Jedynie prawda jest ciekawa


Turecki premier stawia Berlinowi ultimatum

16.05.2017

Turecki premier Binali Yildirim oświadczył we wtorek, że Niemcy muszą wybrać pomiędzy Turcją a organizatorami nieudanego puczu z ub.r. Oskarżył Berlin o pogarszanie stosunków poprzez przyznawanie azylu wojskowym, uciekającym przed czystkami w kraju.

"Niemcy muszą podjąć ważną decyzję. Jeśli chcą poprawić stosunki z Turcją, (...) nie mogą zwracać się ku separatystom (kurdyjskim z Partii Pracujących Kurdystanu - PAP) ani ku gulenistom", którzy według Ankary są odpowiedzialni za próbę zamachu stanu z lipca 2016 r., "lecz ku Republice Turcji" - oznajmił premier. 


W poniedziałek kierownictwo niemieckiej parlamentarnej komisji obrony otrzymało od MSZ informację, że Turcja odmówiła deputowanym do Bundestagu możliwości spotkania z niemieckimi żołnierzami stacjonującymi w tureckiej bazie lotniczej w Incirliku. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi, dlatego dostęp posłów Bundestagu do bazy jest "absolutnie konieczny". 

Potwierdziła, że Berlin poszukuje innego miejsca nadającego się na bazę dla Bundeswehry i że jedną z alternatyw jest Jordania. Ankara oficjalnie nie podała powodów tego zakazu, ale Berlin podejrzewa, że Turcja chce ukarać Niemcy za udzielenie azylu tureckim wojskowymi, którzy wnioskowali o niego po czystkach rozpoczętych w Turcji w następstwie nieudanego puczu. Nie wspominając bezpośrednio o Incirliku Yildirim oskarżył Berlin o "kolejne pogorszenie stosunków" poprzez przyznanie prawa do azylu "żołnierzom, którzy uciekli za granicę" po udaremnionym puczu. Kilkuset dyplomatów, wojskowych i członków ich rodzin złożyło w Niemczech wnioski o azyl po ubiegłorocznej próbie zamachu stanu, którego przygotowanie Ankara przypisuje stronnikom mieszkającego w USA islamskiego duchownego Fethullaha Gulena.

 Od stycznia Ankara naciska na Berlin, aby odrzucał takie wnioski i domaga się ekstradycji domniemanych uczestników puczu, którzy schronili się w Niemczech. Od roku na linii Berlin-Ankara dochodzi do licznych sporów dyplomatycznych. Turcja regularnie oskarża Niemcy o wspieranie grup terrorystycznych, takich jak Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Ostatnio głęboki kryzys w stosunkach między Turcją a Niemcami sprawił, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz członkowie tureckiego rządu kilkakrotnie oskarżali władze niemieckie o "nazistowskie praktyki", co wywołało oburzenie w UE. 

Powodem tych oskarżeń była odmawianie przez Niemcy zezwolenia na organizację wieców przed referendum w sprawie zmian w konstytucji zwiększających uprawnienia szefa państwa.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook