Jedynie prawda jest ciekawa


Tureccy wojskowi zabiegają o azyl w Niemczech

28.01.2017

Około 40 tureckich wojskowych, w większości wysokich rangą oficerów, stacjonujących w bazach NATO na terenie Niemiec poprosiło o azyl polityczny - podały "Der Spiegel" i telewizja publiczna ARD. Berlin sygnalizuje, że nie wyda ich władzom w Ankarze.

Autorzy materiału w najnowszym wydaniu "Spiegla" zwracają uwagę, że informacja pojawiła się w niekorzystnym dla kanclerz Angeli Merkel momencie. W najbliższy czwartek, na dzień przed szczytem UE na Malcie, szefowa niemieckiego rządu ma złożyć wizytę w Turcji. -Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie Merkel, są nowe problemy z Turcją - zauważa "Spiegel", przypominając "alergiczną" reakcję władz w Ankarze na rezolucję Bundestagu, w której dokonaną podczas I wojny światowej na Ormianach masakrę nazwano ludobójstwem.

Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) zapewnił, że będzie rozpatrywał wnioski tureckich oficerów tak jak wszystkie inne prośby o azyl. -Nie możemy odesłać tych żołnierzy do Turcji, gdyż wylądowaliby natychmiast w więzieniu -powiedział "Spieglowi" poseł CSU Stephan Mayer. Grecki minister obrony Panos Kammenos powiedział, że liczba tureckich oficerów zabiegających o azyl jest znacznie wyższa. "Jest ich więcej niż 400" - podkreślił w rozmowie z greckim nadawcą Skai, powołując się na źródła w NATO. Poinformowała o tym agencja dpa.

Grecki Sąd Najwyższy w czwartek odrzucił wniosek o ekstradycję tureckich żołnierzy, którzy zabiegali w Grecji o azyl polityczny. Ośmiu wojskowych wylądowało 16 lipca 2016 roku wojskowym śmigłowcem w Aleksandrupolis kilka godzin po ogłoszeniu przez władze w Ankarze, że podjęta przez część armii próba zamachu stanu zakończyła się niepowodzeniem. Po wylądowaniu złożyli wnioski azylowe, motywując je obawami przed zagrożeniem ich życia w Turcji.

Turcja oskarża ich o próbę obalenia konstytucyjnego porządku i rozwiązania parlamentu oraz porwanie śmigłowca i próbę zabicia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zażądała od Grecji ich ekstradycji i nazywa ich zdrajcami. W zeszłym tygodniu turecka prokuratura wydała nakazy aresztowania kolejnych 400 osób, w tym wojskowych i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Poszukiwane osoby są podejrzane o używanie aplikacji na smartfony ByLock, zapewniającej szyfrowaną łączność. Według tureckich władz z aplikacji tej korzystała sieć Fethullaha Gulena, któremu Ankara zarzuca zainspirowanie próby zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku. Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, od 1999 roku korzysta z prawa azylu w USA; zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z próbą puczu.

Po nieudanym zamachu stanu tureckie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych aresztowano ponad 41 tys. osób, a ponad 100 tys. - w tym w wojsku i sądownictwie - zwolniono lub zawieszono w obowiązkach. 

fot.[PAP/You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook