Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

24.07.2017

W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

Prokuratura twierdzi, że oskarżeni - w tym redaktor naczelny Murat Sabuncu, dziennikarz śledczy Ahmet Sik, publicysta Kadri Gursel, rysownik Musa Kart i wydawca Akin Atalay - sponsorowali organizacje ekstremistyczne, w tym kurdyjskich bojowników, skrajnie lewicowy Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C) oraz ruch islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, któremu Ankara zarzuca zorganizowanie w ubiegłym roku nieudanego puczu.

Według liczącego 324 strony aktu oskarżenia "Cumhuriyet" został przejęty przez ruch Gulena i służył "ukrywaniu działalności grup terrorystycznych". Gazeta określiła stawiane jej personelowi zarzuty jako "urojone i oszczercze oskarżenia".

Dwunastu oskarżonych przebywa w areszcie śledczym (niektórzy od ponad 250 dni), a pięciu pozwolono na odpowiadanie z wolnej stopy. Dwaj, w tym przebywający na uchodźstwie w Niemczech były redaktor naczelny gazety Can Dundar, są sądzeni zaocznie.

Na początku pierwszej rozprawy poproszono ich o podanie swoich danych osobowych.

Przed sądem w Stambule zgromadziło się kilkuset zwolennicy sądzonych dziennikarzy, żądając ich uniewinnienia i wypuszczenia na wolność. "Swobody, prawo, sprawiedliwość!", "Wolność dla dziennikarzy!", "Dziennikarstwo to nie zbrodnia!" - krzyczeli demonstranci.

Proces dziennikarzy "Cumhuriyet", który - jak zauważa AP - rozpoczął się w dniu tureckiego święta wolnej prasy, to element rządowych represji rozpoczętych po udaremnionym zamachu stanu z lipca ubiegłego roku. W ramach tych represji do więzień trafiło ponad 50 tys. osób, w tym dziennikarze, przedstawiciele partii opozycyjnych i działacze organizacji pozarządowych.

Zdaniem krytyków prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana fala aresztowań i masowych zwolnień z pracy, początkowo rzeczywiście wymierzona w osoby podejrzane o powiązania z puczystami, została po pewnym czasie rozszerzona na przeciwników szefa państwa i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

"Cumhuriyet", który powstał w 1924 roku, ostro krytykuje Erdogana i jest najważniejszym liberalnym dziennikiem opozycyjnym w kraju. Gdy redaktorem naczelnym gazety był Dundar, "Cumhuriyet" publikował wiele materiałów i prowadził śledztwa, które były kłopotliwe dla władz.

Obecnie w więzieniach w Turcji przebywa ok. 160 dziennikarzy, w większości oskarżonych o wspieranie terroryzmu, a ok. 150 nadawców, gazet i periodyków zamknięto, pozbawiając pracy tysiące osób.

Turcja plasuje się na 155. miejscu (na 180) w światowym rankingu wolności prasy, opracowywanym co roku przez organizację Reporterzy bez Granic (RsF).

PAP 

Warto poczytać

 1. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 2. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 3. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 4. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 5. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 6. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 7. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 8. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook