Jedynie prawda jest ciekawa


Tą decyzją zszokował wszystkich swoich zwolenników. Trump nie dotrzymał obietnicy wyborczej!

16.06.2018
1270trumppodpisuje
Tą decyzją zszokował wszystkich swoich zwolenników. Trump nie dotrzymał obietnicy wyborczej!

Prezydent Donald Trump jednak popiera kompromisowy projekt ustawy imigracyjnej - poinformował w piątek Raj Shah, zastępca rzeczniczki Białego Domu, w kilka godzin po tym jak Trump zapowiedział, że "nigdy nie podpisze takiej kompromisowej ustawy imigracyjnej".

Shah wyjaśnił w pisemnym oświadczeniu, że kiedy prezydent Donald Trump, dziewięć godzin wcześniej, podczas spontanicznej konferencji prasowej przed Białym Domem, powiedział w piątek rano, że nigdy nie podpisze kompromisowej ustawy, która nie zapewnia bezpieczeństwa amerykańskich granic, miał na myśli inny, kompromisowy projekt ustawy imigracyjnej opracowany przez umiarkowanych republikanów i demokratów, a nie kompromisowy projekt ustawy opracowany przez przedstawicieli dwóch odłamów Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów.

Zapowiedź prezydenta, że nie podpisze ustawy imigracyjnej wprawił w osłupienie przywódców GOP w Izbie Reprezentantów, ponieważ ich kompromisowy projekt ustawy zakłada obiecywaną przez Trumpa od początków jego kampanii przedwyborczej budowę gigantycznego muru na granicy z Meksykiem i został napisany pod dyktando doradców prezydenta w Białym Domu, w tym Stephena Millera, przeciwnika jakiejkolwiek - zarówno legalnej jak i nielegalnej - imigracji do Stanów Zjednoczonych.

Osłupienie republikańskich autorów kompromisowego republikańskiego projektu ustawy imigracyjnej w Izbie Reprezentantów wzrosło jeszcze bardziej, kiedy Trump w cztery godziny po słynnej już konferencji prasowej przed Białym Domem w piątek, we wpisie na Twitterze podkreślił, że nie podpisze ustawy, która "nie przewiduje pełnego finansowania budowy muru, zakończenia praktyki "łapania i zwalniania" (ang. "catch and release") przez Straż Graniczną nielegalnych imigrantów przyłapanych podczas próby sforsowania "zielonej granicy", nie obejmuje zniesienia tzw. loterii wizowej, przerwania +niekończącego się łańcucha imigracji+ opartego na odległym nawet pokrewieństwie z osobami posiadającymi prawo stałego pobytu w USA; w końcu, nie przewiduje oparcia legalnej imigracji na kwalifikacjach osób starających się o prawo osiedlenia w Stanach Zjednoczonych".

Osłupienie republikańskich autorów kompromisowego projektu ustawy imigracyjnej w Izbie Reprezentantów było zrozumiałe, ponieważ ich projekt zawierał wszystkie postulaty wymienione przez prezydenta Trumpa we wzmiankowanym wpisie na Twitterze. Ponadto, aby ten projekt ustawy mógł być przyjęty przynajmniej przez część ustawodawców z Partii Demokratycznej, zawierał także zapewnienie, że ok. 800 tys. "marzycieli", jak są nazywani nielegalnie przebywający w USA imigranci, którzy zostali przeszmuglowani przez zieloną granicę przed ukończeniem pełnoletności, nie zostanie deportowanych ze Stanów Zjednoczonych i będzie miało możliwość zalegalizowania swojego statusu imigracyjnego.

Autorzy tego republikańskiego kompromisowego projektu ustawy imigracyjnej odzyskali skromne nadzieje na przyjęcie ich projektu w formie ustawy dopiero po wydaniu przez zastępcę rzeczniczki Białego Domu w piątek wieczorem oświadczenia z wyjaśnianiem, którą kompromisową ustawę Trump jest skłonny podpisać.

Komentatorzy polityczni przestrzegają jednak przed zbytnio rozbudzonymi nadziejami na przyjęcie tego projektu ustawy przez obie izby Kongresu, chociażby dlatego, że to co jest kompromisem dla republikanów, nie jest kompromisem dla demokratów.

Ponadto, jak ostrzegł republikański kongresmen Mark Meadows, przewodniczący republikańskiej Grupy Parlamentarnej Wolności (ang. Freedom Caucus) zrzeszającej konserwatywnych fiskalnie ustawodawców GOP, nikt nie wypowiada się w imieniu prezydenta Trumpa, z wyjątkiem samego prezydenta Trumpa.

Jak sugerują dziennikarze portalu Politico w piątek, oznacza to także, że tylko prezydent Trump wie, jakie jest stanowisko prezydenta Trumpa w danym momencie.

PAP

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook