Jedynie prawda jest ciekawa


Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej

21.05.2017

Głównym punktem wizyty będzie przemówienie, które Trump wygłosi w niedzielę na szczycie poświęconym zwalczaniu dżihadystów z IS.

Prezydent USA Donald Trump wyraził w niedzielę nadzieję, iż wkrótce odwiedzi Egipt. Wypowiadał się po spotkaniu z egipskim prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.

- Pojadę do Egiptu. Wkrótce dodamy to do naszego harmonogramu — oświadczył Trump. Pochwalił też ostatnie działania Sisiego.

Agencja AFP przypomina, że sześć tygodni temu Trump przyjął Sisiego w Białym Domu.

W sobotę Trump przyleciał do Rijadu, który jest pierwszym etapem jego pierwszej zagranicznej podróży po objęciu urzędu.

Głównym punktem wizyty w Arabii Saudyjskiej będzie przemówienie, które Trump wygłosi w niedzielę na szczycie poświęconym zwalczaniu dżihadystów z Państwa Islamskiego. Według agencji AFP wyrazi w nim nadzieję na „pokojową wizję islamu”. Doradcy Trumpa z Białego Domu tłumaczyli, że przemówienie ma być przeciwwagą do przemówienia z 2009 roku poprzednika miliardera Baracka Obamy do świata muzułmańskiego. Doradcy twierdzą, że Obama przyjął wówczas zbyt skruszoną postawę, gdy przepraszał za działania USA w regionie.

Sisi, były dowódca armii, został wybrany na prezydenta Egiptu w maju 2014 roku. Wcześniej stał na czele zamachu stanu z 2013 roku, podczas którego obalony został islamistyczny prezydent Mohammed Mursi. Sisi odrzuca krytykę Zachodu, który twierdzi, że od objęcia władzy szef państwa eliminuje opozycję i nie przestrzega praw człowieka. Prezydent próbuje przedstawiać siebie jako polityka, który chroni Bliski Wschód przed terroryzmem.

[fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook