Jedynie prawda jest ciekawa


Tak nas traktują sojusznicy? Były ambasador USA mówi o "zemście wieśniaków"

09.03.2018
PolskaAmerykawiki
Tak nas traktują sojusznicy? Były ambasador USA mówi o "zemście wieśniaków"

Nie milkną echa doniesień "Onetu" o rzekomych sankcjach nałożonych na polskie władze w kontekście nowelizacji ustawy o IPN. O "rosnącym napięciu" pomiędzy Polską i USA napisał czwartkowy "Washington Post" w którym znalazły się wypowiedzi byłych ambasadorów USA w naszym kraju.

W swoim materiale dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN gazeta cytuje Christophera R. Hilla, który w latach 2000-2004 był ambasadorem USA w Polsce. Hill nazwał polską nowelizację "zemstą wieśniaków", po czym dodał że Stany Zjednoczone będą zachęcać Polskę do korekty aktualnego kursu. 

Z kolei inny z byłych ambasadorów USA, Dan Fried, przekonuje że nowe prawo jest całkowicie niepotrzebne. 

Washington Post przypomniał, że polską ustawę potępiły Stany Zjednoczone oraz Izrael. - Zanim prezydent Polski podpisał ustawę, amerykańscy urzędnicy wyrażali swój sprzeciw, ale również dawali sposobność do wycofania się z projektu bez poleceń Waszyngtonu - przekonuje gazeta.

kh/washingtonpost
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 2. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 3. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 4. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 7. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook