Jedynie prawda jest ciekawa


Tureckie oddziały otoczyły bazę NATO

03.08.2016

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Od czasu nieudanego puczu wojskowego w Turcji, do którego doszło w nocy z 15 na 16 lipca to już trzeci incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W bazie sił powietrznych NATO w Incirlik stacjonują oddziały amerykańskie, niemieckie i innych państw należących do Sojuszu. Baza jest jednym z kluczowych lotnisk wykorzystywanych do operacji na terytorium zajmowanym przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii. Po okrążeniu bazy stacjonujące tam siły NATO podwyższyły poziom bezpieczeństwa i wprowadziły dodatkowe procedury.

Jest to już trzecie wydarzenie od nieudanego zamachu naruszające bezpieczeństwo bazy Incirlik. Najpierw bazie odcięto energię elektryczną, później w okolicy zorganizowano demonstracje antyamerykańskie.

Turecki minister do spraw europejskich tłumaczy działanie sił wojska i policji „inspekcją bezpieczeństwa”. Natomiast tamtejsze media twierdzą, że kordon policyjny wokół bazy to typowe „środki ostrożności”. W związku z ruchami wojsk tureckich, które miały miejsce w nocy z 1 n2 sierpnia pojawiły się plotki, że są to działania, które mają stłumić kolejny pucz wojskowy przeprowadzony przez tureckie lotnictwo.

„W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o zrewanżowanie się Amerykanom za krytykowanie przez nich działań represyjnych po nieudanym zamachu stanu. Turcy wybrali bazę Incirlik, ponieważ ma ona dla NATO strategiczne znaczenie, tym bardziej, że przechowane są w niej amerykańskie bomby atomowe. W kraju podsycane są również nastroje antyamerykańskie i anty-NATOwskie, związane m. in. z odmową ekstradycji do Turcji oskarżanego o kierowanie puczem Fetullaha Gulena” - ocenia portal defence.24.

[fot. incirlik.af.mil]

Defence24.pl/emer

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook