Jedynie prawda jest ciekawa


Trump rozmawiał z przywódcami państw

29.01.2017

Prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z przywódcami Niemiec, Rosji,Francji i Japonii. Po rozmowie z Władimirem Putinem Biały Dom wydał oświadczenie, w którym czytamy, że rozmowa ta stanowiła ważny punkt wyjścia w naprawianiu relacji pomiędzy USA i Rosja.

"Ta pozytywna rozmowa stanowiła ważny punkt wyjścia w procesie naprawiania relacji pomiędzy USA i Rosją, czego one bardzo potrzebują" - głosi komunikat Białego Domu opublikowany w sobotę po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. 

"Prezydent Trump i prezydent Putin są pełni nadziei, że po dzisiejszej rozmowie obie strony przystąpią szybko do działań na rzecz zwalczania terroryzmu i rozwiązywania problemów stanowiących przedmiot wspólnej troski" - zaznaczono w komunikacie. 

Przedmiotem rozmowy była m.in. walka z Państwem Islamskim oraz sposoby osiągnięcia "więcej pokoju" w Syrii. Rozmowa, jak podkreślono, trwała około godziny. Lakoniczny w swej treści komunikat Białego Domu został podany do wiadomości publicznej w USA w kilka godzin po tym, gdy służby prasowe Kremla przedstawiły już swoją relację z rozmowy prezydentów - pisze w komentarzu agencja Reutera. 

Sobotnia rozmowa przywódców USA i Rosji przebiegła w "pozytywnym i rzeczowym" duchu - informowały służby prasowe Kremla w wydanym przez siebie komunikacie. Prezydenci omówili "aktualne problemy międzynarodowe, w tym walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie, konflikt arabsko-izraelski, sferę stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), sytuację wokół irańskiego programu jądrowego i Półwyspu Koreańskiego" - głosi oświadczenie. 

"Poruszyli także główne aspekty kryzysu na Ukrainie". Ustalono nawiązanie partnerskiej współpracy "na tych wszystkich, a także na innych odcinkach" - przekazał Kreml. 

Prezydent USA rozmawiał także z Angelą Merkel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump zgodzili się w przeprowadzonej w sobotę rozmowie telefonicznej, że NATO ma "fundamentalne znaczenie" dla relacji transatlantyckich i dla zachowania pokoju - podano we wspólnym oświadczeniu. 

"Oboje są przekonani, że NATO musi stawić czoła wyzwaniom 21. wieku i że wspólna obrona wymaga odpowiednich inwestycji w wojsko i sprawiedliwego wkładu wszystkich sojuszników w kolektywną obronę" - czytamy w komunikacie opublikowanym wieczorem na stronie internetowej urzędu kanclerskiego w Berlinie. Rozmowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta USA Donalda Trumpa była pierwszą od objęcia najwyższego urzędu przez Trumpa. 

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump podawał w wątpliwość znaczenie NATO. W wywiadzie dla tabloida "Bild" - już po objęciu urzędu - nazwał Sojusz "przestarzałym". 

Niemcy przeznaczają obecnie 1,2 proc. PKB na wojsko, zamiast zalecanych przez NATO 2 proc. Przywódcy Niemiec i USA postanowili zintensyfikować współpracę w walce przeciwko terroryzmowi i stosującym przemoc ekstremistom. Oba kraje będą także współpracować na rzecz stabilizacji Bliskiego i Środkowego Wschodu. Trump przyjął zaproszenie do udziału w szczycie G20, który odbędzie się w lipcu w Hamburgu. 

Niemcy sprawują w tym roku przywództwo w organizacji zrzeszającej 20 najpotężniejszych gospodarek świata. 

Z kolei prezydent Francji w rozmowie telefonicznej, którą odbył w sobotę z prezydentem USA, podkreślił, że będzie dążył do konsolidacji Unii Europejskiej, a sojusz wojskowy w ramach NATO uważa za nieodzowny i niemożliwy do zastąpienia. Przestrzegł przed protekcjonizmem. 

Francois Hollande podkreślił w rozmowie z Donaldem Trumpem konieczność umacniania się Stanów Zjednoczonych we wszystkich dziedzinach, włącznie z obroną, a jednocześnie nieodzowność utrzymania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Hollande ostrzegł Trumpa przed "izolacjonizmem" i apelował o poszanowanie zasady "przyjmowania uchodźców". 

Przestrzegał również "przed konsekwencjami gospodarczymi i politycznymi protekcjonistycznego podejścia" do stosunków międzynarodowych, zwłaszcza "w niepewnym i nieustabilizowanym świecie". Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji - podkreślił prezydent Francji - "to mogą one być zniesione jedynie w przypadku, gdy Moskwa wywiąże się z porozumień zawartych w Mińsku" w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

Donald Trump rozmawiał tekże z premierem Japonii Shinzo Abe. Trump zaprosił Abego do złożenia wizyty w Waszyngtonie 10 lutego - poinformował rzecznik Białego Domu. Wcześniej o zaproszeniu informowała japońska agencja Kyodo. 

Amerykański prezydent potwierdził "niezachwiane" zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Japonii - przekazał Biały Dom. W komunikacie poinformowano, że japoński premier zostanie przyjęty w Białym Domu 10 lutego, a nowy minister obrony USA James Mattis uda się "wkrótce" z wizytą do Japonii. Wśród tematów było również północnokoreańskie zagrożenie nuklearne. 

"Obaj przywódcy zobowiązali się również do pogłębienia dwustronnego handlu i inwestycji" - oświadczył Biały Dom. Przy okazji pierwszej rozmowy telefonicznej obu polityków Shinzo Abe podkreślił znaczenie związków amerykańsko-japońskich - podawała wcześniej Kyodo. 

Do rozmowy doszło kilka dni po podpisaniu przez Trumpa dekretu rozpoczynającego wycofanie się USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/PETE MAROVICH / POOL]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook