Jedynie prawda jest ciekawa


Zabawy izraelskich żołnierzy. Strzelają do cywili, żartują i umieszczają filmy w sieci

10.04.2018
israel09042018
Zabawy izraelskich żołnierzy. Strzelają do cywili, żartują i umieszczają filmy w sieci

Siły zbrojne Izraela (IDF) ogłosiły, że rozpoczynają dochodzenie w sprawie własnych żołnierzy, którzy strzelili do palestyńskiego cywila na granicy ze Strefą Gazy. Bezpośrednim powodem jest filmik nagrany przez jednego żołnierzy, na którym wyraźnie słychać, jak snajper i jego obserwator cieszą się z trafienia.

Protesty na granicy pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem wybuchły 30 marca, a ich powodem była rocznica tzw. Dnia Ziemi – smutnego święta obchodzonego przez Palestyńczyków na pamiątkę 1976 roku. To wówczas rząd Izraela skonfiskował wiele hektarów arabskiej ziemi w Galilei otwarcie przyznając, że ich celem jest zmiana struktury demograficznej w tej prowincji i zadbanie o to, żeby istniała tam żydowska większość. 

30 marca 1976 arabscy mieszkańcy Izraela ogłosili strajk, który szybko przerodził się w zamieszki i kosztował życie sześciu osób zastrzelonych przez izraelskie siły porządkowe.

Tydzień przemocy

W tym roku w rocznicowym proteście wzięło udział dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Większość z nich protestowała pokojowo, ale grupy złożone głównie z arabskiej młodzieży zaczęły podchodzić pod samą granicę. Sytuacja błyskawicznie wymknęła się spod kontroli i w stronę Izraelczyków poleciały kamienie, płonące opony i butelki z benzyną, podczas gdy Żydzi odpowiedzieli gumowymi kulami i granatami z gazem łzawiącym. Izrael ściągnął na granicę również około stu snajperów, rzecznik prasowy premiera Netanjahu oraz ministerstwo obrony ostrzegli Palestyńczyków, że mają pozwolenie na otwarcie ognia do osób, które za bardzo zbliżą się do granicy. 

Szybko z tego prawa skorzystali – pierwszego dnia protestów od kul zginęło dziewiętnastu lub dwudziestu Palestyńczyków, co było najbardziej krwawym dniem pomiędzy oboma państwami od wojny w 2014 roku. Łącznie na chwilę obecną izraelscy snajperzy zabili 27 Palestyńczyków. Liczba rannych od izraelskich kul waha się od 320 według szacunków Czerwonego Półksiężyca do ponad 400 według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy.

Niedawno do sieci trafił film, nakręcony przez jednego z izraelskich żołnierzy przy pomocy snajperskiej lunetki lub lornetek. Słychać na nim, jak jeden z żołnierzy – najprawdopodobniej obserwator snajperski – rozkazuje snajperowi zastrzelić nieuzbrojonego cywila. Snajper nie może go trafić z powodu zwojów drutu kolczastego, które blokują mu linię ognia. W tym momencie obserwator zauważa, że w okolicy pojawiło się małe dziecko – snajper spokojnym głosem pyta czy powinien w nie wycelować, ale obserwator zaprzecza. Po raz kolejny wydaje rozkaz strzału, a snajper po poinformowaniu go, że celuje nie w tego Palestyńczyka pociąga za spust, trafiając go. Nie wiadomo w tej chwili, czy jego ofiara przeżyła.

Film można zobaczyć m. in. w serwisie LiveLeak: https://www.liveleak.com/view?t=Cdonv_1523324505&p=1 

Druga część filmu wzbudziła oburzenie na całym świecie, szczególnie w państwach arabskich. Gdy palestyński cywil pada na ziemię, żołnierze IDF wybuchają euforyczną radością. Jeden z nich zaczyna się cieszyć, że udało się zarejestrować strzał na filmie i że inni Palestyńczycy weszli w kadr próbując uratować trafionego towarzysza. Inny jest pod wrażeniem, że snajper trafił go prosto w głowę. Śmieją się również ze sposobu w jaki upadł po strzale. Film kończy się tym, że jeden z żołnierzy nazywa Palestyńczyków sukinsynami.

„Film, który przeraża rozum”

Nagrany przez żołnierzy film, puszczony również przez izraelską telewizję, wzbudził oburzenie Palestyńczyków. Ayman Odeh, lider Listy Łącznej – koalicji partii arabskich w Knesecie – nazwał to zdarzenie egzekucją. Zażądał również śledztwa w tej sprawie. W niedzielę IDF ogłosiło, że śledztwo wkrótce się rozpocznie. Najprawdopodobniej inne śledztwa będą poprowadzone z powodu innych podobnych incydentów podczas których snajperzy IDF strzelali do nieuzbrojonych Palestyńczyków, którzy nie stanowili żadnego zagrożenia dla izraelskich żołnierzy.

Generał Ronen Manelis, rzecznik prasowy IDF, oskarżył Palestyńczyków o to, że część filmów pokazująca przemoc izraelskich żołnierzy została sfabrykowana, jednak przyznał, że mogło dojść do nieprawidłowości. Izrael oskarża o organizację protestów Hamas. Jego zdaniem protesty miały posłużyć jako kamuflaż dla działalności terrorystycznej, a jego członkowie mieli w panującym na granicy chaosie podkładać ładunki wybuchowe pod izraelskimi warowniami i przerzucać terrorystów przez granicę. Palestyńczycy twierdzą, że to nieprawda, a protesty były organizowane przez cywili, sam Hamas jednak przyznał, że jego członkowie brali w nich udział.

Cała sprawa wielu ekspertom kojarzy się z incydentem z Hebronu z 2016 roku, kiedy to izraelski żołnierz po potyczce z uzbrojonym w nóż Palestyńczykiem zastrzelił go strzałem w tył głowy po tym, jak już się poddał. Przy prowadzeniu przez wojsko operacji policyjnych przeciwko bojownikom, którzy nie noszą mundurów, przypadkowe ofiary się zdarzają, i żołnierze IDF, którzy wcześniej stawali przed sądami, zazwyczaj tłumaczyli się pomyłką i nerwami, zazwyczaj unikając kary. Strzelec z Hebronu, Elor Azaria, został skazany za morderstwo – wyrok po apelacji zmieniono na nieumyślne spowodowanie śmierci – gdyż w mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać, że w trakcie całego zajścia był spokojny i strzelił z zimną krwią. W tym wypadku również widać, że Palestyńczyk nie stanowił zagrożenia, a Izraelczycy nie byli zestresowani. Jeżeli więc staną przed sądem, to najprawdopodobniej nie unikną kary.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook