Jedynie prawda jest ciekawa


Trump przystał na propozycje Demokratów

07.09.2017

Prezydent Donald Trump podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie w środę, zgodził się na propozycję Demokratów, aby powiązać przyznanie pomocy dla ofiar huraganu Harvey z podwyższeniem limitu zadłużenia rządu federalnego na okres do 15 grudnia.

Obecny limitu dług, którego nieprzekraczanie pozwala uniknąć ryzyka niewypłacalności rządu federalnego, wynosi 19 bln 800 mld dolarów. Rząd federalny, jak przewidują przedstawiciele Ministerstwa Skarbu, osiągnie ten pułap na początku października b.r.

Przystanie przez prezydenta Trumpa na propozycję przywódców Partii Demokratycznej odsunęło groźbę zawieszenia działalności - tzw. shutdown - rządu federalnego, płynność finansową w okresie do 15 grudnia b.r.

W ocenie komentatorów ten ruch prezydenta jest zapowiedzią, że odłożona w wyniku kompromisu dyskusja nad budżetem rządu federalnego i pułapem zadłużenia, powróci z całą mocą pod koniec roku, kiedy kongresmeni nie będą już krępowani względami moralnymi i koniecznością jak najszybszego przyznania pomocy ofiarom huraganu Harvey.

Zgoda prezydenta Trumpa na proponowane przez Demokratów powiązanie przyznania pomocy dla ofiar huraganu Harvey, który pociągnął za sobą co najmniej 70 ofiar śmiertelnych, z podwyższeniem na trzy miesiące "linii kredytowej" dla rządu była niemiłym zaskoczeniem dla przywódców Partii Republikańskiej w Kongresie, którzy nie chcieli wiązać tych dwóch spraw.

Republikanie, szczególnie przedstawiciele konserwatywnego skrzydła GOP, które opowiada się za umiarkowaniem w wydawaniu publicznych pieniędzy, chcieli uzależnić podwyższenie limitu długu od redukcji powodujących to zadłużenie wydatków rządowych, czyli - jak powiedział jeden z republikańskich deputowanych - z zaprzestaniem "życia ponad stan".

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan, jeszcze kilka godzin przed spotkaniem przywódców obu partii z prezydentem Trumpem, nazwał powiązanie pomocy dla ofiar huraganu z podwyższeniem "linii kredytowej", z jakiej może korzystać rząd federalny, "propozycją nie do przyjęcia" i zarzucił Demokratom "bawienie się w politykę" w obliczu katastrofy, jaką był huragan Harvey i zagrożenia, jakim jest zbliżający się do wybrzeży Florydy huragan Irma - huragan piątej, najwyższej kategorii.

Deputowani Partii Republikańskiej po tej zaskakującej wolcie czy też - jak ocenili najbardziej konserwatywni politycy Partii Republikańskiej - "zdradzie" prezydenta Trumpa nie mieli innego wyjścia jak przegłosować w Izbie Reprezentantów w środę ustawy o przyznaniu pierwszej raty pomocy dla powodzian w wysokości 7,85 mld USD.

Oczekuje się, że Senat do ustawy przyjętej w Izbie Reprezentantów doda poprawki o podwyższeniu limitu zadłużenia i finansowaniu do 15 grudnia działalności rządu federalnego na dotychczasowym poziomie.

Następnie, ustawa po przyjęciu jej razem z poprawkami przez całość Senatu, wróci do Izby Reprezentantów, gdzie - mimo protestów konserwatywnej grupy Republikanów przeciwnych luzowaniu dyscypliny budżetowej i podatkowej - zostanie zapewne przegłosowana dzięki poparciu członków Partii Demokratycznej.

Biały Dom spodziewa się, że ustawa o pomocy dla ofiar huraganu i podwyższeniu do 15 grudnia pułapu zadłużenia rządu federalnego, zostanie przedstawiona prezydentowi Trumpowi do podpisu jeszcze w tym tygodniu.

PAP

Warto poczytać

 1. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 2. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 3. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 4. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 5. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 6. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

 7. brexit23062018 23.06.2018

  Kilkadziesiąt tysięcy osób na ulicach Londynu. Walczą, aby pozostać w UE

  Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu. Tego domaga się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook