Jedynie prawda jest ciekawa


Tam ludzie nie wstydzą się Chrystusa. Tysiące osób na ulicach - wielka manifestacja wiary!

09.01.2018
1270chrzescijanskafilipiny
Tam ludzie nie wstydzą się Chrystusa. Tysiące osób na ulicach - wielka manifestacja wiary!

Setki tysięcy ludzi, wielu boso, uczestniczyło we wtorek w stolicy Filipin Manili w procesji, w której niesiona jest XVII-wieczna figura Jezusa Nazareńskiego upadającego pod krzyżem w drodze na Golgotę. To jedno z największych świąt religijnych w kraju.

Procesja z figurą Chrystusa wyruszyła z centrum Manili o świcie i ma potrwać co najmniej do wieczora. Platforma była ciągnięta na linach, a tłum rzucał wolontariuszom małe ręczniki, by otarli nimi Chrystusa Nazreńskiego i jego krzyż, aby w ten sposób nabrały cudownych właściwości uzdrowicielskich i sprowadzania powodzenia.

W procesji w stolicy wzięło udział ok. 380 tys. ludzi, nie licząc tych, którzy czekali na jej trasie - wynika z danych policji.

Procesje i inne obrzędy religijne odbywają się także w innych miastach na Filipinach, zamieszkanych przez 105 mln ludzi, głównie katolików.

Według szacunków policji w tym roku obchody mogą przyciągnąć 17 mln ludzi w całym kraju. Niektórzy liczą na uleczenie chorób lub przebaczenie grzechów, a inni chcą wyrazić wdzięczność za błogosławieństwa.

"Ludzie będą cierpieli na choroby, będzie im doskwierać starość (...), więc ból i cierpienie zawsze będą im towarzyszyć. Zawsze będą mieli potrzebę kogoś, a tym kimś jest właśnie Jezus" - wyjaśniał lokalny kult w filipińskiej telewizji CNN znany katolicki ksiądz Sabino Vengco.

Czerwony Krzyż udzielił pomocy ponad 600 uczestnikom procesji, którzy źle się poczuli lub odnieśli niewielkie obrażenia podczas porannej części obchodów, gdy tłum się rozrastał, a coraz więcej osób próbowało zbliżyć się do korony.

Chociaż policja i wojsko nie otrzymały sygnałów o żadnym konkretnym zagrożeniu terrorystycznym, to do zabezpieczenia procesji wysłano ponad 6 tys. przedstawicieli sił bezpieczeństwa, w tym snajperów i saperów. Wspierały ich śmigłowce i drony.

Wprowadzono zakaz noszenia broni, sporadycznie zagłuszane były sygnały telefonii komórkowej, a w tłumie szli saperzy z psami. Trasę blokowały betonowe bariery, m.in. by zapobiec atakom dżihadystycznym przypominającym te z Europy, gdy napastnicy wjeżdżali w ludzi samochodami.

Pięć miesięcy trwało w 2017 roku oblężenie miasta Marawi na południu kraju przez islamistów. Konflikt wybuchł, gdy siły rządowe próbowały aresztować jednego z szefów powiązanego z IS sojuszu dżihadystycznych ugrupowań. Armia twierdzi, że sprowokowało to bojowników do próby przejęcia kontroli nad miastem w celu przekształcenia go w kalifat. Zginęło tam ponad 1100 osób, w tym dżihadyści, cywile i wojskowi. Wojsko stłumiło bunt w październiku 2017 roku, ale nieznanej liczbie islamistów udało się uciec, a inne niewielkie lecz brutalne grupy na południu kraju wciąż stanowią zagrożenie.

Figura Chrystusa w złotej koronie cierniowej z trzema wielkimi promieniami w ikonografii hiszpańskiej symbolizującymi Trójcę św., została sprowadzona do Manili z Meksyku przez hiszpańskich misjonarzy w 1606 roku. Wykonana jest z ciemnego drewna i nazywana Czarnym Nazareńczykiem. Według legendy na wiozącym ją statku wybuchł pożar i stąd wziął się ciemny kolor rzeźby.

Figura, ozdobiona peruką, zwyczajem hiszpańskim przebierana jest (pięć raz w roku) w szaty - aksamitną tunikę czerwoną lub fioletową ze złotymi haftami oraz koronkowym kołnierzem i mankietami. W pasie przepasana jest złotym pasem z wytłoczonym napisem "Nazareno", a w dłoni trzyma łańcuch ze złotymi kulami na pamiątkę biczowania.

Figura bierze też udział w procesji wielkopiątkowej. Procesja 9 stycznia jest pamiątką uroczystej translacji (przeniesienia) figury Nazareńczyka w 1787 roku do bazyliki mniejszej w Quiapo, gdzie odtąd jest przechowywana.

(PAP) / fot. PAP/EPA/ MARK R. CRISTINO

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook