Jedynie prawda jest ciekawa


To ewenement na skalę światową – w Arabii Saudyjskiej powstaną katolickie kościoły

04.05.2018
1270arabija
To ewenement na skalę światową – w Arabii Saudyjskiej powstaną katolickie kościoły

Jak informuje watykański portal Il Sismografo Stolica Apostolska podpisała umowę o współpracy z saudyjskim dworem. W ramach porozumienia w państwie Saudów powstaną pierwsze kościoły katolickie.

To wielka zmiana, bo jak dotąd arabski Saudyjski Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu zezwalał chrześcijanom na przyjazd do kraju, ale prawnie zakazane było praktykowanie religii i wyrażanie swoich uczuć religijnych.

Większość praktyk religijnych miało miejsce w domach prywatnych w konspiracji przed organami władzy. Obecne porozumienie jest o tyle istotne, że w liczącej 31 milionów ludzi Arabii Saudyjskiej mieszka prawie 1,5 miliona chrześcijan, głównie katolików.  

Porozumienie zostało podpisane przez Sekretarza Generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej, Mohammeda bin Abdela Karima Al-Issę i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w Watykanie, kard. Jeana-Louisa Taurana, podczas jego wizyty w Arabii Saudyjskiej.

„Przyszłość ludzi różnych religii spoczywa na edukacji. Nie możemy pozwolić, żeby chrześcijanie byli uznawani za obywateli drugiej kategorii” – powiedział kard. Tauran podczas swojej wizyty na Półwyspie Arabskim.

Jak podkreślają komentatorzy, to porozumienie to efekt zmian następujących w samej monarchii saudyjskiej. 31-letni następca tronu, Mohammad bin Salman, który spotkał się z papieskim wysłannikiem, uchodzi za przywódcę umiarkowanego pod względem liberalnym. Od 2015 roku, kiedy władzę w Rijadzie po śmierci brata przejął jego ojciec, coraz więcej państwowych obowiązków spoczywa właśnie na bin Salmanie.

W 2017 głośne było jego wystąpienie, w którym skrytykował swojego dziadka zarzucając mu, że przyjęte normy ustrojowe są nieodpowiednie.

- Przez ostatnie 30 lat ultrakonserwatywna saudyjska monarchia "nie była normalna" z powodu rygorystycznych doktryn, na których oparła się w reakcji na rewolucję w Iranie w 1979, gdy saudyjska rodzina królewska "nie wiedziała, co robić” – powiedział.

Być może postawa młodego monarchy doprowadzi do dalszej liberalizacji surowych arabskich praw.  


Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook