Jedynie prawda jest ciekawa


Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

20.03.2018
trump20032018
Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

"Obecne relacje (amerykańsko-saudyjskie - PAP) są prawdopodobnie tak dobre jak nigdy dotąd" - powiedział Trump dziennikarzom podczas sesji zdjęciowej po spotkaniu z Muhammadem ibn Salmanem w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Amerykański przywódca dodał, że stosunki te w "przyszłości prawdopodobnie staną się jeszcze lepsze", wskazując na saudyjskie inwestycje w USA, które - jego zdaniem - "oznaczają miejsca pracy dla naszych (amerykańskich - PAP) pracowników".

Ocenił, że relacje między państwami były "napięte" podczas prezydentury Baracka Obamy, ale teraz prezydent USA i następca saudyjskiego tronu stali się "bardzo dobrymi przyjaciółmi w krótkim czasie". Nazwał Arabię Saudyjską "wielkim przyjacielem USA" i "wielkim nabywcą" w amerykańskiej gospodarce.

Trump zaznaczył, że jego administracja prowadzi politykę "zero tolerancji" dla sponsorowania terroryzmu. Podkreślił, że Arabia Saudyjska "pracuje bardzo ciężko", by wstrzymać takie finansowanie.

Muhammad ibn Salman oświadczył z kolei, że USA i Arabia Saudyjska mogą razem stawić czoło "wielu sprawom" w przyszłości i pochwalił "głębokie relacje" łączące oba państwa.

To pierwsza wizyta Muhammada ibn Salmana w USA od kiedy w czerwcu 2017 roku został saudyjskim następcą tronu. Książę planuje przebywać w Stanach Zjednoczonych przez trzy tygodnie.

W listopadzie 2017 roku w efekcie czynności dochodzeniowych aresztowano w Arabii Saudyjskiej 381 osób, w tym dziesiątki książąt, wyższych przedstawicieli władz i czołowych biznesmenów. Zdaniem obserwatorów Muhammad ibn Salman uruchomił kampanię antykorupcyjną w celu wzmocnienia własnej pozycji w aparacie władzy.

32-letni Muhammad ibn Salman obiecuje zreformowanie i modernizację Arabii Saudyjskiej oraz uniezależnienie jej od wpływów z eksportu ropy naftowej. Elementem reform jest zwiększenie swobód obywatelskich kobiet, m.in. umożliwienie prowadzenia samochodu.

Monarchia jest krytykowana przez międzynarodowe organizacje pomocowe za swój udział w konflikcie w Jemenie i naloty na targowiska, szpitale i inne cele cywilne w tym kraju. Organizacje praw człowieka zarzucają Arabii Saudyjskiej, że prowadzona przez to państwo blokada Jemenu grozi tam klęską głodu. Rijad uzasadnia interwencję militarną u swojego południowego sąsiada walką ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti.

PAP/mobr/ ap/arch.


Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook