Jedynie prawda jest ciekawa


Tureckie oddziały otoczyły bazę NATO

03.08.2016

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Od czasu nieudanego puczu wojskowego w Turcji, do którego doszło w nocy z 15 na 16 lipca to już trzeci incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W bazie sił powietrznych NATO w Incirlik stacjonują oddziały amerykańskie, niemieckie i innych państw należących do Sojuszu. Baza jest jednym z kluczowych lotnisk wykorzystywanych do operacji na terytorium zajmowanym przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii. Po okrążeniu bazy stacjonujące tam siły NATO podwyższyły poziom bezpieczeństwa i wprowadziły dodatkowe procedury.

Jest to już trzecie wydarzenie od nieudanego zamachu naruszające bezpieczeństwo bazy Incirlik. Najpierw bazie odcięto energię elektryczną, później w okolicy zorganizowano demonstracje antyamerykańskie.

Turecki minister do spraw europejskich tłumaczy działanie sił wojska i policji „inspekcją bezpieczeństwa”. Natomiast tamtejsze media twierdzą, że kordon policyjny wokół bazy to typowe „środki ostrożności”. W związku z ruchami wojsk tureckich, które miały miejsce w nocy z 1 n2 sierpnia pojawiły się plotki, że są to działania, które mają stłumić kolejny pucz wojskowy przeprowadzony przez tureckie lotnictwo.

„W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o zrewanżowanie się Amerykanom za krytykowanie przez nich działań represyjnych po nieudanym zamachu stanu. Turcy wybrali bazę Incirlik, ponieważ ma ona dla NATO strategiczne znaczenie, tym bardziej, że przechowane są w niej amerykańskie bomby atomowe. W kraju podsycane są również nastroje antyamerykańskie i anty-NATOwskie, związane m. in. z odmową ekstradycji do Turcji oskarżanego o kierowanie puczem Fetullaha Gulena” - ocenia portal defence.24.

[fot. incirlik.af.mil]

Defence24.pl/emer

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook