Jedynie prawda jest ciekawa


Tureccy wojskowi zabiegają o azyl w Niemczech

28.01.2017

Około 40 tureckich wojskowych, w większości wysokich rangą oficerów, stacjonujących w bazach NATO na terenie Niemiec poprosiło o azyl polityczny - podały "Der Spiegel" i telewizja publiczna ARD. Berlin sygnalizuje, że nie wyda ich władzom w Ankarze.

Autorzy materiału w najnowszym wydaniu "Spiegla" zwracają uwagę, że informacja pojawiła się w niekorzystnym dla kanclerz Angeli Merkel momencie. W najbliższy czwartek, na dzień przed szczytem UE na Malcie, szefowa niemieckiego rządu ma złożyć wizytę w Turcji. -Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie Merkel, są nowe problemy z Turcją - zauważa "Spiegel", przypominając "alergiczną" reakcję władz w Ankarze na rezolucję Bundestagu, w której dokonaną podczas I wojny światowej na Ormianach masakrę nazwano ludobójstwem.

Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) zapewnił, że będzie rozpatrywał wnioski tureckich oficerów tak jak wszystkie inne prośby o azyl. -Nie możemy odesłać tych żołnierzy do Turcji, gdyż wylądowaliby natychmiast w więzieniu -powiedział "Spieglowi" poseł CSU Stephan Mayer. Grecki minister obrony Panos Kammenos powiedział, że liczba tureckich oficerów zabiegających o azyl jest znacznie wyższa. "Jest ich więcej niż 400" - podkreślił w rozmowie z greckim nadawcą Skai, powołując się na źródła w NATO. Poinformowała o tym agencja dpa.

Grecki Sąd Najwyższy w czwartek odrzucił wniosek o ekstradycję tureckich żołnierzy, którzy zabiegali w Grecji o azyl polityczny. Ośmiu wojskowych wylądowało 16 lipca 2016 roku wojskowym śmigłowcem w Aleksandrupolis kilka godzin po ogłoszeniu przez władze w Ankarze, że podjęta przez część armii próba zamachu stanu zakończyła się niepowodzeniem. Po wylądowaniu złożyli wnioski azylowe, motywując je obawami przed zagrożeniem ich życia w Turcji.

Turcja oskarża ich o próbę obalenia konstytucyjnego porządku i rozwiązania parlamentu oraz porwanie śmigłowca i próbę zabicia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zażądała od Grecji ich ekstradycji i nazywa ich zdrajcami. W zeszłym tygodniu turecka prokuratura wydała nakazy aresztowania kolejnych 400 osób, w tym wojskowych i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Poszukiwane osoby są podejrzane o używanie aplikacji na smartfony ByLock, zapewniającej szyfrowaną łączność. Według tureckich władz z aplikacji tej korzystała sieć Fethullaha Gulena, któremu Ankara zarzuca zainspirowanie próby zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku. Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, od 1999 roku korzysta z prawa azylu w USA; zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z próbą puczu.

Po nieudanym zamachu stanu tureckie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych aresztowano ponad 41 tys. osób, a ponad 100 tys. - w tym w wojsku i sądownictwie - zwolniono lub zawieszono w obowiązkach. 

fot.[PAP/You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook