Jedynie prawda jest ciekawa


Trump zagrożeniem?

05.05.2016

Amerykańskie media ostrzegają przed ewentualnym triumfem kontrowersyjnego polityka.

Prezydentura Donalda Trumpa oznaczałaby katastrofę dla liberalnego międzynarodowego porządku i zaszkodziłaby amerykańskiemu przywództwu na świecie – pisze w czwartek "Financial Times". "Washington Post" apeluje o powstrzymanie miliardera.

Podczas prawyborów wielu dziennikarzy traktowało niesłabnący wzrost popularności Trumpa jako pewną formę rozrywki, a sam kandydat korzystał na tej tendencji, stale składając oburzające propozycje. Ale to, że Trump praktycznie zapewnił sobie nominację Partii Republikańskiej (GOP), powinno definitywnie położyć kres tendencji, by traktować jego kandydaturę jako żart - apeluje "FT".

"Wręcz przeciwnie, jest to niezmiernie poważny moment dla GOP, Stanów Zjednoczonych i świata.

Osobowość Trumpa, jego intelekt i doświadczenie sprawiają, że jest on radykalnie niewykwalikowany, by pełnić urząd prezydenta USA" - podkreśla dziennik. Dodaje, że miliarder podczas swej kampanii wykazywał chęć do popadania w "ksenofobię, mizoginię i paranoidalną fantazję".

Dwaj poprzedni kandydaci GOP w wyborach prezydenckich Mitt Romney i John McCain okazywali pogardę dla Trumpa, ale okazało się to bezskuteczne. "Doprawdy jest szokujące, że partia Abrahama Lincolna i Dwighta Eisenhowera wkrótce nominuje płytkiego, narcystycznego demagoga takiego jak Trump" - ocenia "FT". Jednak "w pewnym sensie Republikanie sami przyczynili się do swego upadku, gdyż przez dekady flirtowali z nacjonalistycznymi tematami i radykalną antyrządową retoryką, które zbyt często przeradzały się w teorie spiskowe na każdy temat" - podkreśla.

Trump jak mantrę powtarza, że "przywróci Ameryce wielkość". W rzeczywistości jego prezydentura poważnie zaszkodziłaby amerykańskiemu światowemu przywództwu i liberalnemu międzynarodowemu porządkowi, który jest uzależniony od silnych Stanów Zjednoczonych - pisze "FT". Trump konsekwentnie okazuje pogardę najbliższym sojusznikom Ameryki na świecie, w tym Japonii, Korei Południowej i UE. Wykazuje niewielkie zainteresowanie pielęgnowaniem sieci światowych sojuszy, które są podstawą amerykańskiej potęgi i wydaje się, że postrzega amerykańskie zobowiązania w sprawie bezpieczeństwa jako niewiele więcej niż umowy biznesowe. Trump jest też zagorzałym protekcjonistą, a jego polityka celna byłaby obietnicą zniszczenia międzynarodowego systemu handlowego - wylicza brytyjska gazeta.

"Mimo tego wszystkiego wielu, jeśli nie większość, członków establishmentu GOP najpewniej teraz, gdy Trump jest nominatem partii, skupi się wokół niego. Jego obrońcy już propagują ideę, że większość retoryki miliardera podczas kampanii to tylko gra. Argumentują, że +prawdziwy+ Trump jest rzeczowym biznesmenem, który rządziłby pragmatycznie, jeśli dostałby się do Gabinetu Owalnego" - czytamy w "FT". Obrońcy sugerują też, że Trump ukaże światu swą bardziej umiarkowaną twarz, gdy ostatecznie zapewni sobie nominację Republikanów.

"Jednak Trump nie może po prostu wymazać swej dotychczasowej kampanii. Ostatnie miesiące pokazały, że byłby on katastrofalnym wyborem na najmocniejszy polityczny urząd na świecie" – konkluduje brytyjska gazeta.

Amerykański dziennik "Washington Post" w artykule redakcyjnym podkreśla, że Republikanie usiłują się dostosować do tego, że Trump zapewnił sobie nominację lub mają nadzieję, że miliarder się zmieni. Według gazety, jeśli miałoby się tak stać, Trump przedstawiłby swe deklaracje podatkowe, wyjaśniłby swe propozycje polityczne, odwołałby kłamstwa, które wygłaszał podczas kampanii i odpokutowałby za nienawiść, fanatyzm oraz pogardę dla wpisanych w konstytucję wartości, które były podstawą jego kampanii.

To wszystko jest jednak niemożliwe - uważa "WP".

Amerykański dziennik nazywa nominację dla Trumpa "katastrofą dla Partii Republikańskiej". Teraz Republikanie będą musieli się zastanowić, jak do niej doszło i jak można to naprawić. "Najpilniejszym zadaniem jest jednak upewnienie się, że Trump nie będzie katastrofą, która nawiedzi USA i świat" - apeluje gazeta i podkreśla, że choć miliarder odniósł nieprzewidziany sukces, to dotychczas zgłosowało na niego tylko 4,7 proc. uprawnionych do głosowania Amerykanów. "Jak przyznają ideowi konserwatyści, można i trzeba go powstrzymać" - zaznacza "Washington Post"

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook