Jedynie prawda jest ciekawa


Tillerson i Ławrow rozmawiali o Syrii

22.04.2017

Ministrowie rozmawiali m.in. o ataku chemicznym w Syrii; Tillerson wyraził poparcie USA dla dalszego śledztwa OPCW.

- Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali w piątek wieczorem przez telefon - podał departament stanu. Ministrowie rozmawiali m.in. o ataku chemicznym w Syrii; Tillerson wyraził poparcie USA dla dalszego śledztwa OPCW.

Rozmowa była poświęcona omówieniu spraw dotyczących relacji dwustronnych, poruszonych w trakcie wizyty Tillersona w Moskwie 11-12 kwietnia - zaznaczono w komunikacie Białego Domu.

Amerykański sekretarz stanu po raz kolejny zadeklarował w niej pełne poparcie i zaufanie wobec śledztwa Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ws. użycia broni chemicznej w Syrii.

W oświadczeniu opublikowanym przez stronę rosyjską podkreślono z kolei, że szef rosyjskiej dyplomacji wyraził ubolewanie z powodu faktu, że Waszyngton sprzeciwia się dopuszczeniu inspektorów z Rosji do zespołu OPCW, który prowadzi dochodzenie w sprawie ataku chemicznego na opanowaną przez rebeliantów syryjską miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib w dniu 4 kwietnia, w którym zginęło co najmniej 87 osób, w tym 30 dzieci.

Zachód oskarża wspierany przez Rosję reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o przeprowadzenie tego ataku. Reżim w Damaszku zaprzecza, jakoby sięgnął po broń chemiczną do przeprowadzenia ataku na Chan Szajchun. Syria twierdzi, że dokonała nalotu na magazyn, w którym ugrupowanie Front al-Nusra (dawniej powiązane z Al-Kaidą) składowało "toksyczne substancje".

Popierająca władze w Damaszku Rosja twierdzi, że racja jest po stronie Syrii. Moskwa zawetowała 12 kwietnia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedstawiony przez USA projekt rezolucji potępiający atak chemiczny. Było to już ósme weto, które zastosowała Rosja wobec rezolucji wymierzonych we wpierany przez Moskwę syryjski reżim.

Różnice w ocenie ataku chemicznego w Chan Szajchun i w przypisywaniu jego autorstwa jednej ze stron konfliktu w Syrii, to nie jedyna kontrowersyjna sprawa w relacjach amerykańsko-rosyjskich.

W trakcie piątkowej rozmowy minister Ławrow poruszył też kwestię zwrotu "obiektów, które były do dyspozycji rosyjskiej dyplomacji, a zostały bezprawnie skonfiskowane przez administrację Baracka Obamy w styczniu".

Chodzi - jak przypomina Reuters - o dwa ośrodki letniskowe, które zostały odebrane rosyjskim służbom dyplomatycznym w związku z wydaleniem 35 dyplomatów Federacji Rosyjskiej podejrzanych o działalność na szkodę Stanów Zjednoczonych.

W trakcie rozmowy Tillerson i Ławrow ustalili, że zostanie powołana grupa robocza, która zajmie się opracowaniem sposobów uregulowania najbardziej drażliwych kwestii w stosunkach dwustronnych" - podano w komunikacie MSZ Rosji.

[Rex Tillerson, fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 3. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 4. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 5. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 6. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook