Jedynie prawda jest ciekawa


Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

13.07.2018
trump28062018
Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu. Ten głośny wywiad na pewno przysporzy bólu głowy premier Wielkiej Brytanii, która obecnie zmaga się z wewnątrzpartyjną rebelią – i da kolejną amunicję jej przeciwnikom.

W nagranym w Białym Domu przed wizytą Trumpa w UK wywiadzie prezydent USA skupił się głównie na ujawnionym wczoraj planie wyjścia z UE przez Wielką Brytanię. Jej plan zakłada tzw. miękki Brexit, w którym UK zostanie nadal członkiem wolnego rynku jeśli chodzi o towary, z pewnymi istotnymi ograniczeniami dotyczącymi usług i nadal będzie mieć otwarte granice, w zamian za dalsze przestrzeganie unijnych regulacji. Zdaniem Trumpa May była zdecydowanie zbyt miękka podczas negocjacji, podczas gdy on na jej miejscu usłyszawszy taką propozycję dawno odszedł by od stołu. Stwierdził również, że postąpiła dokładnie odwrotnie do tego, co jej doradzał.

Umowy nie będzie

Na tym jednak jego krytyka się nie skończyła. Stwierdził bowiem, że jeśli UK postąpi zgodnie z tym planem, to umowa handlowa pomiędzy Brytanią i Stanami najprawdopodobniej nie zostanie podpisana. Wielu zwolenników tzw. twaDordego Brexitu, czyli kompletnego odcięcia się od UE, twierdziło, że dzięki zerwaniu związków z Brukselą UK będzie mogła wynegocjować niezależne umowy handlowe z innymi państwami, dzięki czemu brytyjska gospodarka nie tylko nie straci na brexicie, ale wręcz zyska. Umowa z USA, której perspektywę wielokrotnie podnosił sam Trump, miała być ich ukoronowaniem. Zdaniem prezydenta jej podpisanie po wyjściu UK według obecnego planu niczym nie różniłoby się od podpisania jej z samą Unią. A tego Amerykanie zrobić nie chcą, gdyż, co Trump otwarcie przyznaje, są z nią obecnie skonfliktowani i chcą ją zmusić do obniżenia ceł na amerykańskie towary – znacząco wyższych, niż te, które USA nakłada na towary z Unii.

Trump powiedział również wiele ciepłych słów pod adresem Borysa Johnsona, byłego już sekretarza spraw zagranicznych UK. Johnson od początku popierał Brexit, w przeciwieństwie do May, która podczas referendum głosowała za zostaniem w Unii. Po spotkaniu w należącej do brytyjskiego rządu słynnej rezydencji w Chequers, podczas którego May przedstawiła swoim ludziom plan umowy z UE miał jednak rzekomo powiedzieć, że ten plan to „g***o, które będziemy musieli teraz wypolerować” - co było nawiązaniem do brytyjskiego powiedzenia oznaczającego coś, co jest niemożliwe. Wkrótce potem złożył dymisję pisząc w liście pożegnalnym, że UK zmierza w stronę bycia unijną kolonią i on nie ma zamiaru tego firmować swoim nazwiskiem. Trump w wywiadzie dla The Sun nazwał go bardzo utalentowanym człowiekiem i świetnym reprezentantem UK i stwierdził, że jego odejście bardzo go zasmuciło.

Johnson na premiera!

Trump powiedział również, że Johnson byłby, z racji swojego charakteru, świetnym premierem UK – chociaż zastrzegł, że nie ma zamiaru stawiać go przeciwko May. Zastrzeżenie to niewiele jednak zmienia. May walczy obecnie z gabinetową rebelią, a wśród Torysów ma rzekomo krążyć list, w którym nawołuje się do poparcia głosowania nad wotum nieufności dla niej. W kuluarach mówi się wprawdzie, że jeżeli do niego dojdzie i May je przegra, to jej najprawdopodobniejszym następcą zostanie Jacob Rees-Moog, nieformalny przywódca frakcji twardogłowych zwolenników Brexitu, ale nazwisko Johnsona również się w tym kontekście pojawia. Pozytywna opinia Trumpa o Johnsonie na pewno zwiększy jego szanse, zwłaszcza wśród Torysów, którzy zdają sobie sprawę z tego jak ważny jest sojusz z UK.

Fakt, że prezydent USA udzielił takiego wywiadu o szefowej rządu najbliższego sojusznika, nazywanego czasami wręcz 51 stanem, byłby niezwykły sam w sobie. Jednak udzielenie go tuż przed przylotem na pierwszą oficjalną wizytę, jest ruchem zgoła bezprecedensowym. Tym bardziej, że The Sun opublikowała go dopiero wtedy, gdy Trump był już na brytyjskiej ziemi, nie dając rządowi UK zbyt wiele czasu na przygotowanie obrony. Z pewnego punktu widzenia może to być ze strony Trumpa zemsta za przyjęcie, jakie go spotkało. May zaprosiła go do UK podczas swojego pobytu w Waszyngtonie, jednak organizacja potrwała bardzo długo. Nie tylko z powodu obaw o bezpieczeństwo samego Trumpa wywołanych aktywnością lewicowych aktywistów, którzy doprowadzili do dużych protestów, które obecnie odbywają się w Londynie. Także wielu brytyjskich polityków było przeciwnych tej wizycie, a May skapitulowała, obniżając jej rangę z wizyty państwowej do wizyty roboczej. Trump może zapewniać, czy to osobiście czy to ustami rzeczniczki Białego Domu, że lubi i szanuje May, ale na pewno takie potraktowanie ze strony sojusznika mu się nie spodobało. Tym bardziej, że sam wielokrotnie przyznawał, że ma przerośnięte ego.

Jednak traktowanie tego wywiadu jako osobistej zemsty byłoby dużym uproszczeniem. Równie dobrze mogła to być ze strony Trumpa cyniczna rozgrywka mająca doprowadzić do upadku jej rządu. Jego słowa są już porównywane przez brytyjskich komentatorów do „podlania płomieni nitrogliceryną” i na pewno sprawią, że frakcja antyunijna zwiększy swoje wysiłki na rzecz przejęcia władzy, zyskując poparcie osób, które stawiają sojusz z USA nad sojuszem z UK. W obecnym konflikcie z UE Wielka Brytania rządzona przez zwolenników twardego Brexitu byłaby dla USA pewniejszym sojusznikiem niż UK rządzona przez May i jej euro-entuzjastów.

Wiktor Młynarz

Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook