Jedynie prawda jest ciekawa


Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

22.05.2018
abo22052018
Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał wobec tej skądinąd zasłużonej organizacji falę negatywnych komentarzy porównywalną z tą, która wylała się po odmowie zajęcia stanowiska w sprawie Alfiego Evansa. I trudno się temu dziwić – dowodzenie, że kobiety mogą zabijać dzieci bo w ciąży trudno pomalować sobie paznokcie jest co najmniej kuriozalne, żeby nie użyć tu mocniejszego słowa.

Wśród setek negatywnych komentarzy często przewija się jednak pytanie o to dlaczego Amnesty International – organizacja najbardziej znana z walki o prawa więźniów politycznych – w ogóle zajmuje stanowisko w kwestii aborcji. Pytanie bardzo zasadne: termin „prawa człowieka” jest wprawdzie mocno niejasny i z tego powodu często nadużywany, ale uznanie za nie prawa do zabijania nienarodzonych dzieci wymaga już znaczącej gimnastyki umysłowej. Odpowiedź jednak, jak zwykle, jest prosta: chodzi o pieniądze.

Perła w koronie prolife

Irlandia ma wyjątkowo restrykcyjne przepisy aborcyjne i zabicie tam dziecka w majestacie prawa jest trudniejsze nawet niż w Polsce. Od dawna było to solą w oku rozmaitych organizacji proaborcyjnych, które walczyły o liberalizację przepisów. Nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka – ten sam, który odmówił rozpatrzenia sprawy dziecka, któremu brytyjski sąd odmówił szansy na terapię we Włoszech – wzywał Irlandczyków do złagodzenia stanowiska. Ale nie jest to takie łatwe – bojąc się liberalizacji przepisów Irlandczycy zdecydowali w demokratycznym referendum w 1983 roku, że prawo do życia od poczęcia będzie chronione konstytucją.

Aborcjoniści nie ustawali jednak w wysiłkach i udało im się doprowadzić do tego, że rząd Irlandii, złożony głównie z polityków Fine Gael, podających się za chrześcijańskich demokratów, ogłosił zorganizowanie kolejnego referendum konstytucyjnego. Jeżeli 25 maja Irlandczycy opowiedzą się za propozycją rządu, to ósma poprawka do konstytucji, która zabrania aborcji, zostanie de facto zniesiona, a decyzja o liberalizacji przepisów zostanie podjęta przez rząd. Biorąc pod uwagę, że niemal wszystkie partie polityczne w Irlandii, poza stanowiącą absolutny plankton polityczny Renua, opowiadają się za liberalizacją przepisów bądź zachowują w tej sprawie neutralność, to zmiana konstytucji może mieć tylko jeden efekt.

Cofnijmy się nieco w czasie. W sierpniu 2016 roku DC Leaks – nieistniejący już portal zajmujący się publikacją wykradzionych dokumentów, często mylony ze słynnym Wikileaks – opublikował wewnętrzną notatkę Open Society Foundation – organizacji pozarządowej założonej przez George'a Sorosa. Autor tej notatki stwierdzał, że legalizacja małżeństw homoseksualnych w Irlandii, do której doszło w 2015 roku na skutek referendum konstytucyjnego, to dobry moment na atak na konstytucyjny zakaz aborcji. A jedną z metod miało być przekazanie funduszy organizacjom, które miały przekonywać Irlandczyków do legalizacji zabijania dzieci.

Jedną z tych organizacji był irlandzki oddział Amnesty International.

Pieniędzy nie oddamy

O sprawie zrobiło się głośno gdy zainteresował się nią irlandzki rząd. Irlandia ma dosyć restrykcyjne przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych, a jeden z nich zabrania przyjmowania zagranicznych dotacji większych niż sto euro na działalność polityczną. AI otrzymała od Sorosa 137 tysięcy euro. Gdy rządowa Standards in Public Office (SIPO), zajmująca się przestrzeganiem przepisów dotyczących działalności politycznej, uznała, że argument, że te pieniądze były przeznaczone na działalność edukacyjną a nie polityczną nie jest zgodny z prawdą, organizacje dofinansowane przez Sorosa otrzymały nakaz zwrócenia dotacji. Dwie z nich, Irish Familly Planning Association ( 160 tysięcy euro) i Abortion Rights Campaign (25 tysięcy euro) posłuchały. AI odmówiła twierdząc, że decyzja SIPO narusza prawo do wolności stowarzyszeń.

Wynik piątkowego referendum jest bardzo ważny nie tylko dla irlandzkich obrońców życia. Notatka z OSF jasno bowiem stwierdza, że sukces aborcjonistów w Irlandii będzie paliwem do walki z obrońcami życia poczętego w innych katolickich krajach – wymieniając przy tym expressis verbis Polskę. I jeżeli 25 maja Irlandczycy powiedzą „tak”, to zapewne polskie organizacje proaborcyjne także dostaną dotacje z przepastnych kieszeni Sorosa.

A Polska, w przeciwieństwie do Irlandii, nie ma przepisów, które mogłyby taką ingerencję powstrzymać. Na szczęście komentarze pod ostatnim spotem AI dają nadzieję, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 4. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 5. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 6. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 7. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook