Jedynie prawda jest ciekawa


Trzy lata po zabójstwie Niemcowa wciąż nie wiadomo, kto je zlecił

27.02.2018
1270niemcow
Trzy lata po zabójstwie Niemcowa wciąż nie wiadomo, kto je zlecił

Trzy lata po zabójstwie przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa śledztwo dotyczące zleceniodawców tego mordu oficjalnie wciąż trwa, ale brak informacji o jego rezultatach. Również bliscy Niemcowa nie są informowani o przebiegu śledztwa.

Adwokat Żanny Niemcowej, córki zabitego polityka, Wadim Prochorow powiedział we wtorek niezależnej "Nowej Gaziecie", że śledztwo nadal prowadzi oddział Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, w którego skład wchodzą śledczy zajmujący się sprawami szczególnej wagi. Stanowisko szefa grupy śledczej wciąż zajmuje generał Nikołaj Tutiewicz, który objął je w maju 2015 roku. Już wówczas był on znany ze śledztw w sprawie głośnych zabójstw.

Jak powiedział Prochorow, podpis Tutiewicza figuruje na dokumentach informujących o przedłużeniu śledztwa, które otrzymują bliscy Niemcowa. Nie jest jednak jasne, czy nadal istnieje cała grupa śledczych, czy Tutiewicz pracuje w pojedynkę. Nie wiadomo również, jakie działania śledcze są prowadzone i czy są zlecane jakieś ekspertyzy - powiedział adwokat.

Zabójstwo Niemcowa 27 lutego 2015 roku późnym wieczorem na Wielkim Moście Moskworeckim, pod murami Kremla, wciąż jest porównywane z innymi niewyjaśnionymi do końca sprawami, takimi jak zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej. Jednak różni się od niego tym, że śledczy ustalili nazwiska prawdopodobnych sprawców - grupy mężczyzn pochodzących z Czeczenii - już trzy dni po zabójstwie. Po kolejnym tygodniu zdołano ich zatrzymać, przy czym - jak podano - jeden z nich zginął podczas próby zatrzymania.

W rozmowie z "Nową Gazietą" Prochorow wyraził przekonanie, że w istocie żadne działania śledcze nie są teraz prowadzone. "Komitet Śledczy po prostu ma nadzieję, że ci, którzy już zostali skazani, zaczną mówić. Nawiasem mówiąc wydaje mi się, że na to im raczej nie pozwolą" - powiedział prawnik.

W trakcie śledztwa i procesu zabójców Niemcowa Prochorow powtarzał, że zleceniodawców należy szukać w elitach Czeczenii, rządzonej przez Ramzana Kadyrowa. Niezależne media oceniały, że związek z zabójstwem może mieć Rusłan Gieriemiejew, bliski krewny wysokiej rangi urzędników - deputowanego Adama Delimchanowa i zasiadającego w wyższej izbie parlamentu Rosji, Radzie Federacji, Sulejmana Gieriemiejewa. Sam Kadyrow publicznie kwestionował wyroki dla sprawców zabójstwa, określając je jako niesprawiedliwe.

W trzecią rocznicę zabójstwa Niemcowa komentatorzy na łamach prasy oceniają, że służby doszły w śledztwie do granicy, na której przekroczenie musiałyby otrzymać zgodę samego prezydenta Władimira Putina. Fakt, że Kadyrow może publicznie kwestionować śledztwo i proces, jest elementem nieformalnego kontraktu politycznego istniejącego od dawna pomiędzy Groznym a Moskwą - powiedział dziennikowi "Wiedomosti" politolog Michaił Winogradow. Przy czym - jak dodaje ekspert - władze w Moskwie zachowują jako atut w rozmowach z elitami czeczeńskimi sformułowanie o "innych nieustalonych osobach" wśród organizatorów zabójstwa Niemcowa.

Żądania ustalenia zleceniodawców pojawiły się na demonstracji, która odbyła się w Moskwie w niedzielę i w której udział wzięły tysiące ludzi. We wtorek na Wielki Most Moskworecki znów przyszli działacze opozycji, by złożyć w tym miejscu kwiaty. Pojawili się kandydaci w wyborach prezydenckich, które odbędą się w Rosji 18 marca: celebrytka i dziennikarka Ksenia Sobczak, założyciel partii Jabłoko Grigorij Jawliński. Kwiaty złożyli również ambasadorowie Szwecji i Litwy.

Na moście, na którym polityk został zabity strzałami w plecy, a który opozycjoniści nazywają dziś "mostem Niemcowa", nadal istnieje jedynie nieformalne miejsce pamięci. Władze Moskwy nieoczekiwanie zgodziły się jednak w ostatnich tygodniach, by tabliczka upamiętniająca Niemcowa została umieszczona na domu, w którym mieszkał. 

W lipcu zeszłego roku sąd w Moskwie skazał na wieloletnie wyroki więzienia pięciu mężczyzn, których uznał za sprawców zabójstwa. Żaden z nich nie przyznał się do winy. Śledczy uznali, że mord opozycjonisty był zabójstwem za pieniądze.

Niemcow był w latach 90. wicepremierem Rosji, a od połowy zeszłej dekady jednym z przywódców antykremlowskiej opozycji. 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. CC4.0/www.kremlin.ru


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook