Jedynie prawda jest ciekawa


Turecki premier stawia Berlinowi ultimatum

16.05.2017

Turecki premier Binali Yildirim oświadczył we wtorek, że Niemcy muszą wybrać pomiędzy Turcją a organizatorami nieudanego puczu z ub.r. Oskarżył Berlin o pogarszanie stosunków poprzez przyznawanie azylu wojskowym, uciekającym przed czystkami w kraju.

"Niemcy muszą podjąć ważną decyzję. Jeśli chcą poprawić stosunki z Turcją, (...) nie mogą zwracać się ku separatystom (kurdyjskim z Partii Pracujących Kurdystanu - PAP) ani ku gulenistom", którzy według Ankary są odpowiedzialni za próbę zamachu stanu z lipca 2016 r., "lecz ku Republice Turcji" - oznajmił premier. 


W poniedziałek kierownictwo niemieckiej parlamentarnej komisji obrony otrzymało od MSZ informację, że Turcja odmówiła deputowanym do Bundestagu możliwości spotkania z niemieckimi żołnierzami stacjonującymi w tureckiej bazie lotniczej w Incirliku. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi, dlatego dostęp posłów Bundestagu do bazy jest "absolutnie konieczny". 

Potwierdziła, że Berlin poszukuje innego miejsca nadającego się na bazę dla Bundeswehry i że jedną z alternatyw jest Jordania. Ankara oficjalnie nie podała powodów tego zakazu, ale Berlin podejrzewa, że Turcja chce ukarać Niemcy za udzielenie azylu tureckim wojskowymi, którzy wnioskowali o niego po czystkach rozpoczętych w Turcji w następstwie nieudanego puczu. Nie wspominając bezpośrednio o Incirliku Yildirim oskarżył Berlin o "kolejne pogorszenie stosunków" poprzez przyznanie prawa do azylu "żołnierzom, którzy uciekli za granicę" po udaremnionym puczu. Kilkuset dyplomatów, wojskowych i członków ich rodzin złożyło w Niemczech wnioski o azyl po ubiegłorocznej próbie zamachu stanu, którego przygotowanie Ankara przypisuje stronnikom mieszkającego w USA islamskiego duchownego Fethullaha Gulena.

 Od stycznia Ankara naciska na Berlin, aby odrzucał takie wnioski i domaga się ekstradycji domniemanych uczestników puczu, którzy schronili się w Niemczech. Od roku na linii Berlin-Ankara dochodzi do licznych sporów dyplomatycznych. Turcja regularnie oskarża Niemcy o wspieranie grup terrorystycznych, takich jak Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Ostatnio głęboki kryzys w stosunkach między Turcją a Niemcami sprawił, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz członkowie tureckiego rządu kilkakrotnie oskarżali władze niemieckie o "nazistowskie praktyki", co wywołało oburzenie w UE. 

Powodem tych oskarżeń była odmawianie przez Niemcy zezwolenia na organizację wieców przed referendum w sprawie zmian w konstytucji zwiększających uprawnienia szefa państwa.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 7. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 8. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook