Jedynie prawda jest ciekawa


Zabawy izraelskich żołnierzy. Strzelają do cywili, żartują i umieszczają filmy w sieci

10.04.2018
israel09042018
Zabawy izraelskich żołnierzy. Strzelają do cywili, żartują i umieszczają filmy w sieci

Siły zbrojne Izraela (IDF) ogłosiły, że rozpoczynają dochodzenie w sprawie własnych żołnierzy, którzy strzelili do palestyńskiego cywila na granicy ze Strefą Gazy. Bezpośrednim powodem jest filmik nagrany przez jednego żołnierzy, na którym wyraźnie słychać, jak snajper i jego obserwator cieszą się z trafienia.

Protesty na granicy pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem wybuchły 30 marca, a ich powodem była rocznica tzw. Dnia Ziemi – smutnego święta obchodzonego przez Palestyńczyków na pamiątkę 1976 roku. To wówczas rząd Izraela skonfiskował wiele hektarów arabskiej ziemi w Galilei otwarcie przyznając, że ich celem jest zmiana struktury demograficznej w tej prowincji i zadbanie o to, żeby istniała tam żydowska większość. 

30 marca 1976 arabscy mieszkańcy Izraela ogłosili strajk, który szybko przerodził się w zamieszki i kosztował życie sześciu osób zastrzelonych przez izraelskie siły porządkowe.

Tydzień przemocy

W tym roku w rocznicowym proteście wzięło udział dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Większość z nich protestowała pokojowo, ale grupy złożone głównie z arabskiej młodzieży zaczęły podchodzić pod samą granicę. Sytuacja błyskawicznie wymknęła się spod kontroli i w stronę Izraelczyków poleciały kamienie, płonące opony i butelki z benzyną, podczas gdy Żydzi odpowiedzieli gumowymi kulami i granatami z gazem łzawiącym. Izrael ściągnął na granicę również około stu snajperów, rzecznik prasowy premiera Netanjahu oraz ministerstwo obrony ostrzegli Palestyńczyków, że mają pozwolenie na otwarcie ognia do osób, które za bardzo zbliżą się do granicy. 

Szybko z tego prawa skorzystali – pierwszego dnia protestów od kul zginęło dziewiętnastu lub dwudziestu Palestyńczyków, co było najbardziej krwawym dniem pomiędzy oboma państwami od wojny w 2014 roku. Łącznie na chwilę obecną izraelscy snajperzy zabili 27 Palestyńczyków. Liczba rannych od izraelskich kul waha się od 320 według szacunków Czerwonego Półksiężyca do ponad 400 według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy.

Niedawno do sieci trafił film, nakręcony przez jednego z izraelskich żołnierzy przy pomocy snajperskiej lunetki lub lornetek. Słychać na nim, jak jeden z żołnierzy – najprawdopodobniej obserwator snajperski – rozkazuje snajperowi zastrzelić nieuzbrojonego cywila. Snajper nie może go trafić z powodu zwojów drutu kolczastego, które blokują mu linię ognia. W tym momencie obserwator zauważa, że w okolicy pojawiło się małe dziecko – snajper spokojnym głosem pyta czy powinien w nie wycelować, ale obserwator zaprzecza. Po raz kolejny wydaje rozkaz strzału, a snajper po poinformowaniu go, że celuje nie w tego Palestyńczyka pociąga za spust, trafiając go. Nie wiadomo w tej chwili, czy jego ofiara przeżyła.

Film można zobaczyć m. in. w serwisie LiveLeak: https://www.liveleak.com/view?t=Cdonv_1523324505&p=1 

Druga część filmu wzbudziła oburzenie na całym świecie, szczególnie w państwach arabskich. Gdy palestyński cywil pada na ziemię, żołnierze IDF wybuchają euforyczną radością. Jeden z nich zaczyna się cieszyć, że udało się zarejestrować strzał na filmie i że inni Palestyńczycy weszli w kadr próbując uratować trafionego towarzysza. Inny jest pod wrażeniem, że snajper trafił go prosto w głowę. Śmieją się również ze sposobu w jaki upadł po strzale. Film kończy się tym, że jeden z żołnierzy nazywa Palestyńczyków sukinsynami.

„Film, który przeraża rozum”

Nagrany przez żołnierzy film, puszczony również przez izraelską telewizję, wzbudził oburzenie Palestyńczyków. Ayman Odeh, lider Listy Łącznej – koalicji partii arabskich w Knesecie – nazwał to zdarzenie egzekucją. Zażądał również śledztwa w tej sprawie. W niedzielę IDF ogłosiło, że śledztwo wkrótce się rozpocznie. Najprawdopodobniej inne śledztwa będą poprowadzone z powodu innych podobnych incydentów podczas których snajperzy IDF strzelali do nieuzbrojonych Palestyńczyków, którzy nie stanowili żadnego zagrożenia dla izraelskich żołnierzy.

Generał Ronen Manelis, rzecznik prasowy IDF, oskarżył Palestyńczyków o to, że część filmów pokazująca przemoc izraelskich żołnierzy została sfabrykowana, jednak przyznał, że mogło dojść do nieprawidłowości. Izrael oskarża o organizację protestów Hamas. Jego zdaniem protesty miały posłużyć jako kamuflaż dla działalności terrorystycznej, a jego członkowie mieli w panującym na granicy chaosie podkładać ładunki wybuchowe pod izraelskimi warowniami i przerzucać terrorystów przez granicę. Palestyńczycy twierdzą, że to nieprawda, a protesty były organizowane przez cywili, sam Hamas jednak przyznał, że jego członkowie brali w nich udział.

Cała sprawa wielu ekspertom kojarzy się z incydentem z Hebronu z 2016 roku, kiedy to izraelski żołnierz po potyczce z uzbrojonym w nóż Palestyńczykiem zastrzelił go strzałem w tył głowy po tym, jak już się poddał. Przy prowadzeniu przez wojsko operacji policyjnych przeciwko bojownikom, którzy nie noszą mundurów, przypadkowe ofiary się zdarzają, i żołnierze IDF, którzy wcześniej stawali przed sądami, zazwyczaj tłumaczyli się pomyłką i nerwami, zazwyczaj unikając kary. Strzelec z Hebronu, Elor Azaria, został skazany za morderstwo – wyrok po apelacji zmieniono na nieumyślne spowodowanie śmierci – gdyż w mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać, że w trakcie całego zajścia był spokojny i strzelił z zimną krwią. W tym wypadku również widać, że Palestyńczyk nie stanowił zagrożenia, a Izraelczycy nie byli zestresowani. Jeżeli więc staną przed sądem, to najprawdopodobniej nie unikną kary.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 7. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 8. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook