Jedynie prawda jest ciekawa


Trump: Zapewnimy USA dodatkowe bezpieczeństwo

11.02.2017

Prezydent USA Donald Trump, występując w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe, zapowiedział podjęcie nowych działań zwiększających bezpieczeństwo kraju. Potwierdził także zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Japonii.

"Będziemy działać bardzo pospiesznie w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa naszego kraju, zobaczycie w przyszłym tygodniu" - powiedział Trump. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów. "Nie po to się tutaj spotkaliśmy" - dodał. 

Donald Trump powiedział te słowa kilkanaście godzin po wydaniu przez Sąd Apelacyjny w San Francisco decyzji o dalszym zawieszeniu ważności jego dekretu o czasowym ograniczeniu imigracji. 

Rozporządzenie wydane prezydenta Donalda Trumpa 27 stycznia przewidywało bezterminowe wstrzymanie imigracji do Stanów Zjednoczonych z Syrii oraz na 90 dni z siedmiu innych państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość. 

Po wstrzymaniu wykonywania dekretu Trumpa przez sędziego sądu okręgowego w Seattle Jamesa Robarta i podtrzymaniu tej decyzji przez troje sędziów Sądu Apelacyjnego w San Francisco posiadający wcześniej wydane wizy bądź prawo stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych (tzw. zieloną kartę) imigranci z tych państw objętych dekretem Trumpa są wpuszczani na terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Według amerykańskich mediów kontrola dokumentów i bagaży osób przybywających z państw objętych zawieszonym obecnie przez sądy dekretem Trumpa jest o wiele bardziej skrupulatna niż wcześniej. 

Zdaniem krytyków decyzji Sądu Apelacyjnego, w tym samego prezydenta Trumpa, orzeczenie sędziów zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców Ameryki, gdyż wśród przybyszów mogą się znajdować terroryści. 

Prezydent Trump po raz kolejny uznał w piątek decyzję mającego opinię lewicowego Sądu Apelacyjnego w San Francisco za motywowaną "politycznie" i zapowiedział walkę z "tym orzeczeniem w sądach". Zapowiedział, że ostatecznie walka ta zakończy się zwycięstwem. 

Prezydent USA rozpoczął piątkową konferencję prasową od zapewnienia premiera Japonii, że Stany Zjednoczone są "zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa Japonii i wszystkich terytoriów administrowanych przez Japonię". 

"Więzy między naszymi dwoma krajami i przyjaźń między naszymi dwoma narodami są bardzo głębokie - oświadczył prezydent USA. - Sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Japonią jest kamieniem węgielnym pokoju i stabilności w regionie Pacyfiku". 

Japonia ma spór terytorialny z Chinami o niewielki archipelag Senkaku (chińska nazwa Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim. Japonia zaanektowała te wyspy w XIX wieku, a Chiny zaczęły się domagać ich zwrotu kiedy w latach 60. ubiegłego stulecia pojawiły się doniesienia, że wokół wysp mogą się znajdować złoża ropy naftowej. 

Obaj przywódcy rozmawiali o zagrożeniach dla bezpieczeństwa w regonie, w tym o zagrożeniu jakie stanowią prace Korei Północnej nad bronią atomową, oraz o dwustronnych stosunkach gospodarczych. 

Japoński premier, który podczas kampanii wyborczej w USA był oskarżany przez Trumpa o zaniżanie kursu jena w celu poprawiania bilansu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, zapowiedział szereg inwestycji japońskich firm w Stanach Zjednoczonych, które przyczynią się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy. 

Na wspólnej konferencji prasowej Trump dodał, że USA opowiadają się za "wolnymi, sprawiedliwymi i wzajemnymi" stosunkami handlowymi, które będą z korzyścią dla obu krajów. 

Było to drugie spotkanie Donalda Trumpa z premierem Shinzo Abe. Wcześniej premier Japonii był pierwszym światowym przywódcą, który rozmawiał z Donaldem Trumpem po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich. 

Podczas pierwszego spotkania premier Japonii podarował prezydentowi elektowi kij golfowy za blisko 4 tys. dolarów, w ulubionym przez Trumpa kolorze złotym. Tak jak Donald Trump, premier Abe jest miłośnikiem gry w golfa. Jego dziadek grał w golfa z prezydentem Dwightem Eisenhowerem. 

Prezydent Trumpa zrewanżował się premierowi Abe za jego podarunek, zabierając go w piątek na weekend gry w golfa w jego luksusowej rezydencji w Palm Beach na Florydzie. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook