Jedynie prawda jest ciekawa


Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

18.01.2018
trump18012018
Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne. Największa na świecie demonstracja antyaborcyjna odbędzie się po raz kolejny 19 stycznia, w rocznicę wyroku w sprawie Roe v. Wade, który zalegalizował aborcję w USA.

Pierwszy Marsz dla Życia miał miejsce w Waszyngtonie w 1974 roku. Jego uczestnicy – około 20 tysięcy osób – chcieli, żeby rząd USA cofnął decyzję Sądu Najwyższego, która z dnia na dzień zalegalizowała aborcję na terenie USA. Jego organizatorzy nie planowali aby stał się coroczną tradycją, ale gdy ich żądanie nie zostało spełnione zorganizowali kolejny rok później – i od tego czasu obrońcy życia maszerują co roku. W międzyczasie Marsz dla Życia, pomimo ignorowania go przez większość amerykańskich mediów, stał się jedną z największych demonstracji politycznych na świecie, przyciągającą co roku setki tysięcy osób. Szacuje się, że w rekordowym 2013 roku w Waszyngtonie pojawiło się ponad 650 tysięcy osób. Co ciekawe, około połowy uczestników to młodzież i ludzie przed trzydziestką.

W tym roku Donald Trump przemówi bezpośrednio do uczestników marszu za pośrednictwem łącza satelitarnego. Jego przemówienie zostanie nagrane w Ogrodzie Różanym – ogrodzie przylegającym do zachodniego skrzydła Białego Domu, używanym podczas oficjalnych okazji. Tym samym Trump dołączy do ekskluzywnego klubu prezydentów, którzy poparli Marsz. Jego pozostali uczestnicy to George Bush jr., który zadzwonił do jego uczestników z Nowego Meksyku oraz Ronald Reagan, który chciał koniecznie wziąć w nim udział osobiście, ale z powodu obaw ochrony ograniczył się do przemówienia przez głośniki.

Oprócz Trumpa w marszu weźmie udział wielu polityków. W zeszłym roku maszerował w nim wiceprezydent Mike Pence, znany ze swoich antyaborcyjnych poglądów – w tym roku raczej też weźmie w nim udział, chociaż jeszcze tego oficjalnie nie potwierdził. Organizatorzy ogłosili też, że spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan wygłosi przemówienie. Swój udział potwierdzili również kongresmeni Chris Smith i Daniel Lipinski – który, co ciekawe, jest demokratą – szefowie kongresowego klubu zrzeszającego polityków chcących delegalizacji aborcji. Na tym zapewne lista się nie zamknie.

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump dokonał radykalnej wolty w sprawie aborcji, od bycia pro-choice do bycia za delegalizacją. Wiele osób martwiło się, że to tylko obietnice wyborcze, których nie dotrzyma, ale obecnie amerykańscy obrońcy życia są zgodni, że ta administracja zrobiła w ich sprawie więcej niż jakakolwiek poprzednia. I coraz więcej osób wierzy, że już wkrótce nie będą musieli maszerować. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook