Jedynie prawda jest ciekawa


Od 2013 roku w Niemczech podwoiła się liczba salafitów

04.04.2018
1270salafi
Od 2013 roku w Niemczech podwoiła się liczba salafitów

W ciągu pięciu lat w Niemczech podwoiła się liczba salafitów, tj. zwolenników radykalnego odłamu islamu, osiągając 11 tys. - napisał w środę dziennik "Tagesspiegel", powołując się na dane krajowych służb bezpieczeństwa.

W 2013 roku niemiecki kontrwywiad - Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) - mówił o ok. 5,5 tys. sympatyków tego ultrakonserwatywnego nurtu w islamie.

Bazując na danych regionalnych służb bezpieczeństwa i opiniach ekspertów, "Tagesspiegel" wskazuje, że obecnie rozwój środowiska salafitów w Niemczech wprawdzie spowolnił, ale nie można mówić o stagnacji czy regresji. Jako możliwą przyczynę zmniejszonej siły przyciągania nowych wyznawców wskazuje się militarne porażki dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Mniejsze kraje związkowe, takie jak Hamburg czy Berlin, są zjawiskiem salafizmu dotknięte mocniej niż większe landy - wskazuje dziennik. Według służb bezpieczeństwa w liczącym 1,8 mln mieszkańców Hamburgu liczba salafitów wzrosła do 798, z czego 434 uważanych jest za dżihadystów, tj. gotowych do stosowania przemocy; w czerwcu 2017 roku mówiono o 730 salafitach, w tym o 365 dżihadystach. Dla Berlina nie ma na razie uaktualnionych danych; w marcu 2017 roku doliczono się tam 850 salafitów.

Obecnie Federalny Urząd Kryminalny (BKA) klasyfikuje ok. 760 osób jako zdolne do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Ponad połowa z nich przebywa na terytorium Niemiec, 153 siedzi w więzieniu.

Salafici żyją według surowych zasad religijnych i odrzucają wartości zachodnich społeczeństw, a dialogiem z przedstawicielami innych wyznań interesują się z reguły tylko w kontekście działalności misyjnej; część mieszkających w Niemczech salafitów uważa przemoc i terroryzm za dopuszczalne metody realizowania celów salafizmu - wskazuje dpa.

Jak dodaje agencja, dane o zwiększonej liczbie salafitów w Niemczech świadczą o ograniczonej skuteczności rządowych programów zapobiegania radykalizacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Rzecznik MSW podkreślił, że w umowie koalicyjnej partii chadeckich CDU i CSU oraz socjaldemokratycznej SPD zapisano kontynuację i wzmocnienie istniejących programów prewencyjnych.

(PAP)
fot. CC2.0/wikicommons
 


Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook