Jedynie prawda jest ciekawa


Tureckie oddziały otoczyły bazę NATO

03.08.2016

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Tureccy żołnierze i policjanci zablokowali dostęp do bazy NATO w Incirlik – poinformował portal defence24.pl.

Od czasu nieudanego puczu wojskowego w Turcji, do którego doszło w nocy z 15 na 16 lipca to już trzeci incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W bazie sił powietrznych NATO w Incirlik stacjonują oddziały amerykańskie, niemieckie i innych państw należących do Sojuszu. Baza jest jednym z kluczowych lotnisk wykorzystywanych do operacji na terytorium zajmowanym przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii. Po okrążeniu bazy stacjonujące tam siły NATO podwyższyły poziom bezpieczeństwa i wprowadziły dodatkowe procedury.

Jest to już trzecie wydarzenie od nieudanego zamachu naruszające bezpieczeństwo bazy Incirlik. Najpierw bazie odcięto energię elektryczną, później w okolicy zorganizowano demonstracje antyamerykańskie.

Turecki minister do spraw europejskich tłumaczy działanie sił wojska i policji „inspekcją bezpieczeństwa”. Natomiast tamtejsze media twierdzą, że kordon policyjny wokół bazy to typowe „środki ostrożności”. W związku z ruchami wojsk tureckich, które miały miejsce w nocy z 1 n2 sierpnia pojawiły się plotki, że są to działania, które mają stłumić kolejny pucz wojskowy przeprowadzony przez tureckie lotnictwo.

„W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o zrewanżowanie się Amerykanom za krytykowanie przez nich działań represyjnych po nieudanym zamachu stanu. Turcy wybrali bazę Incirlik, ponieważ ma ona dla NATO strategiczne znaczenie, tym bardziej, że przechowane są w niej amerykańskie bomby atomowe. W kraju podsycane są również nastroje antyamerykańskie i anty-NATOwskie, związane m. in. z odmową ekstradycji do Turcji oskarżanego o kierowanie puczem Fetullaha Gulena” - ocenia portal defence.24.

[fot. incirlik.af.mil]

Defence24.pl/emer

Warto poczytać

 1. 1270trumppodpisuje 24.01.2018

  Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

  - Prezydent USA Donald Trump jako przywódca największego na świecie mocarstwa jest oczekiwany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

 2. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 3. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 4. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 5. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 6. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook