Jedynie prawda jest ciekawa


Trump spotkał się z Abbasem

23.05.2017

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek po rozmowach z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem, że jest zaangażowany w próby zawarcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami i uczyni wszystko, by pomóc osiągnąć ten cel.

Agencje zaznaczają, że amerykański prezydent, którego rozmowa z prezydentem Autonomii Palestyńskiej trwała około godziny, nie złożył żadnych konkretnych propozycji w kwestii zawarcia porozumienia. Przyznał jedynie, iż wierzy, że obie strony są gotowe do zawarcia takiego historycznego układu.

"Prezydent Abbas zapewnił mnie, że jest gotów pracować w dobrej wierze dla osiągnięcia tego celu i premier (Benjamin) Netanjahu przyrzeka to samo. Oczekuję współpracy z obydwoma liderami w celu osiągnięcia trwałego pokoju" - powiedział Trump.

Reuters przypomina, że Trump, który od czasu objęcia urzędu często wspomina o chęci "ostatecznego porozumienia", nie nakreślił dotychczas żadnej strategii swej administracji w celu jego osiągnięcia.

Rozmowy między Izraelczykami a Palestyńczykami, w których mediatorem był ówczesny sekretarz stanu USA John Kerry, załamały się w kwietniu 2014 roku po rocznych - z reguły bezowocnych - dyskusjach - pisze Reuters. Przypomina, że premier Izraela Netanjahu musi dogadywać się z prawicowymi elementami w swej koalicji, które sprzeciwiają się wszelkim posunięciom zmierzającym do rozwiązania, polegającego na istnieniu dwóch państw. A z kolei partia Abbasa, Fatah, jest skłócona z rządzącym w Strefie Gazy Hamasem, co wyklucza jednomyślne stanowisko palestyńskie w sprawie pokoju.

Trump, który w poniedziałek rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, wezwał bliskowschodnich przywódców do współdziałania na rzecz pokoju. Netanjahu wyraził nadzieję, że wizyta Trumpa będzie "kamieniem milowym" w staraniach o pokój.

Wcześniej w swej pierwszej podróży zagranicznej Trump odwiedził Arabię Saudyjską. Ma udać się jeszcze do Włoch i Watykanu. Odwiedzi też Brukselę, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu na szczycie przywódców państw NATO. Będzie też uczestnikiem szczytu G7 w Taorminie na Sycylii. (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook