Jedynie prawda jest ciekawa


Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

20.03.2018
trump20032018
Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

"Obecne relacje (amerykańsko-saudyjskie - PAP) są prawdopodobnie tak dobre jak nigdy dotąd" - powiedział Trump dziennikarzom podczas sesji zdjęciowej po spotkaniu z Muhammadem ibn Salmanem w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Amerykański przywódca dodał, że stosunki te w "przyszłości prawdopodobnie staną się jeszcze lepsze", wskazując na saudyjskie inwestycje w USA, które - jego zdaniem - "oznaczają miejsca pracy dla naszych (amerykańskich - PAP) pracowników".

Ocenił, że relacje między państwami były "napięte" podczas prezydentury Baracka Obamy, ale teraz prezydent USA i następca saudyjskiego tronu stali się "bardzo dobrymi przyjaciółmi w krótkim czasie". Nazwał Arabię Saudyjską "wielkim przyjacielem USA" i "wielkim nabywcą" w amerykańskiej gospodarce.

Trump zaznaczył, że jego administracja prowadzi politykę "zero tolerancji" dla sponsorowania terroryzmu. Podkreślił, że Arabia Saudyjska "pracuje bardzo ciężko", by wstrzymać takie finansowanie.

Muhammad ibn Salman oświadczył z kolei, że USA i Arabia Saudyjska mogą razem stawić czoło "wielu sprawom" w przyszłości i pochwalił "głębokie relacje" łączące oba państwa.

To pierwsza wizyta Muhammada ibn Salmana w USA od kiedy w czerwcu 2017 roku został saudyjskim następcą tronu. Książę planuje przebywać w Stanach Zjednoczonych przez trzy tygodnie.

W listopadzie 2017 roku w efekcie czynności dochodzeniowych aresztowano w Arabii Saudyjskiej 381 osób, w tym dziesiątki książąt, wyższych przedstawicieli władz i czołowych biznesmenów. Zdaniem obserwatorów Muhammad ibn Salman uruchomił kampanię antykorupcyjną w celu wzmocnienia własnej pozycji w aparacie władzy.

32-letni Muhammad ibn Salman obiecuje zreformowanie i modernizację Arabii Saudyjskiej oraz uniezależnienie jej od wpływów z eksportu ropy naftowej. Elementem reform jest zwiększenie swobód obywatelskich kobiet, m.in. umożliwienie prowadzenia samochodu.

Monarchia jest krytykowana przez międzynarodowe organizacje pomocowe za swój udział w konflikcie w Jemenie i naloty na targowiska, szpitale i inne cele cywilne w tym kraju. Organizacje praw człowieka zarzucają Arabii Saudyjskiej, że prowadzona przez to państwo blokada Jemenu grozi tam klęską głodu. Rijad uzasadnia interwencję militarną u swojego południowego sąsiada walką ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti.

PAP/mobr/ ap/arch.


Warto poczytać

 1. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 2. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 7. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 8. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook