Jedynie prawda jest ciekawa


To zdjęcie już stało się jednym z symboli rosyjskiego mundialu! Na identyfikatorze Iranka w hidżabie, na stadionie bez niego. Ależ różnica

27.06.2018
iranian227062018
To zdjęcie już stało się jednym z symboli rosyjskiego mundialu! Na identyfikatorze Iranka w hidżabie, na stadionie bez niego. Ależ różnica

Piękna, szczęśliwa, młoda kobieta delektująca się chwilą na jednym z rosyjskich stadionów w czasie mistrzostw świata w Rosji. Jakże różne jest jej oblicze od tego, które widać na zawieszonym na szyi identyfikatorze!

W Iranie, gdzie sądy i policja religijna regulują wszystkie dziedziny życia, a odejście od islamu karane jest śmiercią, taka manifestacja byłaby niemożliwa. Wystarczy przypomnieć, iż od 1979 roku i islamskiej rewolucji kobiety miały zakaz wstępu na stadiony piłkarskie, a noszenie hidżabu od dziewiątego roku życia wymuszone jest prawem. Co więcej, w szkołach, ośrodkach zdrowia, plażach, kinach i środkach komunikacji publicznej wciąż obowiązuje tam segregacja płciowa! 

Tym większy jest podziw całego świata dla wielu irańskich kobiet, które z narażeniem zdrowia i życia walczą o równe prawa dla obu płci. Także i w tym przypadku to nie jest tylko manifestacja pięknej, egzotycznej perskiej urody. To coś znacznie mocniejszego. 

To własnie dlatego zdjęcie wykonane przez jednego z fotografów agencji AP tak szybko stało się wiralem. Oficjalnie było po prostu jednym z wielu obrazów przedstawiających fanów czekających na rozpoczęcie spotkania Hiszpanii z Iranem. Ale jeden z użytkowników Reddita (popularny serwis internetowy) dostrzegł w tłumie kibiców piękną Irankę, która wygląda zupełnie inaczej niż postać ze zdjęcia widoczna na jej identyfikatorze. I jednocześnie potężny symbol wolności, piękna i kobiecej siły, której nie sposób będzie zatrzymać.

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook