Jedynie prawda jest ciekawa


Terror politycznej poprawności w akcji. Słynna organizacja harcerska musi zmienić nazwę na mniej wykluczającą

03.05.2018
SkauciFlickr
Terror politycznej poprawności w akcji. Słynna organizacja harcerska musi zmienić nazwę na mniej wykluczającą

Boy Scouts of America (BSA), jedna z najstarszych i największych organizacji harcerskich na świecie, ogłosiła, że zacznie przyjmować w swoje szeregi dziewczynki. Równocześnie ogłoszono, że organizacja zmieni nazwę na Scouts BSA aby swoją starą nazwą nie dyskryminować kobiet.

BSA od dawna była celem organizacji feministycznych. Ich problemy zaczęły się jednak robić poważne dopiero w zeszłym roku kiedy lewicowe media podjęły temat szesnastoletniej Sydney Ireland. Nastolatka była związana z BSA od dzieciństwa, kiedy jako czterolatka zaczęła towarzyszyć starszemu bratu w spotkaniach jego zastępu. W zeszłym roku zaczęła jednak opowiadać mediom, że jako dziewczyna nie może zdobywać kolejnych sprawności i awansować tak, jak jej koledzy – i że jest to dyskryminacja płciowa. Temat od razu podjęły feministki i rozpoczęły intensywną kampanię mającą zmusić BSA do przyjmowania w swoje szeregi dziewczynek, której elementami były na przykład petycję do ich szefostwa czy do rządu federalnego.

BSA od dłuższego czasu prowadzi programy przeznaczone dla dziewczynek lub koedukacyjne, jednak ich kluczowe programy były zarezerwowane dla chłopców. W zeszłym roku organizacja jednak zaczęła ulegać presji. Kampania feministek sprawiła, że skauci zaczęli przyjmować w swoje szeregi transwestytów. Wkrótce zapowiedziano rezygnację z ponad stuletniej tradycji i otwarcie wszystkich programów dla dziewczynek. Programy nie będą jednak koedukacyjne i dziewczynki będą członkami innych grup niż chłopcy.

Nikt oczywiście nie przyznaje otwarcie, że ta decyzja została podjęta na skutek presji feministek. Najczęściej podawanym powodem jest to, że dzięki temu rodzice będą mieli łatwiejsze życie gdyż będą mogli zapisać swoje dzieci do jednej organizacji. Jednak o ile feministki ogłosiły zwycięstwo, nie wszystkie kobiety są zachwycone takim rozwojem sytuacji.

Nieuczciwa konkurencja

W 1912 roku – dwa lata po powstaniu BSA - Juliette Gordon Low założyła organizację Girl Scouts of the USA (GSUSA), będącą odpowiednikiem BSA dla dziewczynek. Obie organizacje mają bardzo podobne założenia, chociaż różnią się samym programem. Ten podział wynika poniekąd z ich historii. Ruch skautowski został założony przez generała Roberta Baden-Powella, który napisał pierwszy poradnik do skautingu. Powell był żołnierzem w koloniach i walczył między innymi w wojnie burskiej. Był również zainteresowany problematyką prowadzenia rozpoznania i pisał dotyczące go podręczniki. Ruch skautowski założył wtedy, kiedy zrozumiał, że jego podręczniki są używane przez młodzieżowe organizacje paramilitarne - „Scouting for Boys” zaczęła życie jako wersja jego podręcznika wojskowego dostosowana do młodszego czytelnika. Później idea ta została rozszerzona na funkcje wychowawcze, ale ruch boy scouts miał podłoże militarne. W wypadku girl scouts zachowano funkcje wychowawcze, ale program nie koncentrował się na umiejętnościach przydatnych w wojsku, a na takich które zostały uznane za bardziej przydatne kobietom.

Teraz to właśnie kobiety związane z GSUSA są najgłośniejszymi krytyczkami otwarcia BSA na dziewczynki. Podają przy tym różne powody dla których ten pomysł jest zły. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że prawdziwym powodem jest rywalizacja o członków. Liczba dzieci zaangażowanych w ruch skautowski spada od lat, a decyzja BSA oznacza, że staną się bezpośrednią konkurencją dla GSUSA – stawiając ją w trudniejszej sytuacji gdyż odpływ członków pójdzie tylko w jedną stronę, jako że GSUSA nie ma zamiaru przyjmować chłopców i jej szefostwo mówi wprost, że nie zmieni w tej kwestii zdania.

Wiktor Młynarz 
Fot: Steven Depolo (Flickr)

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook