Jedynie prawda jest ciekawa


Tureckie media: warunki rozejmu w Syrii uzgodnione

28.12.2016

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w środę, że Turcja przygotowała porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej agencja Anatolia informowała, że Turcja i Rosja porozumiały się w tej sprawie.

Szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że zależy mu na tym, by przyszłe zawieszenie broni obejmowało całą Syrię. Cavusoglu zaznaczył również, że dla strony tureckiej rozwiązanie konfliktu w tym kraju przewidujące dalsze rządy prezydenta Baszara el-Asada jest "niemożliwe", ponieważ opozycja syryjska tego nie zaakceptuje.

Wcześniej w środę agencja prasowa Anatolia podała, że Turcja i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie rozejmu, a przedstawiciele władz obu krajów dążą do tego, by zaczął on obowiązywać w nocy ze środy na czwartek. Według Anatolii jeśli rozejm by się utrzymał, to w stolicy Kazachstanu Astanie mogłyby odbyć się rozmowy pokojowe pod egidą Rosji i Turcji. Oba kraje miałyby być gwarantami procesu pokojowego w Syrii.

Doniesień na temat porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii i rozmów w Astanie nie potwierdził Kreml. Zapytany o nie rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył na konferencji prasowej, że „w tej chwili nie może odpowiedzieć". 

„Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi kolegami z Turcji, aby przedyskutować liczne szczegóły ewentualnych rozmów w Astanie” - mówił. Jak dodał, wysiłki te służą wypracowaniu „politycznego rozwiązania dla Syrii". W ubiegłym tygodniu szefowie dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji oświadczyli, że są gotowi stać się gwarantami porozumienia dotyczącego uregulowania konfliktu w Syrii.

W konflikcie tym Rosja i Iran wspierają reżim prezydenta Asada, natomiast Turcja zapewnia znaczące wsparcie syryjskim rebeliantom dążącym do obalenia jego reżimu i niejednokrotnie deklarowała, że Asad nie powinien w przyszłości rządzić Syrią. 

Z pozycji Moskwy, rozmowy mają przede wszystkim osłabić Turcję, spowodować jej wycofanie się z konfliktu i pozostawienie Moskwie wolnej ręki. Dlaczego więc Ankara w ogóle w nich uczestniczy? Wystarczy uświadomić sobie, jak słaba jest obecna pozycja geopolityczna Ankary.

Ankara nie ma dziś na Bliskim Wschodzie kraju z nią sprzymierzonego, próba stworzenia bloku sunnickiego pod jej przewodnictwem całkowicie się nie powiodła. Dodatkowo, Turcja poczuła się porzucona przez kraje zachodnie. Przejście na stronę Moskwy, czy nawet rodzaj sojuszu strategicznego, na dłuższą metę nie jest dla Turcji więc możliwe. Dlatego, że silna Turcja nie jest potrzeba Kremlowi. 

Dla Turcji może być to tylko działanie taktyczne, w sytuacji gdy UE i USA wycofały się z Syrii, a jedynym rozgrywającym tam pozostała Moskwa.

Ryb, PAP, Reuters

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 8. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook