Jedynie prawda jest ciekawa


Trump ostro o zabójstwach policjantów

16.05.2017

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek na Kapitolu, że zabójstwa policjantów w stylu zasadzek, które miały miejsce w społecznościach mniejszości narodowych są "plamą na tkaninie społeczeństwa". Wyraził on także całkowite poparcie dla stróżów prawa i ich pracy.

Prezydent Trump, przemawiając z okazji 36. Dnia Pamięci Narodowej Służb Mundurowych w ramach Narodowego Tygodnia Policji, nawiązał tym do zeszłorocznych napięć w społecznościach afroamerykańskich oraz dodał, że za dużo Amerykanów przeciwstawia się służbom mundurowym i przez to utrudnia im pracę. 


"Żyjemy w czasach, w których nasza policja jest nie tylko niesłusznie oczerniana i zniesławiana, ale także spotyka się z wrogością i przemocą (...) W zeszłym roku zostało zabitych więcej oficerów policji niż w jakimkolwiek innym roku od ponad dwóch dekad" - powiedział prezydent. 

Trump dodał, że "należy przedkładać prawdę ponad politykę, sprawiedliwość ponad układy, a bezpieczeństwo Amerykanów ponad wszystko; jesteśmy to winni poległym stróżom prawa i ich pamięci." Prezydent podkreślił także, że "ataki na policjantów muszą się zakończyć i to natychmiast". Obywatele amerykańscy muszą, jak zaznaczył Trump, współpracować ze sobą i stróżami prawa, tak aby społeczeństwa były dla wszystkich bezpieczniejsze. 

Prezydent USA nawiązał przy tym do zasadzek na policję, które miały miejsce w zeszłym roku w Baton Rouge i w Dallas. Niektórzy stróże prawa krytykowali byłego prezydenta Baracka Obamę za to, że podczas szczytu napięć pomiędzy policją a mniejszościami narodowymi w zeszłym roku, zamiast wspierać policję, rozzuchwalał swoim postępowaniem ruch Black Lives Matter (Życie Czarnych ma znaczenie), narażając tym samym bezpieczeństwo policjantów. 

Obama powołał specjalną grupę zadaniową, która miała zająć się działaniami policji i nowymi praktykami ukierunkowanymi na budowę lepszych relacji pomiędzy departamentami policji a społecznościami mniejszości narodowych.

 Trump poniekąd nawiązał do tych wysiłków, mówiąc obecnym na Kapitolu policjantom: 

"Chcę żebyście wiedzieli, że patriotyczni Amerykanie wszystkich ras prawdziwie kochają i wspierają policję. Bardzo smutne jest to, że wielu współczesnych polityków nie chce tego powiedzieć, bo uważa, że jest to niepoprawne politycznie albo może urazić ich wyborców". 

"Ja będę o tym mówił i będę to mówił z dumą" - zapewnił. Prezydent zaapelował jednocześnie: "Niech dzisiejszy dzień będzie początkiem nowej ery szacunku dla naszych służb mundurowych". Uroczystości 36. Dnia Pamięci Narodowej Służb Mundurowych w ramach Narodowego Tygodnia Policji upamiętniają stróżów prawa, którzy w zeszłym roku oddali życie podczas pełnienia swoich obowiązków służbowych.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL]

PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook