Jedynie prawda jest ciekawa

Trump chce obciąć wydatki na NATO

22.03.2016

Wkład finansowy USA w Pakt Północnoatlantycki jest nieproporcjonalnie wysoki i powinien być zmniejszony – powiedział w wywiadzie dla CNN Donald Trump, prowadzący w wyścigu o nominację Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.


Polityk skrytykował też ONZ i wygłosił proizraelską mowę, w której obiecał, że „rozmontuje” nuklearną umowę z Iranem.

Płacimy nieproporcjonalnie dużo, a szczerze mówiąc żyjemy w zupełnie innym świecie niż ten, gdy pojawiła się idea powołania do życia Sojuszu Atlantyckiego – powiedział Trump.

Powinniśmy zatem ponownie rozważyć tę sprawę. NATO trzeba zachować, ale wkład finansowy USA powinien być zmniejszony
-– dodał.

W poniedziałek Trump po raz pierwszy ujawnił nazwiska swych doradców ds. międzynarodowych. Poświęcił też wiele miejsca relacjom USA z Izraelem. Zaskoczył wszystkich, gdyż jego mowa okazała się bardzo proizraelska w przeciwieństwie do jego różnych wcześniejszych wypowiedzi. Ale jak złośliwie zauważyli komentatorzy, w przeciwieństwie do dotychczasowych wystąpień z kampanii, kontrowersyjny miliarder nie mówił z głowy, lecz odczytał przemówienie z telepromptera.

Gdy ja będę prezydentem, to dni traktowania Izraela jako państwa drugiej kategorii skończą się z pierwszym dniem urzędowania - powiedział. - A jak ja coś mówię, to tak myślę – dodał.

Skrytykował ponadto Organizację Narodów Zjednoczonych, zarzucając jej brak reakcji na niedawne, przeprowadzone przez Iran testy rakiet balistycznych, które mogłyby uderzyć w Izrael.

ONZ nie jest przyjacielem demokracji. Nie jest przyjacielem wolności. Nie jest nawet przyjacielem USA, gdzie ma siedzibę. I z pewnością nie jest przyjacielem Izraela – powiedział.

Trump słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat polityki zagranicznej i obronnej USA. W trakcie kampanii głosił m.in konieczność nawiązania głębszej współpracy z Rosją Putina, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez Kreml. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego powstała 24 sierpnia 1949 na mocy traktatu podpisanego 4 kwietnia 1949 r. Początkowym celem NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i państw Układu Warszawskiego. Z czasem NATO stało się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Polska przystąpiła do Sojuszu Atlantyckiego w 1999 r.

ansa/PAP/ TVP Info

[fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook