Jedynie prawda jest ciekawa


Trump zaprzecza, że nazwał biedne państwa "zadupiem"

12.01.2018
1270donaldlepszybotrump
Trump zaprzecza, że nazwał biedne państwa "zadupiem"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że nie nazwał krajów, z których do USA przyjeżdżają migranci, "zadupiem", o czym informował dziennik "Washington Post". Trump przyznał jednak, że użył ostrego języka.

"Język, którego użyłem na spotkaniu ws. (programu dla nielegalnych imigrantów) DACA był ostry, ale nie był to język", jaki mi przypisano - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

W kolejnym tweecie zapewnił: "Nigdy nie powiedziałem niczego uwłaczającego Haitańczykom poza tym, że Haiti jest, oczywiście, bardzo biednym krajem z problemami". Trump podkreślił, że nigdy nie mówił, by "ich wywalono" z USA; jego zdaniem wymyślili to Demokraci.

"Mam wspaniałe stosunki z Haitańczykami" - zapewnił amerykański prezydent, dodając: "Prawdopodobnie powinienem nagrywać następne spotkania - niestety, żadnego zaufania!".

Agencja AP, powołując się na źródło w amerykańskiej dyplomacji, informuje, że najwyższy rangą amerykański dyplomata na Haiti - charge d'affaires Robin Diallo - został wezwany przez haitańskiego prezydenta Jovenela Moisego, by wytłumaczyć słowa Trumpa.

Jak poinformował "Washington Post", na czwartkowym spotkaniu dotyczącym imigracji w Białym Domu z senatorami Trump miał zapytać, dlaczego do USA "przyjeżdżają ci wszyscy ludzie z krajów na zadupiu (ang. shithole countries - PAP)". Dziennik powołuje się na kilka osób poinformowanych o przebiegu rozmowy, która dotyczyła udzielania ochrony imigrantom z Haiti, Salwadoru i krajów Afryki. Miał też zasugerować, że należałoby przyjmować ludzi z takich państw jak Norwegia. Senatorowie byli zaskoczeni słowami prezydenta - informuje "WP".

Wyrażenie to za szokujące i rasistowskie uznało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR). Jego rzecznik Rupert Colville zaznaczył, że nie jest to kwestia jedynie "wulgarnego języka", ale także "zachęcanie do rasizmu i ksenofobii, co potencjalnie może zakłócić i zniszczyć życie wielu ludzi".

Oświadczenie wydała Unia Afrykańska, informując, że jest "szczerze zaniepokojona" wulgarną wypowiedzią Trumpa. "Biorąc pod uwagę historyczne realia tego, jak wielu Afrykańczyków dotarło do Stanów Zjednoczonych jako niewolnicy, to stwierdzenie jest sprzeczne ze wszystkim akceptowalnymi zachowaniami i praktykami" - napisano.

Zareagował także rząd Botswany, określając słowa prezydenta USA jako "karygodne i rasistowskie". Z kolei rządzący w RPA Afrykański Kongres Narodowy uznał je za "nadzwyczaj obraźliwe". Rzecznik rządu Sudanu Południowego natomiast oświadczył, że "dopóki nic nie zostało wyraźnie powiedziane o Sudanie Południowym, nie ma nic do powiedzenia".

Słowa Trumpa miały paść na wspólnym spotkaniu w Gabinecie Owalnym senatorów z Partii Republikańskiej i Demokratycznej. Dotyczyło ono nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, tzw. dreamers (marzycieli), i zarządzonej przez Trumpa likwidacji programu DACA pozwalającego im na pozostanie w USA i legalne zatrudnienie.

Prawie 700 tysiącom tzw. marzycieli - nazywanych od akronimu projektu ustawy "Rozwój, Pomoc i Kształcenie Niepełnoletnich Przybyszy" (Development, Relief and Education for Alien Minors, DREAM) - grozi utrata pozwolenia na pracę i deportacja, poczynając od 5 marca b.r., jeśli Kongres do tego czasu nie znajdzie jakiegoś trwałego rozwiązania ich sytuacji.

Na czwartkowym spotkaniu omawiano m.in. kwestię, czy dostaną oni możliwość otrzymania obywatelstwa, czemu sprzeciwiają się konserwatywni kongresmani. Nie osiągnięto jednak kompromisu, a dyrektor ds. legislacji Białego Domu Marc Short powiedział reporterom, że będą potrzebne dalsze prace.

Źródła w Senacie USA uważają, że proponowane porozumienie zakłada przyznanie 1,6 mld dolarów na budowę muru na południowej granicy USA z Meksykiem, zakończenie loterii wizowej i wprowadzenie limitu co do tego, ilu krewnych obywatel USA bądź posiadacz zielonej karty może sprowadzić do kraju.

Porozumienie to miałoby także umożliwić marzycielom zdobycie amerykańskiego obywatelstwa w ciągu 10-12 lat, a ich rodzicom dać trzyletnie pozwolenie na pracę, na podstawie jednego z likwidowanych programów imigracyjnych, który przyznaje przybyszom tymczasowy status ochronny (Temporary Protected Status - TPS). Jeden z programów TPS dotyczy Haitańczyków.

 

Komentując spotkanie, Trump napisał na Twitterze, że przedstawione mu w czwartek "porozumienie obu partii ws. DACA (...) to wielki krok w tył". Jego zdaniem w porozumieniu mur nie jest "odpowiednio sfinansowany", a USA "będą zmuszone do przyjęcia dużej liczby ludzi z państw o wysokiej przestępczości, którym źle się wiedzie".

(PAP)

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook