Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trzy ofiary śmiertelne w Doniecku

14.03.2014

Rannych zostało ok. 50 osób - informują w piątek rano ukraińskie portale internetowe. Wcześniej informowano o jednej osobie, która zmarła w wyniku starć.

Do dwóch, a według niektórych mediów do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na wschodniej Ukrainie a manifestantami na rzecz jedności tego kraju.

Rannych zostało ok. 50 osób - informują w piątek rano ukraińskie portale internetowe. Wcześniej informowano o jednej osobie, która zmarła w wyniku starć.

Zdaniem prasy kolejne zamieszki w Doniecku zaplanowano na sobotę i niedzielę, by odciągnąć uwagę od referendum na Krymie, którego celem jest przyłączenie tego należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Według relacji agencji w czwartek wieczorem na donieckim placu Lenina uczestnicy prorosyjskiej demonstracji napadli na manifestujących pod hasłem "Za jedną Ukrainę".

Prorosyjscy demonstranci, skandujący "Berkut" i "Rosja", obrzucali przeciwników politycznych petardami, jajami i świecami dymnymi. Następnie przedarli się przez milicyjny kordon oddzielający obie strony. W starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.

Organizacje prorosyjskie, które nawołują swych zwolenników do demonstracji w nadchodzący weekend, oświadczają, że nie pozwolą na powtórzenie w Doniecku scenariusza zrealizowanego przez "banderowsko-faszystowską bandę" w Kijowie.

„Powinniśmy dać odsiecz zwolennikom UE i pokazać, że jest nas tak wielu i jesteśmy tak silni, że zastrzęsą się im kolana!” - głoszą rozpowszechniane w internecie apele.

„Przyjaciele! 15 i 16 marca to szczególnie ważne dla nas dni. Krym postawi kropkę w stosunkach z banderowcami i będzie miejscem naszego wyzwolenia. Donbas powinien poprzeć Krym z całych sił!” - czytamy w cytowanych przez ukraińskie media odezwach sił prorosyjskich.

źródło: PAP/run

fot. PAP/EPA

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Donieck

,

zamieszki

,

ofiary

Warto poczytać

 1. mid-epa048330002 06.07.2015

  Niemiecka i francuska prasa o greckim referendum

  Komentatorzy największych niemieckich i francuskich zastanawiają się nad przeszłością Grecji. Większość z niemieckich komentatorów uznaje sukces rządu Grecji w przeprowadzonym w niedzielę referendum za "pyrrusowe zwycięstwo", które pogorszy sytuację kraju i jego mieszkańców.

 2. warufakisSI 06.07.2015

  Grecy mówią "nie", a Warufakis odchodzi

  61,31 proc. uczestników referendum w Grecji zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło warunki pomocy zaoferowane przez UE. Do dymisji podał się minister finansów Janis Warufakis.

 3. 135653663573958 05.07.2015

  Atak bombowy w kościele

  W ataku bombowym przeprowadzonym przez zamachowca samobójcę na jeden z kościołów w północno-wschodniej części Nigerii zginęło sześć osób.

 4. mid-epa04832002 05.07.2015

  Papież odwiedzi Amerykę Południową

  Druga pielgrzymka do Ameryki Płd., po wizycie w Brazylii przed dwoma laty, uważana jest za prawdziwy maraton dla papieża.

 5. kongresusa-freeimages 05.07.2015

  Żydzi chcą rekompensat od Polski

  Grupa kongresmenów domaga się od Departament Stanu USA zajęcia się restytucją mienia żydowskiego.

 6. pomnik 05.07.2015

  Rosja upomina się o pomnik w Nowej Soli

  „Władze polskie nie wysłuchały wielokrotnych wezwań, by przerwać ‘wojnę’ z pomnikami”.

 7. mid-epa04831881 05.07.2015

  Referendum w Grecji

  Wyborcy wypowiedzą się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem.

 8. StBasilCathedral 04.07.2015

  Dwie trzecie Rosjan za świeckością państwa

  Jednocześnie prawie połowa obywateli uważa, że Kościół powinien wpływać na moralno-duchowe życie społeczeństwa.

Facebook