tusk. Były premier rozmawiał z dziennikarzami przy okazji oddawania głosu w polskiej ambasadzie w stolicy Belgii.

Szef Rady Europejskiej starał się bagatelizować fakt, że spotkanie zwołał nie on, a szef Komisji Europejskiej. "Ja jestem od zwoływania szczytów, a nie od zwoływania miniszczytów" - oświadczył. Przekonywał, że chce trzymać się traktatów, dlatego może być odpowiedzialny za spotkania przywódców wszystkich państw UE lub szczyty krajów strefy euro.

"Byłoby rzeczą nie do zaakceptowania, gdybym zwoływał szczyty tylko wybranej grupy liderów. Dziś można wyczuć nerwowość w niektórych stolicach z powodu tej inicjatywy szefa Komisji i kanclerz Niemiec, ponieważ ta dwójka polityków stoi za tą inicjatywą" - podkreślił Tusk.

Słowenia wezwała w sobotę Unię Europejską do natychmiastowego podjęcia działań w celu zahamowania napływu uchodźców i migrantów do krajów członkowskich. Do niewielkiej Słowenii przybywają tłumy zdążających dalej na północ i zachód migrantów. W ciągu ubiegłego tygodnia, odkąd Węgry zamknęły swoje granice, do Słowenii przybyło około 58 tys. migrantów.

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook