Jedynie prawda jest ciekawa


Tragiczna powódź w Japonii. Dziesiątki zmarłych i zaginionych.

07.07.2018
1270japoniapowdo
Tragiczna powódź w Japonii. Dziesiątki zmarłych i zaginionych.

Padający od tygodnia w zachodniej Japonii deszcz wywołał tragiczne w skutkach powodzie i obsuwy błota. Liczba zabitych ciągle rośnie, a miliony osób musiały być ewakuowane.

Największe od dekad opady deszczu – gdzieniegdzie przekraczające 100 centymetrów – spowodowały, że w ośmiu prefekturach zachodniej Japonii doszło w sobotę do powodzi. Dodatkowo woda podmyła w wielu miejscach grunt, powodując lawiny błota. Według państwowej telewizji NHK w powodzi zginęło już co najmniej 38 osób, wielu z nich zalało błoto. Kolejne dziesiątki są zaginione. Woda zniszczyła również setki domów.

Premier Shinzo Abe uznał, że sytuacja jest bardzo poważna i nakazał swoim ministrom nie szczędzić sił i środków. W akcji ratowniczej bierze udział niemal 50 tysięcy żołnierzy, strażaków i policjantów. Kolejne 21 tysięcy czeka w rezerwie. Dziesiątki helikopterów podnoszą powodzian uwięzionych na dachach. Niestety złe warunki pogodowe, zwłaszcza ciągle padający deszcz, utrudniają ratownikom prowadzenie akcji. Rząd Japonii prosi mieszkańców o to, żeby nie tracili nadziei, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że liczba zmarłych na pewno wzrośnie.

Co najmniej 2 miliony osób zostały ewakuowane. Kolejnym milionom doradzono opuszczenie domów i udanie się w bezpieczniejsze tereny. Wojskowe cysterny dowożą wodę tam, gdzie nie działają już wodociągi. Wiele dróg jest jednak nieprzejezdnych. Według meteorologów deszcz będzie padał jeszcze co najmniej kilka dni.

Wiktor Młynarz.

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook