Jedynie prawda jest ciekawa


To zwrot w historii UE. Ta decyzja znajdzie się w podręcznikach historii

18.09.2017

To jest faktycznie przełom - powiedział PAP ekspert ds. europejskich dr M. Sulkowski o oddaleniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE skargi Węgier i Słowacji ws. obowiązkowej relokacji uchodźców.

Dr Mariusz Sulkowski - naukowiec z UKSW i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego - przyznał, że żyjemy w czasach "nieustannych przełomów", ale jego zdaniem decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. skargi Węgier i Słowacji stanowi przełom szczególny.

- Być może na tyle duży, że znajdzie się on w podręcznikach historii jako pewien moment zwrotny w historii Unii Europejskiej - stwierdził.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił na początku września skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.

Orzeczenie Trybunału jest potwierdzeniem, że w procesie legislacyjnym w tej sprawie nie popełniono błędów, wobec czego państwa członkowskie muszą wykonać decyzję o relokacji.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry.

- W tym momencie decyzja ta powoduje, że droga do federalizacji Unii Europejskiej została otwarta - tak ekspert ocenił potencjalne konsekwencje decyzji Trybunału.

Sulkowski uważa, że Wielka Brytania, która - jak stwierdził - sprzeciwiała się federalizacji, została "niejako wypchnięta z pokładu jakim jest Unia Europejska". Ekspert wyraził zdanie, że coraz większą siłę zdobywają państwa członkowskie, które rozważają na poważnie model federalizacji, a więc szczególnie Niemcy, a w mniejszym stopniu także Francja.

- Natomiast w tym momencie widzimy też działania związane z Brukselą, która nadaje jakby kolejny impuls do takiej refleksji i być może takie próby będą podejmowane na serio. Moim zdaniem nie wróży to dobrze, ponieważ jestem głęboko przekonany o tym, że próba zawiązania silniejszych więzi w Unii Europejskiej jest najskuteczniejszą metodą do jej rozpadu - powiedział dr Sulkowski.

Rozmówca PAP założył, że decydenci UE mogą się liczyć z takim scenariuszem, ale jego zdaniem może to oznaczać, że dążą do zawężenia UE, stworzenia jądra Unii z kluczowych państw, czy Europy dwóch prędkości. - Na orbicie tej Unii Europejskiej, bądź nawet poza nią będą pozostałe państwa - stwierdził.

Jego zdaniem kwestia relokacji uchodźców jest dobrym instrumentem do przeprowadzenia takiego manewru. - Przez 2 lata miano relokować 120 tys. osób. Udało się ledwie ponad 20 tys. Jest to instrument kompletnie nieskuteczny, jest przeciwskuteczny można powiedzieć, natomiast jest doskonałym instrumentem do politycznych wariacji, do politycznych decyzji rekonfiguracji sceny politycznej - podsumował Mariusz Sulkowski.

PAP

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook