Jedynie prawda jest ciekawa


Trump rozmawiał z przywódcami państw

29.01.2017

Prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z przywódcami Niemiec, Rosji,Francji i Japonii. Po rozmowie z Władimirem Putinem Biały Dom wydał oświadczenie, w którym czytamy, że rozmowa ta stanowiła ważny punkt wyjścia w naprawianiu relacji pomiędzy USA i Rosja.

"Ta pozytywna rozmowa stanowiła ważny punkt wyjścia w procesie naprawiania relacji pomiędzy USA i Rosją, czego one bardzo potrzebują" - głosi komunikat Białego Domu opublikowany w sobotę po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. 

"Prezydent Trump i prezydent Putin są pełni nadziei, że po dzisiejszej rozmowie obie strony przystąpią szybko do działań na rzecz zwalczania terroryzmu i rozwiązywania problemów stanowiących przedmiot wspólnej troski" - zaznaczono w komunikacie. 

Przedmiotem rozmowy była m.in. walka z Państwem Islamskim oraz sposoby osiągnięcia "więcej pokoju" w Syrii. Rozmowa, jak podkreślono, trwała około godziny. Lakoniczny w swej treści komunikat Białego Domu został podany do wiadomości publicznej w USA w kilka godzin po tym, gdy służby prasowe Kremla przedstawiły już swoją relację z rozmowy prezydentów - pisze w komentarzu agencja Reutera. 

Sobotnia rozmowa przywódców USA i Rosji przebiegła w "pozytywnym i rzeczowym" duchu - informowały służby prasowe Kremla w wydanym przez siebie komunikacie. Prezydenci omówili "aktualne problemy międzynarodowe, w tym walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie, konflikt arabsko-izraelski, sferę stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), sytuację wokół irańskiego programu jądrowego i Półwyspu Koreańskiego" - głosi oświadczenie. 

"Poruszyli także główne aspekty kryzysu na Ukrainie". Ustalono nawiązanie partnerskiej współpracy "na tych wszystkich, a także na innych odcinkach" - przekazał Kreml. 

Prezydent USA rozmawiał także z Angelą Merkel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump zgodzili się w przeprowadzonej w sobotę rozmowie telefonicznej, że NATO ma "fundamentalne znaczenie" dla relacji transatlantyckich i dla zachowania pokoju - podano we wspólnym oświadczeniu. 

"Oboje są przekonani, że NATO musi stawić czoła wyzwaniom 21. wieku i że wspólna obrona wymaga odpowiednich inwestycji w wojsko i sprawiedliwego wkładu wszystkich sojuszników w kolektywną obronę" - czytamy w komunikacie opublikowanym wieczorem na stronie internetowej urzędu kanclerskiego w Berlinie. Rozmowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta USA Donalda Trumpa była pierwszą od objęcia najwyższego urzędu przez Trumpa. 

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump podawał w wątpliwość znaczenie NATO. W wywiadzie dla tabloida "Bild" - już po objęciu urzędu - nazwał Sojusz "przestarzałym". 

Niemcy przeznaczają obecnie 1,2 proc. PKB na wojsko, zamiast zalecanych przez NATO 2 proc. Przywódcy Niemiec i USA postanowili zintensyfikować współpracę w walce przeciwko terroryzmowi i stosującym przemoc ekstremistom. Oba kraje będą także współpracować na rzecz stabilizacji Bliskiego i Środkowego Wschodu. Trump przyjął zaproszenie do udziału w szczycie G20, który odbędzie się w lipcu w Hamburgu. 

Niemcy sprawują w tym roku przywództwo w organizacji zrzeszającej 20 najpotężniejszych gospodarek świata. 

Z kolei prezydent Francji w rozmowie telefonicznej, którą odbył w sobotę z prezydentem USA, podkreślił, że będzie dążył do konsolidacji Unii Europejskiej, a sojusz wojskowy w ramach NATO uważa za nieodzowny i niemożliwy do zastąpienia. Przestrzegł przed protekcjonizmem. 

Francois Hollande podkreślił w rozmowie z Donaldem Trumpem konieczność umacniania się Stanów Zjednoczonych we wszystkich dziedzinach, włącznie z obroną, a jednocześnie nieodzowność utrzymania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Hollande ostrzegł Trumpa przed "izolacjonizmem" i apelował o poszanowanie zasady "przyjmowania uchodźców". 

Przestrzegał również "przed konsekwencjami gospodarczymi i politycznymi protekcjonistycznego podejścia" do stosunków międzynarodowych, zwłaszcza "w niepewnym i nieustabilizowanym świecie". Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji - podkreślił prezydent Francji - "to mogą one być zniesione jedynie w przypadku, gdy Moskwa wywiąże się z porozumień zawartych w Mińsku" w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

Donald Trump rozmawiał tekże z premierem Japonii Shinzo Abe. Trump zaprosił Abego do złożenia wizyty w Waszyngtonie 10 lutego - poinformował rzecznik Białego Domu. Wcześniej o zaproszeniu informowała japońska agencja Kyodo. 

Amerykański prezydent potwierdził "niezachwiane" zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Japonii - przekazał Biały Dom. W komunikacie poinformowano, że japoński premier zostanie przyjęty w Białym Domu 10 lutego, a nowy minister obrony USA James Mattis uda się "wkrótce" z wizytą do Japonii. Wśród tematów było również północnokoreańskie zagrożenie nuklearne. 

"Obaj przywódcy zobowiązali się również do pogłębienia dwustronnego handlu i inwestycji" - oświadczył Biały Dom. Przy okazji pierwszej rozmowy telefonicznej obu polityków Shinzo Abe podkreślił znaczenie związków amerykańsko-japońskich - podawała wcześniej Kyodo. 

Do rozmowy doszło kilka dni po podpisaniu przez Trumpa dekretu rozpoczynającego wycofanie się USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/PETE MAROVICH / POOL]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook