Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja: Prokuratura ściga wykładowców związanych z Gülenem

19.08.2016

Turecka prokuratura wydała nakazy aresztowania 146 pracowników naukowych, głównie w miastach Stambuł i Konya, za domniemane powiązania z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gülenem, mieszkającym w USA - poinformowały w piątek lokalne media.

Nakazami objęto 84 wykładowców na uniwersytecie w Konyi, w południowo-środkowej części kraju, i 62 wykładowców uniwersytetu stambulskiego. W ramach operacji przeprowadzonej w 17 prowincjach kraju zatrzymano już 44 pracowników uniwersytetu w Stambule i 29 w Konyi - sprecyzowały agencje Anatolia i Dogan.

Wśród osób objętych nakazem jest były rektor Uniwersytetu Seldżuckiego w Konyi, konserwatywnym mieście będącym bastionem rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), profesor Hakki Gokbel.

Po próbie puczu 15 lipca tureckie władze przystąpiły do czystek mających na celu, jak argumentują władze w Ankarze, wyeliminowanie sympatyków Gülena z administracji publicznej, armii, sądownictwa, szkolnictwa czy gospodarki.

75-letni Gülen, który od 1999 roku mieszka w USA, zaprzecza, by był zamieszany w spisek. Turcja żąda od USA jego ekstradycji. Turecki premier Binali Yildirim mówił w tym tygodniu, że 80 tys. osób zawieszono dotychczas w pełnionych obowiązkach. 20 tys. osób usłyszało zarzuty.

Ryb, PAP

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 4. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 5. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 6. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook