Jedynie prawda jest ciekawa


Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

19.09.2017

Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

Według oenzetowskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), australijskiej Walk Free Foundation i Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM) w ubiegłym roku współczesne niewolnictwo dotknęło 40,3 mln ludzi; w raporcie dodano jednak, że są to "ostrożne szacunki".

Według nich 24,9 mln ludzi było zmuszanych do pracy m.in. w fabrykach, na placach budowy, farmach, przy połowie ryb, jako pomoc domowa czy osoby świadcząca usługi seksualne, podczas gdy 15,4 mln ludzi pozostawało w małżeństwie, na które się nie zgodzili.

Trzy czwarte współczesnych niewolników w 2016 r. stanowiły kobiety, a jedną czwartą - dzieci. Zjawisko to dotyczy w większości Afryki, a zaraz za nią Azji i Pacyfiku - wynika z raportu.

Organizacje również szacują, że ponad jedna trzecia spośród 15 mln ofiar wymuszonych małżeństw w chwili zawierania ślubu miała poniżej 18 lat, a prawie połowa z nich - poniżej 15. Prawie wszystkie ofiary były płci żeńskiej - podano. - Tak naprawdę etykietka małżeństwa jest nieco myląca. Jeśli zastanowimy się, co za tym stoi, można to nazwać także niewolnictwem seksualnym - oceniła dyrektor zarządzająca Walk Free Foundation Fiona David, cytowana przez Reutera.

- Osoby przymuszane do pracy wyprodukowały część jedzenia, które jemy, i ubrań, które nosimy, a także wysprzątały budynki, w których wielu z nas mieszka czy pracuje - alarmują organizacje. Reuters zaznacza, że po raz pierwszy współpracowały one przy opracowywaniu międzynarodowych szacunków; wcześniej przez wiele lat korzystały z różnych danych.

- Biorąc pod uwagę, że duża część przypadków współczesnego niewolnictwa może wynikać z migracji, lepsze zarządzanie nią jest kluczowe dla zapobiegania przymusowej pracy i ochrony ofiar - oceniono w raporcie.

Jednocześnie MOP opublikowała odrębny raport, w którym wykazała, że w 2016 r. pracować musiały 152 mln dzieci, czyli prawie co dziesiąte dziecko na świecie, przy czym prawie połowa z nich wykonywała pracę niebezpieczną.

Zaprezentowane we wtorek dane zostały zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych w 48 krajach; przepytano ponad 71 tys. ludzi.

PAP

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 3. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 4. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 5. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 6. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 7. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook