Jedynie prawda jest ciekawa


Trump: "Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego."

12.10.2017

W wywiadzie, którego Donald Trump udzielił amerykańskiej stacji telewizyjnej FOX News prezydent USA negatywnie wypowiedział się na temat podpisanym w 2015 roku porozumieniu nuklearnym z Iranem.

„Uważam, że był to jeden z najbardziej niekompetentnie negocjowanych porozumień w historii. Daliśmy Iranowi 150 miliardów dolarów a w zamian nie otrzymaliśmy nic konkretnego.”- powiedział Trump.

W styczniu 2016 roku Departament Stanu USA ogłosił, że w związku z wciąż obowiązującą umową z Iranem na sprzedaż wyposażenia wojskowego, którą podpisano przed irańską rewolucją islamską, Stany Zjednoczone zapłacą Iranowi 1,7 miliarda dolarów.

Pomimo tego, że Donald Trump w czasie trwania kampanii wyborczej był przeciwny realizacji tej umowy istnieją przesłanki, które sugerowałyby, że prezydent USA skłonny jest wykorzystać ją aby renegocjować porozumienie nuklearne z Iranem.

We wrześniu prezydent Iranu- Hassan Rouhani ostrzegł, że Stany Zjednoczone słono zapłacą jeśli Trump odstąpi od wykonania zapisów umowy.

W wywiadzie dla FOX News Donald Trump poruszył także temat Korei Północnej i napiętej sytuacji politycznej między dwoma państwami.

„Ta kwestia powinna być rozwiązana już jakiś czas temu. Clinton dała im miliardy dolarów i wiele innych rzeczy jednak zanim na kontrakcie wysechł tusz Koreańczycy z powrotem rozpoczęli testy pocisków balistycznych i nuklearnych.”- powiedział Trump.

„Jesteśmy bardzo silni. Buduję siłę militarną jakiej jeszcze nie widział ten świat. Wydajemy na to prawie 800 miliardów dolarów”- dodał.   

Napięcie pomiędzy dwoma państwami rośnie od czasu wrześniowego przemówienia Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, kiedy to prezydent USA mówiąc o północnokoreańskim przywódcy Kim Dzong Unie oświadczył, że prowadzi on misję samobójczą dla siebie i swojego reżimu. Dodał także, że jeśli USA będą zagrożone, nie będą miały innego wyjścia niż całkowite zniszczenie Korei Północnej.

Także w środę odbył się wywiad ministra spraw zagranicznych Korei Północnej- Ri Yong Ho dla rosyjskiej agencji TASS, w który minister odniósł się do słów Trumpa na forum ONZ.

„Poprzez swoje agresywne i szalone zachowanie na arenie ONZ można powiedzieć, że Trump podpalił knot wojny przeciwko Korei Północnej.”- powiedział Ri Yong Ho. 

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 3. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 4. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 5. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 6. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 7. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook