Jedynie prawda jest ciekawa


Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

18.01.2018
trump18012018
Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne. Największa na świecie demonstracja antyaborcyjna odbędzie się po raz kolejny 19 stycznia, w rocznicę wyroku w sprawie Roe v. Wade, który zalegalizował aborcję w USA.

Pierwszy Marsz dla Życia miał miejsce w Waszyngtonie w 1974 roku. Jego uczestnicy – około 20 tysięcy osób – chcieli, żeby rząd USA cofnął decyzję Sądu Najwyższego, która z dnia na dzień zalegalizowała aborcję na terenie USA. Jego organizatorzy nie planowali aby stał się coroczną tradycją, ale gdy ich żądanie nie zostało spełnione zorganizowali kolejny rok później – i od tego czasu obrońcy życia maszerują co roku. W międzyczasie Marsz dla Życia, pomimo ignorowania go przez większość amerykańskich mediów, stał się jedną z największych demonstracji politycznych na świecie, przyciągającą co roku setki tysięcy osób. Szacuje się, że w rekordowym 2013 roku w Waszyngtonie pojawiło się ponad 650 tysięcy osób. Co ciekawe, około połowy uczestników to młodzież i ludzie przed trzydziestką.

W tym roku Donald Trump przemówi bezpośrednio do uczestników marszu za pośrednictwem łącza satelitarnego. Jego przemówienie zostanie nagrane w Ogrodzie Różanym – ogrodzie przylegającym do zachodniego skrzydła Białego Domu, używanym podczas oficjalnych okazji. Tym samym Trump dołączy do ekskluzywnego klubu prezydentów, którzy poparli Marsz. Jego pozostali uczestnicy to George Bush jr., który zadzwonił do jego uczestników z Nowego Meksyku oraz Ronald Reagan, który chciał koniecznie wziąć w nim udział osobiście, ale z powodu obaw ochrony ograniczył się do przemówienia przez głośniki.

Oprócz Trumpa w marszu weźmie udział wielu polityków. W zeszłym roku maszerował w nim wiceprezydent Mike Pence, znany ze swoich antyaborcyjnych poglądów – w tym roku raczej też weźmie w nim udział, chociaż jeszcze tego oficjalnie nie potwierdził. Organizatorzy ogłosili też, że spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan wygłosi przemówienie. Swój udział potwierdzili również kongresmeni Chris Smith i Daniel Lipinski – który, co ciekawe, jest demokratą – szefowie kongresowego klubu zrzeszającego polityków chcących delegalizacji aborcji. Na tym zapewne lista się nie zamknie.

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump dokonał radykalnej wolty w sprawie aborcji, od bycia pro-choice do bycia za delegalizacją. Wiele osób martwiło się, że to tylko obietnice wyborcze, których nie dotrzyma, ale obecnie amerykańscy obrońcy życia są zgodni, że ta administracja zrobiła w ich sprawie więcej niż jakakolwiek poprzednia. I coraz więcej osób wierzy, że już wkrótce nie będą musieli maszerować. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 7. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 8. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook