Jedynie prawda jest ciekawa

Trump: "Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego."

12.10.2017

W wywiadzie, którego Donald Trump udzielił amerykańskiej stacji telewizyjnej FOX News prezydent USA negatywnie wypowiedział się na temat podpisanym w 2015 roku porozumieniu nuklearnym z Iranem.

„Uważam, że był to jeden z najbardziej niekompetentnie negocjowanych porozumień w historii. Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego.”- powiedział Trump.

W styczniu 2016 roku Departament Stanu USA ogłosił, że w związku z wciąż obowiązującą umową z Iranem na sprzedaż wyposażenia wojskowego, którą podpisano przed irańską rewolucją islamską, Stany Zjednoczone zapłacą Iranowi 1,7 miliarda dolarów.

Pomimo tego, że Donald Trump w czasie trwania kampanii wyborczej był przeciwny realizacji tej umowy istnieją przesłanki, które sugerowałyby, że prezydent USA skłonny jest wykorzystać ją aby renegocjować porozumienie nuklearne z Iranem.

We wrześniu prezydent Iranu- Hassan Rouhani ostrzegł, że Stany Zjednoczone słono zapłacą jeśli Trump odstąpi od wykonania zapisów umowy.

W wywiadzie dla FOX News Donald Trump poruszył także temat Korei Północnej i napiętej sytuacji politycznej między dwoma państwami.

„Ta kwestia powinna być rozwiązana już jakiś czas temu. Clinton dała im miliardy dolarów i wiele innych rzeczy jednak zanim na kontrakcie wysechł tusz Koreańczycy z powrotem rozpoczęli testy pocisków balistycznych i nuklearnych.”- powiedział Trump.

„Jesteśmy bardzo silni. Buduję siłę militarną jakiej jeszcze nie widział ten świat. Wydajemy na to prawie 800 miliardów dolarów”- dodał.   

Napięcie pomiędzy dwoma państwami rośnie od czasu wrześniowego przemówienia Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, kiedy to prezydent USA mówiąc o północnokoreańskim przywódcy Kim Dzong Unie oświadczył, że prowadzi on misję samobójczą dla siebie i swojego reżimu. Dodał także, że jeśli USA będą zagrożone, nie będą miały innego wyjścia niż całkowite zniszczenie Korei Północnej.

Także w środę odbył się wywiad ministra spraw zagranicznych Korei Północnej- Ri Yong Ho dla rosyjskiej agencji TASS, w który minister odniósł się do słów Trumpa na forum ONZ.

„Poprzez swoje agresywne i szalone zachowanie na arenie ONZ można powiedzieć, że Trump podpalił knot wojny przeciwko Korei Północnej.”- powiedział Ri Yong Ho. 

Warto poczytać

 1. Morawiecki23102017 11.12.2017

  Zagranica gratuluje nowemu premierowi. "Liczą na współpracę z nowym szefem polskiego rządu"

  - Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera Mateusza Morawieckiego.

 2. uniwersytetgandawa 11.12.2017

  Półnaga kobieta tarza się po ziemi, a mężczyzna uderza młotkiem w ścianę. Tak renomowany belgijski uniwersytet świętuje rocznicę powstania [WIDEO]

  Jak widać na nagraniu, przyszłość europejskiej sztuki można widzieć jedynie w czarnych barwach. Chyba że tego "performance" nie uznamy za sztukę, ale za zwykłą chorobę

 3. 11.12.2017

  Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

  Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji

 4. bus1 11.12.2017

  Bomba w polskim autobusie na Ukrainie.Władze: to był akt terrorystyczny

  Podłożenie ładunku wybuchowego pod polskim autobusem w okolicach Lwowa traktowane jest w śledztwie jako akt terrorystyczny - oświadczyła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

 5. NowyJork11122017 11.12.2017

  Eksplozja w Nowym Jorku? Są doniesienia o bombie!

  Nowojorska policja reaguje na doniesienia o eksplozji na dworcu autobusowym na Mahattanie, w pobliżu Times Square - podaje BBC. Policja przekazała, że ewakuowane są niektóre linie metra

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook