Jedynie prawda jest ciekawa


Trump: "Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego."

12.10.2017

W wywiadzie, którego Donald Trump udzielił amerykańskiej stacji telewizyjnej FOX News prezydent USA negatywnie wypowiedział się na temat podpisanym w 2015 roku porozumieniu nuklearnym z Iranem.

„Uważam, że był to jeden z najbardziej niekompetentnie negocjowanych porozumień w historii. Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego.”- powiedział Trump.

W styczniu 2016 roku Departament Stanu USA ogłosił, że w związku z wciąż obowiązującą umową z Iranem na sprzedaż wyposażenia wojskowego, którą podpisano przed irańską rewolucją islamską, Stany Zjednoczone zapłacą Iranowi 1,7 miliarda dolarów.

Pomimo tego, że Donald Trump w czasie trwania kampanii wyborczej był przeciwny realizacji tej umowy istnieją przesłanki, które sugerowałyby, że prezydent USA skłonny jest wykorzystać ją aby renegocjować porozumienie nuklearne z Iranem.

We wrześniu prezydent Iranu- Hassan Rouhani ostrzegł, że Stany Zjednoczone słono zapłacą jeśli Trump odstąpi od wykonania zapisów umowy.

W wywiadzie dla FOX News Donald Trump poruszył także temat Korei Północnej i napiętej sytuacji politycznej między dwoma państwami.

„Ta kwestia powinna być rozwiązana już jakiś czas temu. Clinton dała im miliardy dolarów i wiele innych rzeczy jednak zanim na kontrakcie wysechł tusz Koreańczycy z powrotem rozpoczęli testy pocisków balistycznych i nuklearnych.”- powiedział Trump.

„Jesteśmy bardzo silni. Buduję siłę militarną jakiej jeszcze nie widział ten świat. Wydajemy na to prawie 800 miliardów dolarów”- dodał.   

Napięcie pomiędzy dwoma państwami rośnie od czasu wrześniowego przemówienia Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, kiedy to prezydent USA mówiąc o północnokoreańskim przywódcy Kim Dzong Unie oświadczył, że prowadzi on misję samobójczą dla siebie i swojego reżimu. Dodał także, że jeśli USA będą zagrożone, nie będą miały innego wyjścia niż całkowite zniszczenie Korei Północnej.

Także w środę odbył się wywiad ministra spraw zagranicznych Korei Północnej- Ri Yong Ho dla rosyjskiej agencji TASS, w który minister odniósł się do słów Trumpa na forum ONZ.

„Poprzez swoje agresywne i szalone zachowanie na arenie ONZ można powiedzieć, że Trump podpalił knot wojny przeciwko Korei Północnej.”- powiedział Ri Yong Ho. 

Warto poczytać

 1. Uchodzcywegrywiki 17.02.2018

  Węgry wciąż walczą z nielegalną imigracją. Orban coraz bliżej sukcesu

  Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 6 września 2018 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją - poinformowano w piątkowym "Monitorze Węgierskim"

 2. Ukraina1 17.02.2018

  To "nagroda" za wsparcie Majdanu? Ukraina nie chce znieść zakazu ekshumacji polskich żołnierzy!

  Kancelaria Prezydenta wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki. Brak decyzji strony ukraińskiej dot. zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania - powiedział Krzysztof Szczerski

 3. 1270misssile 16.02.2018

  Szef NATO ostrzega: wszystkie kraje Sojuszu w zasięgu rakiet Korei Płn.

  Korea Północna kontynuuje prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i atomowych, a wszystkie kraje członkowskie NATO znajdują się w zasięgu jej pocisków balistycznych - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

 4. 1270morberl 16.02.2018

  Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

  Na zakończenie piątkowej wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy. Został on poświęcony pamięci sześciu milionów Żydów, którzy padli ofiarą ludobójczej polityki władz hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy.

 5. Syriawojnawiki 16.02.2018

  Nowe fakty w sprawie rosyjskich najemników w Syrii

  W walce w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, podczas której w wyniku nalotu sił pod wodzą USA zginęli Rosjanie, brało udział kilka oddziałów szturmowych tzw. grupy Wagnera - podaje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło

 6. ISISwiki 16.02.2018

  Szokujące wieści z Niemiec. 17-latek planował zamach bombowy

  17-letni Irakijczyk został aresztowany w Niemczech po tym, jak kontaktował się z wysokiej rangi członkami dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - podaje w piątek dziennik "Bild"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook