Jedynie prawda jest ciekawa


Tak wygląda demokracja w Rosji. Skazano szefa sztabu przeciwnika Putina

23.02.2018
Putin23022018
Tak wygląda demokracja w Rosji. Skazano szefa sztabu przeciwnika Putina

Sąd rejonowy w Moskwie skazał Leonida Wołkowa, szefa sztabu jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, na 30 dni aresztu za naruszanie porządku publicznego w związku z nielegalnym protestem.

Wyrok wydano w czwartek wieczorem, kilka godzin po zatrzymaniu Wołkowa na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie.

Ukarano go za retweetowanie linku z filmem wideo ukazującym zatrzymanie Nawalnego 28 stycznia, gdy szedł on w Moskwie na protest o nazwie "Strajk wyborców", którego celem było nawoływanie do bojkotu planowanych na marzec wyborów prezydenckich. Sąd podkreślił również, że Wołkow zamieszczał linki z filmami relacjonującymi na żywo przebieg protestu.

Również sam Nawalny został w czwartek zatrzymany na krótko przez policję w Moskwie. Funkcjonariusze sporządzili wobec niego protokół o powtórnym wykroczeniu administracyjnym, które grozi karą do 30 dni aresztu.

Wołkow kierował kampanią na rzecz kandydatury Nawalnego w wyborach prezydenckich. Po decyzji Centralnej Komisji Wyborczej, która uznała, że Nawalny ze względu na ciążące na nim wyroki nie może kandydować, kampania ta stała się agitacją na rzecz bojkotu wyborów.

Od końca stycznia zatrzymanych zostało troje współpracowników opozycyjnego polityka. Nawalny zapowiadał, że władze będą chciały go zatrzymać w takim momencie, by podczas wyborów prezydenckich 18 marca przebywał w izolacji.

Dwa dni po "Strajku wyborców" zatrzymanych zostało na lotnisku Szeremietiewo dwoje współpracowników Nawalnego, Jarmysz i Rusłan Szaweddinow. Wracali oni z zagranicy, gdzie ze studia internetowego prowadzili 28 stycznia transmisję online przebiegu protestów. Zostali skazani na kilka dni aresztu za zorganizowanie zgromadzenia publicznego bez uzgodnienia z władzami.

Inny współpracownik Nawalnego, dyrektor założonej przez niego Fundacji Walki z Korupcją Roman Rubanow został zatrzymany, również na Szeremietiewie, w nocy z poniedziałku na wtorek. Rubanow został skazany na 20 dni aresztu. Sąd uznał go za winnego naruszenia przepisów dotyczących zgromadzeń publicznych.

PAP
Fot: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook