Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja znosi zakaz noszenia chust w armii

22.02.2017

Władze w Turcji zniosły zakaz noszenia islamskiej chusty przez kobiety, które służą w armii na stanowisku oficerów lub podoficerów. Zniesienie zakazu dotyczy również studentek ze szkół wojskowych. Taką informację podała państwowa agencja Anatolia.

Tureckie władze zniosły zakaz noszenia islamskiej chusty przez kobiety, które służą w wojsku jako oficerowie lub podoficerowie. Dotyczy to także studentek szkół wojskowych - podała w środę państwowa agencja prasowa Anatolia.


Jak pisze AFP, jest to symboliczny krok, gdyż od utworzenie Republiki Tureckiej przez Mustafę Kemala Ataturka turecka armia była bastionem świeckości. Telewizja NTV nazywa cofnięcie zakazu radykalną zmianą w tureckim wojsku.

Kobiety, jeśli będą chciały, będą mogły nosić chustę "w tym samym kolorze co mundur"; chusta ta będzie musiała być jednolita i nie zakrywać twarzy - cytuje Anatolia ministerstwo obrony.

Te kroki dotyczą "kobiet-oficerów, służących w siłach lądowych, powietrznych i morskich, oficerów i podoficerów na kontraktach, (...) kadetów" - wymienia Anatolia.

Nie jest jasne, czy te zmiany, które wejdą w życie po opublikowaniu w dzienniku ustaw, dotyczą również kobiet, które biorą udział w misjach bojowych - pisze AFP.

Turecki resort obrony w listopadzie 2016 roku zniósł zakaz noszenia chust islamskich przez cywilnych pracowników wojska. Kilka miesięcy wcześniej zezwolono na to kobietom służącym w policji.

Rządzący od 2003 roku obecny prezydent a wcześniej premier Recep Tayyip Erdogan jest często oskarżany przez swoich przeciwników o dążenie do islamizacji tureckiego społeczeństwa. Ku rozczarowaniu zwolenników świeckiej republiki założonej w 1923 roku przez Ataturka rząd Erdogana zezwolił na noszenie chust na uniwersytetach i w parlamencie, a także w urzędach i liceach.

Cofając zakaz w policji tureckie władze wysuwały argument, że w kilku zachodnich krajach, m.in. w Szkocji i Kanadzie, policjantki mają zgodę na noszenie chust.

Turecka armia od dawna uznawała się za strażniczkę świeckości republiki, ale jej wpływy politycznie znacznie osłabły po nieudanej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku, po której wśród wojskowych dokonano bezprecedensowych czystek.

[fot.pixabay.com]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook