Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja znosi zakaz noszenia chust w armii

22.02.2017

Władze w Turcji zniosły zakaz noszenia islamskiej chusty przez kobiety, które służą w armii na stanowisku oficerów lub podoficerów. Zniesienie zakazu dotyczy również studentek ze szkół wojskowych. Taką informację podała państwowa agencja Anatolia.

Tureckie władze zniosły zakaz noszenia islamskiej chusty przez kobiety, które służą w wojsku jako oficerowie lub podoficerowie. Dotyczy to także studentek szkół wojskowych - podała w środę państwowa agencja prasowa Anatolia.


Jak pisze AFP, jest to symboliczny krok, gdyż od utworzenie Republiki Tureckiej przez Mustafę Kemala Ataturka turecka armia była bastionem świeckości. Telewizja NTV nazywa cofnięcie zakazu radykalną zmianą w tureckim wojsku.

Kobiety, jeśli będą chciały, będą mogły nosić chustę "w tym samym kolorze co mundur"; chusta ta będzie musiała być jednolita i nie zakrywać twarzy - cytuje Anatolia ministerstwo obrony.

Te kroki dotyczą "kobiet-oficerów, służących w siłach lądowych, powietrznych i morskich, oficerów i podoficerów na kontraktach, (...) kadetów" - wymienia Anatolia.

Nie jest jasne, czy te zmiany, które wejdą w życie po opublikowaniu w dzienniku ustaw, dotyczą również kobiet, które biorą udział w misjach bojowych - pisze AFP.

Turecki resort obrony w listopadzie 2016 roku zniósł zakaz noszenia chust islamskich przez cywilnych pracowników wojska. Kilka miesięcy wcześniej zezwolono na to kobietom służącym w policji.

Rządzący od 2003 roku obecny prezydent a wcześniej premier Recep Tayyip Erdogan jest często oskarżany przez swoich przeciwników o dążenie do islamizacji tureckiego społeczeństwa. Ku rozczarowaniu zwolenników świeckiej republiki założonej w 1923 roku przez Ataturka rząd Erdogana zezwolił na noszenie chust na uniwersytetach i w parlamencie, a także w urzędach i liceach.

Cofając zakaz w policji tureckie władze wysuwały argument, że w kilku zachodnich krajach, m.in. w Szkocji i Kanadzie, policjantki mają zgodę na noszenie chust.

Turecka armia od dawna uznawała się za strażniczkę świeckości republiki, ale jej wpływy politycznie znacznie osłabły po nieudanej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku, po której wśród wojskowych dokonano bezprecedensowych czystek.

[fot.pixabay.com]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook