Jedynie prawda jest ciekawa


Trump zaprzecza, że nazwał biedne państwa "zadupiem"

12.01.2018
1270donaldlepszybotrump
Trump zaprzecza, że nazwał biedne państwa "zadupiem"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że nie nazwał krajów, z których do USA przyjeżdżają migranci, "zadupiem", o czym informował dziennik "Washington Post". Trump przyznał jednak, że użył ostrego języka.

"Język, którego użyłem na spotkaniu ws. (programu dla nielegalnych imigrantów) DACA był ostry, ale nie był to język", jaki mi przypisano - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

W kolejnym tweecie zapewnił: "Nigdy nie powiedziałem niczego uwłaczającego Haitańczykom poza tym, że Haiti jest, oczywiście, bardzo biednym krajem z problemami". Trump podkreślił, że nigdy nie mówił, by "ich wywalono" z USA; jego zdaniem wymyślili to Demokraci.

"Mam wspaniałe stosunki z Haitańczykami" - zapewnił amerykański prezydent, dodając: "Prawdopodobnie powinienem nagrywać następne spotkania - niestety, żadnego zaufania!".

Agencja AP, powołując się na źródło w amerykańskiej dyplomacji, informuje, że najwyższy rangą amerykański dyplomata na Haiti - charge d'affaires Robin Diallo - został wezwany przez haitańskiego prezydenta Jovenela Moisego, by wytłumaczyć słowa Trumpa.

Jak poinformował "Washington Post", na czwartkowym spotkaniu dotyczącym imigracji w Białym Domu z senatorami Trump miał zapytać, dlaczego do USA "przyjeżdżają ci wszyscy ludzie z krajów na zadupiu (ang. shithole countries - PAP)". Dziennik powołuje się na kilka osób poinformowanych o przebiegu rozmowy, która dotyczyła udzielania ochrony imigrantom z Haiti, Salwadoru i krajów Afryki. Miał też zasugerować, że należałoby przyjmować ludzi z takich państw jak Norwegia. Senatorowie byli zaskoczeni słowami prezydenta - informuje "WP".

Wyrażenie to za szokujące i rasistowskie uznało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR). Jego rzecznik Rupert Colville zaznaczył, że nie jest to kwestia jedynie "wulgarnego języka", ale także "zachęcanie do rasizmu i ksenofobii, co potencjalnie może zakłócić i zniszczyć życie wielu ludzi".

Oświadczenie wydała Unia Afrykańska, informując, że jest "szczerze zaniepokojona" wulgarną wypowiedzią Trumpa. "Biorąc pod uwagę historyczne realia tego, jak wielu Afrykańczyków dotarło do Stanów Zjednoczonych jako niewolnicy, to stwierdzenie jest sprzeczne ze wszystkim akceptowalnymi zachowaniami i praktykami" - napisano.

Zareagował także rząd Botswany, określając słowa prezydenta USA jako "karygodne i rasistowskie". Z kolei rządzący w RPA Afrykański Kongres Narodowy uznał je za "nadzwyczaj obraźliwe". Rzecznik rządu Sudanu Południowego natomiast oświadczył, że "dopóki nic nie zostało wyraźnie powiedziane o Sudanie Południowym, nie ma nic do powiedzenia".

Słowa Trumpa miały paść na wspólnym spotkaniu w Gabinecie Owalnym senatorów z Partii Republikańskiej i Demokratycznej. Dotyczyło ono nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, tzw. dreamers (marzycieli), i zarządzonej przez Trumpa likwidacji programu DACA pozwalającego im na pozostanie w USA i legalne zatrudnienie.

Prawie 700 tysiącom tzw. marzycieli - nazywanych od akronimu projektu ustawy "Rozwój, Pomoc i Kształcenie Niepełnoletnich Przybyszy" (Development, Relief and Education for Alien Minors, DREAM) - grozi utrata pozwolenia na pracę i deportacja, poczynając od 5 marca b.r., jeśli Kongres do tego czasu nie znajdzie jakiegoś trwałego rozwiązania ich sytuacji.

Na czwartkowym spotkaniu omawiano m.in. kwestię, czy dostaną oni możliwość otrzymania obywatelstwa, czemu sprzeciwiają się konserwatywni kongresmani. Nie osiągnięto jednak kompromisu, a dyrektor ds. legislacji Białego Domu Marc Short powiedział reporterom, że będą potrzebne dalsze prace.

Źródła w Senacie USA uważają, że proponowane porozumienie zakłada przyznanie 1,6 mld dolarów na budowę muru na południowej granicy USA z Meksykiem, zakończenie loterii wizowej i wprowadzenie limitu co do tego, ilu krewnych obywatel USA bądź posiadacz zielonej karty może sprowadzić do kraju.

Porozumienie to miałoby także umożliwić marzycielom zdobycie amerykańskiego obywatelstwa w ciągu 10-12 lat, a ich rodzicom dać trzyletnie pozwolenie na pracę, na podstawie jednego z likwidowanych programów imigracyjnych, który przyznaje przybyszom tymczasowy status ochronny (Temporary Protected Status - TPS). Jeden z programów TPS dotyczy Haitańczyków.

 

Komentując spotkanie, Trump napisał na Twitterze, że przedstawione mu w czwartek "porozumienie obu partii ws. DACA (...) to wielki krok w tył". Jego zdaniem w porozumieniu mur nie jest "odpowiednio sfinansowany", a USA "będą zmuszone do przyjęcia dużej liczby ludzi z państw o wysokiej przestępczości, którym źle się wiedzie".

(PAP)

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook